مهم‌ترین اطلاعات در حوزه سرمایه‌گذاری خطر پذیر در سال جاری

۵/۵ - (۱ امتیاز)

از همه آمار و ارقام مالی و اقتصادی نیمه اول سال در سرفصل‌های مقالات، چه چیزی می‌توانید بیاموزید تا به کسب‌وکارتان کمک کند؟ سی‌بی اینسایت در آخرین گزارش «وضعیت خطرپذیری»، داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرده است؛ داده‌هایی که نشانگر اطلاعات مهمی است که در ادامه مرور خواهیم کرد.

درآمد فروش کاهش یافته است

پس از افت ۲۰درصدی در سه‌ماهه اول، سرمایه‌گذاران در سه‌ماهه دوم ۲۳ درصد بودجه کمتری به استارتاپ‌ها اختصاص دادند. هر یک از این موارد، از هر افت فصلیِ دیگری که سی‌بی اینسایت تا سال ۲۰۱۸ شناسایی کرده بود، بزرگ‌تر هستند.

افت ۴۳درصدی فعالیت megaround (فعالیت‌هایی با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار) شرکت‌های معروف به یونیکورن جدید و فعالیت‌های آنها نسبت به سال قبل، به پایین‌ترین سطح خود در سال ۲۰۲۰ رسیده است. تصویر کلی واضح است؛ استارتاپ‌های مختلف بودجه کمتری از منابع مختلف دریافت می‌کنند، زیرا به‌طور کلی سرمایه‌گذاری در نیمه اول سال کاهش یافته است.

با توجه به داده‌های بازارهای عمومی و حکایت‌هایی که احتمالا از استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران شنیده‌اید، هیچ‌یک از این‌ اخبار آنچنان تعجب‌آور نیست، اما این اخبار نشان می‌دهد که یافتن منابع مالی در اوضاع کنونی دشوار است و اگر صاحب کسب‌و‌کار هستید، در حال حاضر حفظ نقدینگی و افزایش درآمد اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

ارزش‌گذاری سرمایه‌گذاری‌های بذری/فرشته همچنان روند صعودی دارد

ممکن است اخبار مربوط به سرمایه‌گذاری‌های بذری/فرشته تعجب‌آور باشد؛ میانگین ارزش‌گذاری در این حوزه‌ها افزایش یافته – هم فصل به فصل و هم سال به سال – و به‌طور کلی روند صعودی چند سال گذشته را حفظ کرده است. توجه داشته باشید که برای ۲۵ درصد معاملات کوچک‌تر (در حال حاضر، شرکت‌هایی با ارزش حدود هفت میلیون دلار)، ارزش‌گذاری‌ها کمی پایین‌تر از سه‌ماهه گذشته است و نسبت به بالاترین رقم سال گذشته تقریبا بدون تغییر باقی مانده است.

 

هنوز بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها روی شرکت‌های نوپا انجام می‌شود

مرحله‌ای که یک شرکت در هنگام انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری در آن قرار دارد، اساسا نسبت به چند سال گذشته تغییری نکرده است. در حال حاضر به‌طور کلی جذب سرمایه دشوار بوده و ممکن است به‌خصوص در اصناف خاص یا زیرمجموعه‌های خاصی دشوار باشد، اما در حال حاضر به نظر نمی‌رسد مرحله‌ای که یک شرکت در آن قرار دارد، عامل تغییر تصمیمات سرمایه‌گذاری باشد.

با این ‌حال، آنچه این داده‌ها نشان نمی‌دهد، این است که تامین بودجه در کدام‌یک از بخش‌های مختلف مراحل اولیه پیشرفت یک شرکت قرار می‌گیرد. آیا همان‌طور که گهگاه در سال ۲۰۲۱ شاهد آن بودیم، تعداد شرکت‌هایی که در مرحله پیش از تولید و پیش از درآمد قرار دارند، همچنان با ارزش‌های هشت میلیون دلاری یا بیشتر، افزایش می‌یابند و هنگامی که یک شرکت درآمد دارد، همزمان با رشد و توسعه، ارزش آن نیز چندبرابر می‌شود؟ سی‌بی اینسایت این داده‌ها را در اختیار ما قرار نمی‌دهد، اما سایر داده‌ها ممکن است نشانه‌های متناقضی ارائه دهند.

بسیاری از سرمایه‌گذار‌ان خطرپذیر و بنیان‌گذاران شرکت‌ها می‌گویند که جدیدترین شرکت‌ها، در افزایش سرمایه با مشکل مواجه هستند؛ اما در ارزیابی شرکت‌هایی که در مراحل اولیه قرار دارند، رونق بازار استارتاپ‌ها بیشتر نشده. شاید شرکت‌های پیش از مرحله بذری به اندازه شرکت‌هایی که در مرحله پس از درآمد قرار دارند، معاملات را نهایی نکنند که همین امر بر میانگین اثر می‌گذارد.

شرایط واقعی هرچه باشد، وضعیت کلی تامین بودجه همچنان برای اکثر شرکت‌ها در بیشتر موقعیت‌ها چالش‌برانگیز است و شما باید برای نهایی‌ساختن معاملات آمادگی داشته باشید، به‌ویژه بر اساس ارزیابی‌هایی که چند ماه پیش صورت گرفته است.

 

حواس‌مان به کدام استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در سال ۲۰۲۲ باشد؟

در سال ۲۰۲۱، شاهد بودیم تک‌تک بخش‌های سازمان‌ها به سمت بهبود و رشد رفتند، بدون ترس با چالش‌های پیش روی خود سازگار شدند و روی ابزارها و مهارت‌های مورد نیاز جهت محافظت از آینده کسب‌وکارشان سرمایه‌گذاری کردند.

بنابراین، اگر سال ۲۰۲۱ سال رشد مجدد بود، سال ۲۰۲۲ سال فرصت‌ها خواهد بود. ظهور کار ترکیبی، مسائل مربوط به زنجیره تامین در صدر آنها و اهمیت مجدد پایداری و تغییرات آب‌وهوایی در تجارت، درها را به روی کارآفرینان و استارتاپ‌های به‌شدت در حال رشد، باز کرده تا چالش‌ها را برطرف کنند و ایده‌های جدیدی ارائه دهند.

بدون شک این عدم قطعیت ادامه خواهد داشت، با این حال ماه‌های آینده فرصت بی‌سابقه‌ای برای استارتاپ‌ها فراهم می‌آورد تا شرایط بازار را تغییر دهند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر را جذب کرده و نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازند.

 

سرمایه‌گذاری خطرپذیر به‌دنبال برندهای موفق خواهد بود

سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال گذشته، همزمان با رشد بی‌سابقه تعداد شرکت‌های معروف به یونیکورن و سرعت افزایش سریع سرمایه‌گذاری، زمینه جدیدی را فراهم آورده است. این موضوع خبر خوبی برای کارآفرینان و جامعه استارتاپی است، اما در عین حال به این معنی نیز است که رقابت برای تامین مالی در بالاترین حد خود قرار دارد.

در چند سال اخیر، بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر از روندهای یکسانی پیروی کرده و در شرکت‌های مشخصی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در سال ۲۰۲۲ این روال ادامه خواهد داشت، اما من انتظار دارم که شاهد تغییرات و جست‌وجوهای فعالانه‌ برای دستیابی به مدل‌های تجاری جدید نیز باشیم.

در سال ۲۰۲۱، فین‌تک و هوش مصنوعی از برجسته‌ترین موارد بودند، اما در ماه‌های آینده راه برای شرکت‌ها و سرمایه‌های جدید باز می‌شود تا بر موج نوآوری‌ها سوار شوند؛ بنابراین شرکت‌هایی که پس از چالش‌های مربوط به پاندمی، روی تصویرسازی مجدد یا بهینه‌سازی مدل‌های کسب‌وکاری و فرایندهای کسب‌و‌کار تمرکز کرده بودند، عملکرد خوبی خواهند داشت.

انبارداری، مدیریت قرارداد و زنجیره تامین همگی این پتانسیل را دارند که با یک نام تجاری مناسب متحول شوند  و این نوآوری همان چیزی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران خطرپذیر به‌دنبال سرمایه‌گذاری در آن هستند.

 

استارتاپ‌ها تغییرات خوبی در زنجیره تامین ایجاد خواهند کرد

برخی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در طول پاندمی، مشکلات دائمی و در عین حال غیر قابل پیش‌بینی زنجیره تامین بود که بخش‌های مختلفی را ویران کرد. از کمبود تراشه‌ها (Chip) در سطح جهانی گرفته تا قفسه‌های خالی سوپرمارکت‌ها، همه به‌نوعی تحت ‌تاثیر قرار گرفتند.

تقویت زنجیره تامین در سال ۲۰۲۲ یک اولویت تجاری اساسی باقی خواهد ماند و نیاز به تطبیق با تهدیدات لحظه آخری در بخش لجستیک و تولید  همچنان وجود خواهد داشت.

این فرصت برای استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای در حال رشد وجود دارد که بر این مسائل غلبه کرده و راه‌حل‌هایی ارائه دهند که موجب ایجاد موج جدیدی از نوآوری‌ها شود. در نتیجه، با افزایش تمرکززدایی و قابلیت ردیابی، پاسخ‌های جدیدی در خصوص مشکلات پیش روی تولید، پایداری و تحویل، در بسیاری از زمینه‌ها برای نوآوری وجود خواهد داشت.

 

سال استارتاپ‌های هوش مصنوعی

درست است که به نظر می‌رسد هر سال، سال هوش مصنوعی خواهد بود، اما امسال شاهد ادغام هوش مصنوعی در کسب‌وکارهای مختلف خواهیم بود. این فناوری سریع‌تر یاد می‌گیرد و کاربردهای عملی را به ارمغان می‌آورد که تاثیر مثبتی بر فعالیت‌های روزمره خواهند داشت.

برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی چه در خودروهای هوشمند، چه در انبارها یا حتی در توزیع عمومی، در صنایع متعددی گسترش خواهند یافت تا در یکپارچه‌سازی‌ها و موارد کاربردی بی‌شماری استفاده شوند. با وجود سازمان‌های برجسته‌ای که هوش مصنوعی را قادر می‌سازند تا در بافت عملیاتی هر کسب‌وکاری گنجانده شود، این یک فرصت بزرگ برای استارتاپ‌هاست تا روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

 

سرمایه‌گذاری خطرپذیر به چشم‌انداز کلی می‌نگرد

ما شاهد یک تغییر واقعی به سمت سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در استارتاپ‌هایی با ماموریت روشن و وجدان اجتماعی بوده‌ایم. انتقال موثر همه‌چیز، از نقشه‌راه محصول گرفته تا هویت برند و اهداف رشد، مساله‌ای کلیدی است، اما بیان دیدگاه‌ها و نظرات استارتاپ‌ها در مورد مسائل کلیدی مانند پایداری نیز اهمیت دارد. به عبارتی داشتن یک داستان خوب کافی نیست؛ نکته مهم این است که رهبری شرکت بتواند هم این داستان را به دیگران انتقال دهد و هم از آن حمایت کند.

بنابراین علاوه بر داشتن عملکرد مالی و داده‌های شاخص کلیدی عملکرد، استارتاپ‌ها باید بتوانند روایت شرکت را به گونه‌ای بیان کنند که سرمایه‌گذاران متقاعد شوند در حال خریداری شرکتی با پتانسیل رشد بالا هستند؛ هم از نظر درآمد و هم از نظر مسئولیت اجتماعی.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان