تحولی عظیم به سمت انقلاب صنعتی چهارم

۵/۵ - (۱ امتیاز)

اقتصاد اشتراکی قبل از هرچیز به بهره‌برداری مشترک اشاره دارد و به‌طور کلی حول محور پلتفرم‌های فناورانه سازمان‌دهی می‌شود که تبادل کالا، دارایی و خدمات را بین افراد و در بخش‌های مختلف تسهیل می‌کند. امروزه این اصطلاح اغلب در مقیاس گسترده‌‌تر برای توصیف هر گونه معامله‌ای به کار می‌رود که در بازارهای آنلاین اتفاق می‌افتد.

طی سال‌های گذشته، به‌دلیل پیشرفت و افزایش استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فناوری در زندگی روزمره، شاهد ظهور اقتصاد اشتراکی بوده‌ایم.

 

آیا اقتصاد اشتراکی کاتالیزوری برای فرایند رشد و توسعه انقلاب صنعتی چهارم است؟

«چاد پرِیْوو»، گزارشگر و تحلیلگر حوزه حمل‌ونقل در مقاله اخیرش می‌گوید: «هر پارادایم بزرگ اقتصادی مستلزم تعامل سه عنصر اساسی است تا سیستم را قادر سازد که به‌عنوان یک کل عمل کند؛ فناوری‌های ارتباطی جدید، منابع انرژی جدید و شیوه‌های جدید برای حمل‌ونقل. تمامی این موارد به‌صورت مشترک عمل می‌کنند تا کارایی را در تقاضای اقتصادی روبه‌رشد افزایش دهند.

این موضوع در مورد روال‌های رایجی که شالوده روند تکامل اقتصاد اشتراکی در صنعت حمل‌ونقل را تشکیل می‌دهند نیز صدق می‌کند؛ رواج گوشی‌های هوشمند، حرکت به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر و پذیرش بیشتر و بیشتر اشکال نوظهور جابه‌جایی عواملی هستند که از برنامه‌های روزافزونی که به بازار می‌آیند و نیز از این روا‌ل‌ها حمایت می‌کنند.

قرن نوزدهم شاهد ظهور چاپ، تلگراف، زغال‌سنگ و لوکوموتیو‌ها بود که به انقلاب صنعتی منجر شد، اما قرن بیستم شاهد برق مرکزی و ظهور تلفن، رادیو و تلویزیون و همچنین نفت ارزان و وسایل نقلیه با احتراق داخلی در جاده‌ها بود که همه اینها دست به دست هم دادند تا زیرساختی را برای انقلاب صنعتی دیگری بنا کنند.

با توجه به تکیه هرچه بیشتر بر فناوری برای جابه‌جایی کالا و خدمات – اغلب از طریق خدمات اشتراک دارایی – آیا در میان تحولی عظیم قرار داریم که ما را به سمت انقلاب صنعتی چهارم سوق می‌دهد؟ اگر چنین است، این اتفاق چه تاثیری بر صنعت حمل‌ونقل و جابه‌جایی خواهد گذاشت و باید بر کدام‌یک از موانع موجود بر سر راه نوآوری در بخش حمل‌ونقل غلبه کرد؟

 

فرصت‌ها و محدودیت‌ها

اکوسیستم حمل‌ونقل در حال دگرگونی و  فرصت‌های همکاری جدیدی در حال ظهور است. اعتماد، پلتفرم‌های فناوری‌محور و گرایش به اجتناب از مالکیت دارایی‌ها عواملی هستند که روند رشد و دگرگونی این حوزه را تسهیل می‌کنند. با این حال، وضع مقررات بیش از حد، کیفیت غیریکپارچه خدمات و نیاز به راهنمایی، موانع بالقوه این رشد و دگرگونی هستند.

تحقیقات مربوط به این حوزه نشان می‌دهند که در آینده به استراتژی‌های حمل‌ونقل جامعی نیاز خواهیم داشت تا گزینه‌های اشتراک‌گذاری را در نظر بگیرند؛ البته بخش‌های دولتی نیز باید به‌صورت مشترک با یکدیگر همکاری کنند. بسیاری از شهرها همین حالا نیز سعی بر ایجاد زیرساخت‌های جدیدی برای حمل‌ونقل دارند تا دغدغه‌های موجود برای رشد و توسعه را کاهش دهند.

 

فصل مشترک اقتصاد اشتراکی و بیمه

بی‌تردید اقتصاد اشتراکی بسیار مورد توجه صنعت بیمه قرار گرفته؛ همچنان که موارد زیر شواهدی برای اثبات این ادعا هستند:

  • بسیاری از مشارکت‌کنندگان پیشرو در بازار گزارش‌هایی را منتشر کرده‌اند که به بررسی چالش‌ها و فرصت‌های مرتبط با بیمه‌ در اقتصاد اشتراکی پرداخته و ارتباط اقتصاد اشتراکی را با حوزه‌های مختلف بیمه و کانال‌های توزیع متعدد توضیح می‌دهند.
  • برخی شرکت‌های بیمه مراکزی علمی در این حوزه ایجاد کرده‌اند.
  • سایر شرکت‌های بیمه در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
  • تعدادی از شرکت‌های بیمه با استارتاپ‌ها، اسکیل‌آپ‌ها و غول‌های فناوری همکاری می‌کنند تا خدمات بیمه را همراه با سرویس اشتراک‌گذاری ارائه دهند.
  • شرکت‌های بیمه زیادی نیز در حال توسعه محصولاتی هستند که مختص اقتصاد اشتراکی هستند.

 

روال‌های نوظهور

اگر اقتصاد اشتراکی را در رابطه با بیمه در صنعت حمل‌ونقل و جابه‌جایی بررسی کنیم، مسلما به موضوعاتی کلیدی پی خواهیم برد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

۱. اقتصاد اشتراکی محرکی است که باعث توسعه مدل‌های تجاری جدید در کسب‌وکار بیمه می‌شود: بیمه مبتنی بر تقاضا از دل اقتصاد اشتراکی (یا gig economy: بازار کار مبتنی بر قراردادهای موقت) به وجود آمد.

۲. اقتصاد اشتراکی از صنعت بیمه بهره می‌برد تا مشارکت فعال تامین‌کنندگان خدمات را در بازار تسهیل کند: با وجود انعطاف‌پذیری و آزادی عملی که در ارائه خدمات در پلتفرم‌های حمل‌ونقل در اقتصاد اشتراکی وجود دارد، بدون وجود بیمه، تامین‌کنندگان خدمات‌ انگیزه محدودی برای ارائه خدمات خود در این پلتفرم‌ها دارند و بیشتر ترجیح می‌دهند این کار را از طریق روش‌های سنتی‌ای انجام دهند که در صورت بروز حوادث غیرمترقبه، بیشتر از آنها محافظت می‌کنند.

۳. اقتصاد اشتراکی موجب بروز ریسک‌هایی می‌شود که محصولات بیمه‌ای سنتی آنها را پوشش نمی‌دهند: زمانی که صاحبان وسایل نقلیه در اقتصاد اشتراکی مشارکت می‌کنند و خدمات خودروی اشتراکی (ridesharing) ارائه می‌دهند، با ریسک باطل‌شدن بیمه‌نامه‌های استاندارد خودرو‌های شخصی‌شان مواجه می‌شوند؛ زیرا از وسیله ‌نقلیه خود برای مقاصد تجاری استفاده می‌کنند.

مشخص شده که رانندگانی که صندلی‌های خالی خودروی خود را با مسافران هم‌مسیر خود به اشتراک می‌گذارند (ridesharing) در چهار بازه زمانی به پوشش بیمه‌ای نیاز دارند:

 بازه صفر: زمانی که اپلیکیشن خاموش است و هیچ سفر اشتراکی در حال وقوع نیست؛

 بازه ۱: زمانی که اپلیکیشن روشن است و راننده در انتظار یک درخواست برای اشتراک سفر است؛

 بازه ۲: زمانی که راننده یک درخواست را پذیرفته است؛

 بازه ۳: زمانی که راننده مسافران را سوار کرده است.

با وجود تلاش تامین‌کنندگان یک پلتفرم (مانند اپلیکیشن‌های اوبر و لیفت)، بیمه‌نامه‌ آنها راننده را فقط در بازه‌های ۱ (پوشش بیمه با مسئولیت محدود)، ۲ و ۳ پوشش می‌دهد؛ بنابراین رانندگان دو گزینه پیش روی خود دارند تا موقعیت خود را مشمول بیمه کنند؛ یا بیمه‌نامه تجاری بگیرند یا بیمه‌‌نامه سفر اشتراکی دریافت کنند که البته همه جا در دسترس نیست و برای اینکه هر گونه ادعایی در این مورد معتبر باشد، فعالیت‌های مربوط به سفر اشتراکی باید برای شرکت بیمه خصوصی اصلی افشا شود.

با این همه اقتصاد اشتراکی در صنعت حمل و نقل این خصوصیات را هم داراست:

۱.  اقتصاد اشتراکی بر فناوری‌های نوظهور توام با بیمه تکیه می‌کند تا به مشارکت‌کنندگان بازار تضمین دهد و باعث آسودگی خاطر آنها شود: اکثر مردم برای به ‌اشترا‌ک ‌گذاشتن وسیله ‌نقلیه خود با دیگران به اعتماد قابل ‌توجهی نیاز دارند و برای انجام این کار، تضمین بیمه‌ای و اطمینان از اینکه رفتار راننده (با استفاده از خدمات از راه دور) کنترل می‌شود، نکته‌ای کلیدی است.

۲. اقتصاد اشتراکی با حمایت از مسافران موجب تشویق مردم به استفاده مدام از خدمات سفر اشتراکی می‌شود: هر روز تعداد بیشتری از افراد از خدمات سفر اشتراکی به‌عنوان شیوه حمل‌ونقل اصلی خود استفاده می‌کنند و به همان حمایت‌هایی نیاز دارند که اگر خودشان راننده بودند، دریافت می‌کردند.

۳. اقتصاد اشتراکی توسعه رویکردهای مربوط به حمایت مالی سفارشی را ضروری می‌سازد: در مورد نحوه حمایت مالی از ریسک‌هایی که با بیمه‌کردن شیوه‌های حمل‌ونقل اشتراکی همراه هستند، اولویت‌های محدودی وجود دارد وحتی در برخی موارد اصلا اولویتی وجود ندارد. کارشناسان طراحی پیشنهاد می‌دهند که در اقتصاد اشتراکی، محصولات بیمه‌ای برای خدمات خاص، بر اساس اصول اولیه از نو طراحی شوند و نباید برای این خدمات خاص از محصولات بیمه‌ای موجود با اندکی تغییر استفاده کنیم؛ زیرا ممکن است شکاف‌های قابل ‌توجهی در پوشش بیمه‌ای وجود داشته باشد که در اثر اتخاذ رویکرد دوم ایجاد می‌شوند.

۴. اقتصاد اشتراکی خدماتی ارائه می‌دهد که مقررات موجود، هنوز آنها را پوشش نمی‌دهد: در دسامبر ۲۰۱۵، اداره هوانوردی فدرال شرکت Flytenow را تعطیل کرد؛ زیرا این‌طور به نظر می‌رسید که خلبان‌های خصوصی در این پلتفرم مانند شرکت‌های حمل‌ونقل معمولی خدماتی را ارائه می‌دهند و همین موضوع آنها را مشمول مقررات مشابه خطوط هوایی تجاری بزرگ می‌کرد. این حکم مانع از بقای تجاری این شرکت شد؛ چراکه این شرکت قادر نبود هزینه‌های کسب مجوز را که مربوط به شرکت‌های حمل‌ونقل تجاری بود، بپردازد. بنابراین همواره برای مدیریت فعال پیامدهای مربوط به مقرراتی که مدل‌های تجاری بازارهای اقتصاد اشتراکی ارائه می‌دهند، ضرورتی مستمر وجود دارد.

از این رو، بدون شک صنعت بیمه در روند کشف پتانسیل واقعی اقتصاد اشتراکی، نقشی حیاتی ایفا می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان