چگونه از ویدیو برای پروموت کسب‌وکار کوچک خود استفاده کنیم؟

امتیازدهی به مقاله

برای این کار نیاز به بودجه زیادی نیست. تنها با داشتن یک ایده خلاقانه، می‌توانید مشتریان را به راحتی به سمت برند خود جذب کنید. در این مطلب به بررسی داستان یک کسب‌وکار کوچک با یک محصول ممتاز جدید می‌پردازیم که توانست در بازار پر از رقابت محصولات حیوان‌های خانگی، سهم بازار خود را تضمین کند.

یک اختراع، جرقه یک استارتاپ شد

داستان این کسب‌وکار با یک توله سگ گرسنه شروع شد. برند بارکرفان[۱]، محصولی به نام تریت کلینچر[۲] را با یک هدف ساده اختراع کرد: ایجاد یک وسیله تخریب‌ناپذیر که چوب یا غذای سگ را در یک مکان ثابت نگه می‌دارد تا سگ بتواند با خیال راحت آن را بخورد یا با آن بازی کند. پس از اینکه برخی از مشتریان نسخه آزمایشی این وسیله را آزمایش کردند، به وضوح دریافتند که مزیت این وسیله، فراهم آوردن زمان با‌کیفیت برای آن‌ها بود. مشتریان می‌توانستند در زمانی که سگ‌هایشان در حال بازی با این وسیله هستند به کارهای خود برسند و دیگر در زمان کار، نگران بازی کردن با سگ‌های خود نباشند.

در اصل چالش بارکرفان، فروش این محصول نبود. این استارتاپ کوچک باید به مردم نشان می‌داد با خرید این وسیله، فقط یک اسباب‌بازی برای سگ‌هایشان نمی‌خرند؛ بلکه آنچه در اصل خریداری می‌کنند زمان باارزشی است که می‌توانند به کارهای دیگر خود اختصاص دهند. بهترین روش برای رسیدن به این هدف، استفاده از تبلیغات ویدیویی برای روایت داستان بود. یعنی ویدیو باید یک خط داستانی داشته باشد تا فایده دستاوردی نامشهود به نام «زمان با کیفیت» را به مشتریان نشان دهد.

تبلیغات ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی، یوتیوب و وب‌سایت

استفاده از ویدیو برای جلب توجه و مشارکت مشتری مزایای زیادی دارد. واضح است در دنیایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی همواره در گوشی‌هایشان می‌چرخند، یک ویدیو یا یک گیف کوتاه می‌تواند توجه مشتریان را بیشتر از یک تصویر یا متن ساده جلب کند.

بارکرفان برای بازاریابی محصول خود هم از ویدیو و هم از عکس‌ در اینستاگرام و فیسبوک استفاده کرد. آمارهای این کسب‌وکار نشان داد که استفاده از ویدیوهای کوتاه در شبکه‌های اجتماعی، بازدید از وب‌سایت را ۵۰ درصد بیشتر از به اشتراک‌گذاری تصاویر افزایش می‌دهد.

ویدیو در همه شبکه‌ها قابل پخش است و به راحتی می‌توان آن را با دیگران به اشتراک گذاشت. ویدیو بارکرفان در لینکدین، اینستاگرام و فیسبوک با استقبال خوبی روبه‌رو شد و به صورت طبیعی توسط افراد به اشتراک‌ گذاشته شد که به شناخته شدن برند کمک زیادی کرد. محتوای رسانه‌ای غنی مانند ویدیو می‌تواند تعامل مشتریان، زمان صرف شده در سایت و میزان فروش شما را افزایش دهد. با استفاده هوشمندانه و هدفمند از ویدیو، می‌توانید وب‌سایت خود را به یک سایت پویا تبدیل کنید که بازدیدکنندگان را مکررا به خود جذب می‌کند.

اکثر سرویس‌های ویدیویی به کاربران خود اجازه می‌دهند ویدیوها را از طریق وب‌سایت‌ و برنامه‌های آن سرویس مشاهده کنند. شما می‌توانید ویدیوهای خود را علاوه بر پلتفرم‌های مخصوص اشتراک‌گذاری ویدیو، روی وب‌سایت یا شبکه‌های مجازی دیگر مانند توییتر، فیسبوک و اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید.

چگونه از ویدیو برای معرفی کسب‌وکار خود به دیگران استفاده کنیم؟

۱- حداقل یک مورد استفاده از محصول را در ویدیو خود به نمایش بگذارید

ویدیو کمک می‌کند تا محصول خود را به طور موثرتری نسبت به انواع دیگر رسانه به نمایش بگذارید. با این حال مهم است که نه تنها محصول را به طور موثر نشان دهید، بلکه اطمینان حاصل کنید که آن محصول با سبک زندگی مشتریان شما مطابقت دارد. اگر شما یک محصول گران قیمت و درجه یک می‌فروشید، محیط موجود در ویدیو باید با محصول و مخاطبان هدف شما مطابقت داشته باشد. تمام اجزای موجود در ویدیو از جمله محیط پیرامونی که محصول شما در آن قرار دارد، پیام‌هایی را به مخاطب می‌فرستند. پس مطمئن شوید که این پیام‌ها با داستان پشت طراحی محصول شما مطابقت داشته باشد.

۲- ویدیوهای خود را به موقع منتشر کنید و مشخصه‌های مشتریان اصلی خود را به تصویر بکشید

مرتبط بودن محصول با نیازهای مشتریان برای پیشرفت کسب‌وکار شما امری حیاتی است. پس هنگام ساخت ویدیو تبلیغاتی روی ایجاد پیام‌های ویدیویی تمرکز کنید که به موقع نیازهای مشتریان را پوشش دهد و در صورت امکان، کاربردهایی را که می‌توانید به نمایش بگذارید افزایش دهید. اگر می‌توانید، حتی بهتر است از مشتریان واقعی در ویدیو خود استفاده کنید تا اصالت محصول را هر چه بیشتر به نمایش بگذارید.

۳ از بررسی‌های شخص ثالث استقبال کنید

هر کسی می‌تواند ادعا کند محصولی عالی به بازار عرضه کرده اما تا زمانی که مشتریان، رضایت و نظرات افراد دیگری را که از محصول شما استفاده کرده‌اند نبینند یا نشنوند، نمی‌توانند به حرف و ادعای شما درباره محصولتان اعتماد کنند. به همین دلیل ضروری است که از مشتریان فعلی خود که در کسب‌وکار شما ذی‌نفع نیستند، در مورد محصول‌تان نظرسنجی کنید.

۴- اجازه دهید تصاویر صحبت کنند

یکی از دلایلی که ویدیو‌ها را بسیار موثر می‌کند، ماهیت بصری و تعاملی آن‌هاست که باعث می‌شود درک مفهوم‌شان بسیار آسان‌تر از نوشته‌ها و حتی تصاویر باشد. گاهی‌اوقات حتی صدا‌ها نیز می‌توانند مانع تاثیر یک داستان شوند، بنابراین بهتر است همه چیز را ساده نگه دارید. برخی از ویدیوها بدون کلمات گفتاری به بهترین شکل مفهوم خود را می‌رسانند.

نکات موفقیت با ویدیو، از زبان یک فیلم‌بردار تبلیغاتی حرفه‌ای

مورگان ام همل[۳]، تهیه‌کننده، تدوینگر و کارگردان مستقل ویدیو است. او که اکنون مشغول ساخت ویدیو‌های تبلیغاتی برای صنایع بزرگی در آمریکاست، چهار نکته برای ساخت بهترین ویدیوهای تبلیغاتی به کسب‌وکارهای جدید توصیه می‌کند:

۱هدف‌تان از ویدیو را مشخص کنید

هدف شما از ساخت ویدیو چیست؟ آیا می‌خواهید یک ویدیو برای معرفی محصول جدید تهیه کنید یا یک قطعه تصویری بدون صدا برای معرفی در صفحه اول وب‌سایت‌تان؟ شاید هم قصد داشته باشید یک ویدیو از داستان مشتریان خود بسازید. همه چیز را در پروپوزال پروژه بنویسید تا بتوانید با یک پروژه و هدف واضح، فرآیند فیلم‌برداری را شروع کنید.

۲می‌خواهید در نهایت ویدیو شما چگونه به نظر برسد؟

همیشه بهترین کار این است که به همراه نمونه کارهای دیگری که دوست دارید و می‌خواهید در پروژه خود از آن‌ها الهام بگیرید، نزد یک فیلم‌بردار بروید. حتی نیازی نیست آن ویدیو مختص به حوزه کاری شما باشد. اینکه به فیلم‌بردار بگویید در مورد هر ویدیو خاص چه مولفه‌ای را دوست دارید، می‌تواند در روند ساخت ویدیو بسیار کمک‌کننده‌ باشد. مثال‌های بصری بهترین راه برای اطمینان از این است که شما و فیلم‌بردارتان در مسیر درست قرار دارید.

۳بودجه شما چقدر است؟

با تیم فیلمبرداری خود جلسه‌ای برگزار کنید و به طور دقیق بودجه خود را مشخص کنید. با این کار هر دو طرف قرارداد می‌دانند در نهایت باید انتظار چه چیزی را داشته باشند. اگر نتیجه خاصی را در ذهن دارید با فیلمبردار خود در میان بگذارید؛ زیرا ممکن است تجهیزات خاصی مورد نیاز باشد که هزینه پروژه را افزایش دهد.

۴موفقیت در نظر شما به چه معناست؟

در نهایت چه نتیجه‌ای می‌تواند برای شما به معنای موفقیت باشد؟ شما می‌خواهید این ویدیو، یک قطعه حرفه‌ای برای اعتبار بخشیدن به کسب‌وکارتان باشد؟ یا می‌خواهید یک قطعه کوتاه با پتانسیل اشتراک‌گذاری برای جذب افراد به کانال رسانه‌های اجتماعی خود داشته باشید؟ شاید هم بخواهید با مشتری مصاحبه کنید تا بتوانید از ویدیو برای تحقق اهداف فروش خود استفاده کنید؟

اگر بتوانید با کلمات بیان کنید که موفقیت در این پروژه در نظر شما چگونه است، می‌توانید روی این جنبه‌ها در ویدیو خود تمرکز کنید.

چند نکته برای موفقیت

اگر قصد دارید یک فیلمبردار استخدام کنید، از آن‌ها بخواهید که دو یا سه ویدیو کوچک پیرامون موضوع اصلی شما بسازند. مینی‌ویدیوها معمولا ۱۰ تا ۳۰ ثانیه هستند و می‌توان از آن‌ها برای تبلیغات تیزر استفاده کرد. همچنین از فیلم‌بردار خود بخواهید چند تصویر کوچک متفاوت ایجاد کند. می‌توانید گهگاه تصاویر کوچک را تغییر دهید و یک ویدیو جدید بسازید.

کوتاه بودن ویدیوها یک مزیت بزرگ هنگام استفاده از آن‌هاست. مشتریان شما الزاما به دنبال کمال در ویدیوهای شما نیستند. برای آن‌ها کافی است که ببینند شما مشکلات‌شان را درک می‌کنید و می‌دانید که چگونه آن‌ها را حل کنید.

پس با رعایت نکاتی که در این مطلب به آن‌ها پرداختیم، موفقیت کسب‌وکار خود را تضمین کنید. در ادامه، خلاصه‌ای از مهم‌ترین نکات ساخت ویدیو‌های تبلیغاتی آمده است:

  • ویدیوهای کوتاه (معمولا حدود یک دقیقه) بسازید.
  • از افرادی در ویدیوها استفاده کنید که مشتریان واقعی هستند.
  • محصول را در موقعیتی معتبر قرار دهید.
  • به مشتریان واقعی خود اجازه دهید به طور مستقیم در دوربین درباره تجربه خود صحبت کند.
  • در ساخت ویدیو تبلیغاتی به دنبال اشتراک‌گذاری احساسات باشید نه فقط فروش محصول.

[۱] BarkerFun

[۲] Treat Clincher

[۳] Morgan M Hamel

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان