مهار نابرابری جنسیتی به اقتصاد کمک می‌کند

امتیازدهی به مقاله

پژوهشی که موسسه جهانی مکنزی انجام داده به این نتیجه رسیده که پیشبرد مساله برابری زنان می‌تواند تا سال ۲۰۲۵، دوازده تریلیون دلار به اقتصاد جهانی اضافه کند. در بهترین حالت این عدد می‌تواند به ۲۸ تریلیون دلار هم برسد. بر اساس این گزارش: «این تاثیر برابر با مجموع سهم امروز ایالات متحده و چین در اقتصاد است.» می‌توان با تضمین برابری و فرصت‌های بیشتر برای زنان این امر را محقق ساخت.

به همین منظور دولت‌ها به جای اینکه در جست‌وجوی سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی و کاهش مالیات در جهت توسعه اقتصادی باشند، باید بیشتر روی سیاست‌های مربوط به افزایش مشارکت زنان در اقتصاد تمرکز کنند. چرا؟ زیرا زنان معمولا در وضعیت نابرابری قرار دارند.

 

نابرابری در محیط کسب‌وکارها رواج دارد

اگر حضور زنان و مردان را در دنیای کسب‌وکار مقایسه کنیم، نابرابری‌های زیادی دیده می‌شود. به‌عنوان مثال، بر اساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۹، به ازای هر یک دلار درآمدی که یک مرد دارد، درآمد یک زن به‌طور میانگین تنها ۵۴ سنت است.

نابرابری‌ها حتی در فضای سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز دیده می‌شوند. در پژوهشی که محققان دانشگاه‌های هاروارد، ام‌آی‌تی و وارتون انجام دادند، ایده‌ای یکسان اما با دو صدای متفاوت به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شد. بیش از دوسوم سرمایه‌گذاران ترجیح دادند که روی ایده‌ای سرمایه‌گذاری کنند که صدای مردانه عرضه کرده بود.

این آمار کاملا خلاف پژوهش‌هایی است که نشان می‌دهد استارتاپ‌هایی که زنان به‌تنهایی یا با همکاری یک مرد تاسیس می‌کنند، عملکرد بهتری نسبت به استارتاپ‌هایی دارد که بنیان‌گذاران آنها فقط مردان هستند. این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران، زنان را به‌شدت دست‌کم می‌گیرند؛ با اینکه زنان ثابت کرده‌اند که دستاوردهای بهتری دارند. به‌عنوان مثال در اروپا، فقط ۳۰ درصد از کارآفرینان زن هستند و گزارش شکاف جنسیتی جهانی از طرف مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرده که تقریبا ۹۵ سال طول می‌کشد تا این شکاف جنسیتی جهانی از بین برود.

 

چرا مهار نابرابری جنسیتی برای توسعه اقتصادی حیاتی است؟

  • زنان پتانسیل بکر فوق‌العاده‌ای دارند: پژوهشی که مجله هاروارد بیزینس‌ریویو انجام داده، دریافته که زنان در مهارت‌های رهبری برتر از مردان عمل می‌کنند. همچنین زنان در مهارت‌های ویژه‌ای چون کار تیمی، نوآوری و حل مساله امتیاز بالاتری نسبت به مردان دارند. چنین پژوهش‌هایی گواهی هستند بر پتانسیل بی‌نهایت زنان در شرایط برابر؛ پتانسیل آنها در زمینه‌هایی مانند مشاوره، ایجاد ظرفیت و دسترسی به اعتبار و همچنین مهارت‌های ذاتی رهبری‌شان، برای موفقیت در کارآفرینی حیاتی هستند.

این پژوهش نشان می‌دهد اگر زنان دسترسی برابر بیشتری به فرصت‌های کارآفرینی داشتند و در عوض می‌توانستند شروع به انباشت ثروت کنند، فاصله طبقاتی جنسیتی نیز کمتر می‌شد.

  • ایجاد مشاغل بیشتری که مناسب زنان هستند، می‌تواند به پر کردن این شکاف کمک کند: همان‌طور که قبلا هم گفته شد، زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری خطرپذیر به میان می‌آید، هنوز هم نابرابری‌های قابل ‌ملاحظه‌ای در این زمینه وجود دارد. در سال ۲۰۱۷، تیم‌هایی که فقط از مردان تشکیل شده بودند، ۸۰ درصد سرمایه‌ جذب کردند. این در حالی است که شرکت‌هایی که موسسان آنها زنان بودند، تنها دو درصد سرمایه دریافت کردند. این مساله نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که بنیان‌گذاران آنها زن هستند، به‌ندرت سرمایه‌ای را که شایسته آن‌اند، دریافت می‌کنند.

در نتیجه، کسب‌وکارهای کمی وجود دارد که دقیقا به نیازهای زنان بپردازند. زنان بینش دست‌اولی نسبت به مسائلی دارند که زنان دیگر با آن مواجه هستند و در توسعه راه‌حل‌های نوآورانه برای پرداختن به این مسائل، می‌توانند به حل مشکلاتی کمک کنند که نیمی از جمعیت دنیا با آن روبه‌رو هستند، همچنین قادرند شرکت‌های کاملا جدیدی را بنا کنند.

مردان چگونه می‌توانند متحدان بهتری برای زنان باشند؟

شواهد به‌روشنی نشان می‌دهند با اینکه وجود زنان کارآفرین ضروری است، اما باید کارهای بیشتری انجام شود تا فضای برابری به وجود بیاید؛ از جمله فراهم‌کردن دستمزد مساوی، داشتن دسترسی برابر به منابع مالی و ارتقای زنان به میزان مساوی به منصب‌های مدیریتی رده‌بالا.

با در نظر داشتن این موضوع، در ادامه پیشنهادهایی مطرح می‌شود که تعیین می‌کند مردان چگونه می‌توانند متحدان بهتری برای زنان کارآفرین و همکاران‌شان باشند.

۱. فرصت‌های شبکه‌سازی متمرکز بر زنان ایجاد کنید: زمانی که صحبت از شبکه‌سازی به میان می‌آید، زنان اغلب در محدودیت هستند.

یکی از راه‌هایی که می‌توان از طریق آن به زنان کمک کرد، این است که فرصت‌های شبکه‌سازی “متمرکز بر زنان” ایجاد کنیم، مثلا صبحانه‌ای با مدیران ارشد ترتیب دهیم تا زنان بتوانند با آنها دیدار و مشاوری از میان آنها انتخاب کنند. علاوه بر این، متخصصان در پست‌های ارشد را تشویق کنیم که برون‌سپاری کارها به استارتاپ‌های زنان یا مشارکت با آنها را نیز در نظر بگیرند.

۲. حضور زنان در شرکت‌تان را در اولویت امور قرار دهید: روش دیگری که مردان می‌توانند از توانمندسازی زنان حمایت کنند، این است که حضور زنان در سازمان‌تان را، به‌خصوص در پست‌های ارشد، افزایش دهید؛ از جمله در هیات‌مدیره. گزارش موسسه دیلویت نشان داده که با اینکه حضور زنان در هیات‌مدیره تاثیری منفی بر سودآوری شرکت‌تان نخواهد داشت، اما به‌هرحال نادیده گرفته می‌شود.

وقتی به‌طور خاص از پست‌های مدیران ارشد صحبت می‌کنیم، حضور پررنگ‌تر زنان در جایگاه رهبری می‌تواند یک مزیت بزرگ باشد. حضور زنان در پست‌های رده‌بالا در ساختار شرکت می‌تواند رهبران را قادر سازد که با زنان دیگر شبکه‌سازی کرده و حتی به زنان کارآفرین بیشتری مشاوره دهند که این اتفاق در نهایت به افزایش استارتاپ‌هایی منجر می‌شود که زنان مدیریت آنها را بر عهده دارند.

۳. رفتار یکسانی با زنان و مردان داشته باشید: در دنیای کسب‌وکار، بسیار پیش می‌آید که همکاران مرد صحبت زنان را قطع کنند. فکرها، ایده‌ها و مهارت‌های متنوع زنان برای موفقیت یک کسب‌وکار ضروری است و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم زمانی که شرکای زن در جلسات یا محیط کار شروع به صحبت می‌کنند، از آنها حمایت کنید. اجازه دهید با اعتمادبه‌نفس صحبت کنند و زمانی که چنین کردند، به آنها گوش دهید و از آنان حمایت کنید.

همان‌طور که می‌بینید، اکنون حمایت از زنان در کسب‌وکار مهم‌تر از همیشه است. حالا مردان با در نظر داشتن این مراحل، می‌توانند متحدان بهتری برای همکاران و کارآفرینان زن خود باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان