هفت کاربرد بلاکچین در صنعت لجستیک

۴.۲/۵ - (۲۲ امتیاز)

فناوری بلاکچین در جهان توفانی به پا کرده است. با اینکه اکثر مردم گمان می‌کنند بلاکچین فقط به ارزهای دیجیتال محدود می‌شود، اما کاربرد آن در دنیای واقعی بی‌شمار است. این فناوری انقلابی بر هر صنعتی در سراسر جهان تاثیرگذار است و قوانین تجارت را بازنویسی می‌کند. صنعت لجستیک ستون اصلی تمامی کسب‌وکارها در دنیا به‌شمار می‌رود. این صنعت، صنعتی تریلیون دلاری بوده که هر سال به‌طور تصاعدی رشد و توسعه می‌‌یابد. بلاکچین به‌زودی چشم‌انداز صنعت لجستیک را متحول خواهد کرد. در حالی ‌که شرکت‌هایی مانند IBM استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌های سازمانی مبتنی بر فناوری را به‌طور آزمایشی آغاز کرده‌اند، کسب‌وکارها نیز متوجه مزایایی شده‌اند که استفاده از بلاکچین در صنعت لجستیک به همراه دارد.

بلاکچین می‌تواند از فساد مالی جلوگیری کند، بی‌دقتی‌ها را از بین ببرد، امنیت و شفافیت اطلاعات را افزایش دهد، کارایی را بهبود بخشیده و هزینه‌ها را کاهش دهد. تعدادی از اولین شرکت‌هایی که فناوری بلاکچین را در همان روزهای اول به کار گرفتند، مزایای آن را در صنعت لجستیک بازشناختند و اکنون در حال آزمایش و پیاده‌سازی آن برای دستیابی به مزایایی بی‌سابقه هستند.

در این مقاله اولین شرکت‌هایی که بلاکچین را در حوزه  لجستیک به کار برده، مزایای آن را به رسمیت شناخته و آزمایش و اجرای آن شروع کرده‌اند، خواهیم شناخت.

 

۱. ردیابی موجودی انبار

می‌توان از فناوری بلاکچین برای ایجاد سیستمی کارآمد استفاده کرد که این امکان را برای شرکت‌های مختلف فراهم می‌کند که آمار محصولات خود را حتی در کوچک‌ترین مقیاس‌ها نیز داشته باشند.

 

کدام شرکت‌ این روش را به کار می‌برد؟

چندین شرکت خرده‌فروشی مواد غذایی با IBM همکاری کرده‌اند تا سیستمی مبتنی بر فناوری بلاکچین را توسعه دهند که امکان ردیابی مواد غذایی را فراهم می‌آورد. این همکاری بین شرکت‌های والمارت (Walmart)، نستله (Nestle) و یونیلیور (Unilever) و چند شرکت دیگر صورت گرفته است. این فناوری این امکان را برای شرکت مهیا می‌کند که اقلام غذایی را از مزرعه ردیابی کند. والمارت تا‌کنون دو بار فناوری بلاکچین را مورد آزمایش قرار داده است. این شرکت مبداء گوشت را در چین و مبداء انبه را در مکزیک ردیابی کرده است. «اَمبروسوس» نیز از دیگر شرکت‌هایی است که از فناوری بلاکچین به‌منظور ردیابی محصولات خود بهره می‌برد.

 

چرا این کار سودمند است؟

ردیابی یک میوه چگونه می‌تواند مفید باشد؟ بیایید به ۱۰ سال پیش، زمان شیوع باکتری ایکولای در ایالات متحده آمریکا بازگردیم؛ زمانی که اسفناج آلوده به این باکتری باعث گسترش بیماری شد. اگر اتفاق مشابهی در آینده رخ دهد، شناسایی میوه‌های آلوده آسان خواهد بود. دیگر نیازی به نابود کردن تمامی محصولات موجود در انبارها نبوده و فقط مواد آلوده نابود خواهد شد. برای مدیریت چنین حوادثی و محدود کردن خسارت‌ها، زمان مقوله‌ای بسیار مهم است.

 

۲. بهبود باربری و حمل‌ونقل

شرکت‌های باربری در سراسر جهان، به‌خصوص شرکت‌هایی که حمل‌ونقل بین‌المللی را ممکن می‌سازند، از مزایای فناوری بلاکچین باخبر هستند. این فناوری به شرکت اجازه می‌دهد که هر کالا را ردیابی کرده و در عین حال فرایندهای ترابری موجود را نیز ساده‌سازی کنند.

 

کدام شرکت‌ این روش را به کار می‌برد؟

شرکت «مرسک» (Maersk)، بزرگ‌ترین اپراتور کانتینرهای باربری در جهان، هم‌اکنون سیستم بلاکچین را به کار گرفته است. آنها به همراه اداره گمرک کشور هلند و وزارت امنیت داخلی ایالات متحده از این فناوری برای نظارت بر جابه‌جایی محموله‌ها در سراسر مرزهای بین‌المللی استفاده کرده‌اند. در حال حاضر شرکت مرسک طی یک همکاری با شرکت IBM اقدام به توسعه سیستم‌های بسیار ایمنی کرده که چشم‌انداز تجارت جهانی را برای همیشه تغییر می‌دهد.

 

چرا این کار سودمند است؟

انتظار می‌رود که این سیستم با جایگزین‌کردن فرایندهای لجستیک موجود، هزینه‌ها را برای شرکت‌هایی که در حمل‌ونقل کالا دخیل هستند، میلیاردها دلار کاهش دهد. این کار باعث کاهش خطا و زمان تحویل شده و امکان ردیابی فسادهای مالی را ممکن می‌کند و در عین حال از هزینه خسارات می‌کاهد. 

 

۳. صدور صورت‌حساب و پرداخت

یکی از چالش‌های بزرگی که در صنعت لجستیک وجود دارد، توسعه سیستم‌های امن و کارآمد برای صدور صورت‌حساب و پرداخت است. در حال حاضر فناوری بلاکچین با عرضه ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم، توانایی خود را برای رسیدگی موثر به تراکنش‌های مالی اثبات کرده است.

 

کدام شرکت‌ این روش را به کار می‌برد؟

شرکت «تالی‌استیکز» (Tallysticks) پلتفرمی بر مبنای بلاکچین طراحی کرده که می‌تواند به صدور صورت‌حساب و پرداخت‌های مربوط به کسب‌وکارهای لجستیک و کسب‌وکارهای دیگر رسیدگی کند. این پلتفرم بر اساس قراردادهای هوشمند، به‌صورت اتوماتیک دستور پرداخت یک صورت‌حساب را صادر می‌کند. شرکت ویزا نیز به جرگه شرکت‌هایی پیوسته که از بلاکچین استفاده می‌کنند و خدمات پرداخت B2B Connect خود را راه‌اندازی کرده است.

 

چرا این کار سودمند است؟

هدف از انجام این کار ساده‌سازی فرایند پرداخت در سراسر مرزهای بین‌المللی و همچنین تضمین امنیت و شفافیت است. همچنین استفاده از این فناوری تضمین می‌کند سیستمی در کار است که بدون دخالت هیچ واسطه‌ای از فسادهای مالی جلوگیری کرده و میزان خطا را به حداقل می‌رساند.

 

۴. اعتبارسنجی

استفاده از فناوری بلاکچین در صنعت لجستیک نه‌تنها برای کسب‌وکارها، بلکه برای مصرف‌کنندگان نهایی نیز مزایایی دارد.

 

کدام شرکت‌ این روش را به کار می‌برد؟

شرکت «اورلجر» (Everledger) از فناوری بلاکچین در صنعت الماس بهره برده تا اصالت الماس‌ها را مشخص کند. این شرکت با استفاده از فناوری بلاکچین و رمزنگاری برای ردیابی هر الماس، نگرانی خریداران الماس و همچنین کسانی را که در تجارت الماس دخیل هستند، برطرف می‌کند.

 

چرا این کار سودمند است؟

شرکت اورلجر با بیش از یک میلیون‌ الماس دیجیتالی‌شده ادعاهای مربوط به جعلی‌بودن الماس‌ها را از بین برده و در عین حال باعث ایجاد حس اعتماد و اعتبار در صنعت الماس شده است. این اقدام از تقلب نیز جلوگیری کرده و می‌تواند یک ‌بار برای همیشه با معضل قاچاق مقابله کند. هر کسی که مالک یکی از این سنگ‌های درخشان باشد، می‌تواند با آگاهی از منشاء الماس خود آرامش خاطر داشته باشد. برنامه شرکت اورلجر این نیست که فقط در صنعت الماس بماند. این شرکت سرمایه‌گذاری باارزشی در حوزه‌های دیگر نیز انجام داده که با محصولات باارزشی مانند نوشیدنی‌های باکیفیت سروکار دارد.

 

۵. افزایش شفافیت

هدف دیگر پیاده‌سازی بلاکچین در صنعت لجستیک افزایش شفافیت در زنجیره تامین است. مساله بزرگی که در زنجیره‌های تامین مشکل ایجاد می‌کند، اعتبار اطلاعات است و شرکت «پراوننس» (Provenance) یکی از شرکت‌هایی است که با استفاده از فناوری بلاکچین با این معضل مقابله کرده است.

 

کدام شرکت‌ این روش را به کار می‌برد؟

شرکت پراوننس در چندین مطالعه موردی در مورد زنجیره‌های تامین، فناوری بلاکچین را آزمایش کرده است. آنها با یک برند بین‌المللی که از اندونزی نارگیل وارد می‌کرد، همکاری داشتند. این شرکت سیستمی را توسعه داد که تضمین می‌کرد کشاورزانی که نارگیل پرورش می‌دادند، اجرت منصفانه‌ای دریافت می‌کنند. این سیستم شرکت‌ها را مسئول اطلاعاتی می‌داند که ارائه می‌دهند و این اطلاعات را به طریقی درست به مصرف‌کنندگان می‌رساند. این سیستم تضمین‌کننده آن است که شرکت‌ها طبق ادعای خودشان در فعالیت‌های تجاری عادلانه‌ای  دخیل هستند.

شرکت پراوننس در مطالعه موردی دیگری، ماهی‌های تُنی را ردیابی کرد که کشاورزان اندونزیایی صید کرده بودند. هدف از انجام این پروژه بهبود وضعیت ارتباطات برای ردیابی اطلاعات بین عاملانی بود که در سطوح مختلف زنجیره تامین فعالیت می‌کردند. این پروژه با استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز تضمین می‌کرد که داده‌های موجود قابل رسیدگی و ردیابی هستند.

 

چرا این کار سودمند است؟

یکی از مزایای بزرگ استفاده از سیستم‌های بلاکچین برای افزایش شفافیت این است که تضمین می‌کند شرکت‌های لجستیک ‌B2B شفافیت عملکرد و اعتبار بیشتری دارند و به ایجاد حس اعتماد بین کسب‌وکارها نیز یاری می‌رساند. همچنین باعث کاهش مناقشات مربوط به صورت‌حساب‌ها شده، هزینه‌های حسابرسی را کاهش داده و در عین حال از استثمار کارگران جلوگیری می‌کند.

 

۶. ایجاد بازاری عادلانه برای حمل‌ونقل

به‌منظور ایجاد بازاری عادلانه برای شرکت‌هایی که به‌دنبال همکاری با شرکت‌های حمل‌ونقل کالا هستند، می‌توان از فناوری بلاکچین استفاده کرد. شفافیت عاملی ضروری در صنعت لجستیک است؛ زیرا حمل‌ونقل کالا در سراسر دنیا نیازمند مشارکت بیش از ۱۲ شرکت باربری مختلف است که به تراکنش‌های مالی چشم‌گیری منجر می‌شود. فناوری بلاکچین کاری می‌کند که هر یک از طرفین جوابگو و مسئول باشند.

 

کدام شرکت‌ این روش را به کار می‌برد؟

شرکت «شیپ‌چین» (ShipChain) قصد دارد با استفاده از فناوری بلاکچین صنعت لجستیک خود را بهبود بخشد. این شرکت عضوی از اتحادیه BiTA (اتحادیه فناوری بلاکچین در حمل‌ونقل) است که هدف آن توسعه پلتفرم‌های بلاکچین برای صنعت باربری است. این سیستم از پلتفرم قراردادهای بلاکچین شفاف بهره می‌برد که به‌راحتی با سیستم‌های در حال استفاده ادغام می‌شود. هدف آن یکپارچه‌سازی ردیابی‌ها در شرکت‌های مختلف حمل‌ونقل و جلوگیری از سرقت است. این سیستم بازاری غیرمتمرکز ایجاد می‌کند که در آن طرفین بر اساس اطلاعاتی که در دسترس است، برای یک موقعیت باربری مذاکره می‌کنند و هزینه‌های لازم و زمان مورد نیاز برای تحویل را تخمین می‌زنند.

 

چرا این کار سودمند است؟

استفاده از این روش به این معناست که بودجه‌بندی حمل‌ونقل بار برای شرکت‌های کوچک و بزرگ به یک شکل خواهد بود. از آنجا که قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا تغییر می‌کنند، شرکت‌ها، به‌خصوص شرکت‌های کوچک، معامله عادلانه‌ای خواهند داشت.

 

۷. حل‌وفصل اختلافات

یکی از بزرگ‌ترین معضلات در حوزه حمل‌ونقل کالا حل‌وفصل اختلافات ناشی از تاخیر یا گم‌شدن بار است. به هر حال اختلاف پیش می‌آید؛ بنابراین شرکت‌ها به‌طور سنتی برای این مواقع حسابرسان مستقلی را استخدام کرده‌اند.

 

کدام شرکت‌ این روش را به کار می‌برد؟

شرکت «فدکس» که از دیگر اعضای اتحادیه BiTA است، یک برنامه ابتکاری را آغاز کرده که قرار است در آن از بلاکچین برای حل‌وفصل اختلافات مشتریان استفاده شود. این شرکت برنامه‌ریزی کرده که از یک دفتر کل توزیع‌شده مبتنی بر بلاکچین برای ذخیره‌سازی ایمن سوابق خود بهره می‌برد.

 

چرا این کار سودمند است؟

شرکت فدکس قبل از دریافت و بعد از تحویل، اطلاعات را، هم با فرستنده و هم با گیرنده به اشتراک می‌گذارد تا اختلافات راحت‌تر حل‌وفصل شوند. این کار نیاز به یک طرف سوم برای حل اختلافات را از بین برده و از کلاهبرداری جلوگیری می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجید

توضیحات میتونست کامل تر و کاربردی تر باشه .اگر میتونید به صورت دقیق تر این موضوعات رو تشریح کنید

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان