چرا محتوای تولید‌ شده توسط کاربر اهمیت دارد؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

محتوای تولید شده توسط کاربر (User-Generated Content یا به اختصار UGC) به هرگونه محتوایی اعم از متن، ویدئو، تصاویر، نظرات و… اطلاق می‌شود که توسط مخاطبان برند ایجاد می‌شود و در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

محتوای تولید شده توسط کاربر از کجا نشات می‌گیرد؟

۱ مشتریان

به ویدیوهای جعبه‌گشایی یا پست‌های تمجید از محصول یا برند خاصی که هر روزه در اینستاگرام منتشر می‌شوند، فکر کنید. مشتریان یک برند معمولا برجسته‌ترین گروهی هستند که در تولید محتوا به کمک یک برند می‌آیند و بیشترین تاثیر را بر سایر مخاطبان می‌گذارند. این محتوا می‌تواند به درخواست برند باشد یا خود مشتری به صورت خودجوش و به علت رضایت از محصول آن را تبلیغ کند.

۲ کارمندان

محتوای تولید شده توسط کارکنان (Employee-Generated Content) می‌تواند بیانگر ارزش و داستان برند شما باشد. برای مثال عکس‌های گرفته شده از کارمندان در حال بسته‌بندی یا گرفتن سفارش یا حتی ضبط یک ویدیو از تیم شما که در مورد انگیزه و علت کار برای برند شما صحبت می‌کنند می‌تواند به ایجاد هویت برندتان کمک کند و در شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات، اصالت شما را به مخاطبان نشان‌ دهد.

اما چرا این نوع از محتوا برای کسب‌وکارها تا این اندازه اهمیت دارد؟

محتوای تولید شده توسط کاربران می‌تواند به تأثیرگذاری بر تعامل و افزایش نرخ تبدیل لیدها منجر شود. می‌توان از محتوای مشتری محور در رسانه‌های اجتماعی و کانال‌های ارتباطی دیگر مانند ایمیل، صفحات فرود یا صفحات پرداخت استفاده کرد. این نوع محتوا به دلایل زیر دارای اهمیت است:

۱- اصالت برند شما را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد

امروزه برندها تلویحا در حال جنگ برای دیده شدن در فضای مجازی هستند و رقابت شدیدی برای جلب توجه مخاطبان در جریان است. در نتیجه، افراد انتخاب‌های زیادی برای تعامل و خرید در اختیار دارند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان بازاریابی، اصالت و کیفیت از عناصر مهم یک محتوای موفق است و محتوای تولید شده توسط کاربران یکی از انواع بسیار معتبر محتوا محسوب می‌شود؛ زیرا روایت‌گر تجربه واقعی افراد است. 

گاهی ممکن است وسوسه جعل پست‌ها یا کمپین‌های تولید شده توسط کاربر به سراغ شما بیاید. به مخاطبان خود احترام بگذارید و بدانید که آن‌ها به سرعت متوجه جعلی بودن پست‌ها یا کمپین‌ها می‌شوند و این کار می‌تواند به اعتبار برند شما آسیب جدی وارد کند. برای تاثیرگذار بودن یک محتوای تولید شده توسط کاربران، اطمینان حاصل کنید که محتوا توسط مشتری، وفاداران به برند یا کارمندان تولید شده باشد.

مردم به تجربه واقعی مشتریان شما بیشتر اعتماد می‌کنند، بنابراین ضروری است که محتوای تولید شده توسط کاربران را به عنوان شکل جدیدی از بازاریابی دهان به دهان در استراتژی بازاریابی خود بگنجانید.

این نوع از محتوا در مقایسه با محتوای تولید شده توسط خود برند ۲.۴ برابر بیشتر دیده خواهد شد و با ارزش افزوده‌ای که برای اصلات برند شما دارد، سرمایه‌گذاری روی این نوع از محتوا می‌تواند موفقیت را برای برند شما به ارمغان آورد.

۲ ایجاد وفاداری و رشد جامعه مشتریان

این نوع از محتوا، به مشتریان فرصتی منحصر به فرد می‌دهد تا به جای تماشاگر بودن، در رشد برند مورد علاقه‌شان مشارکت داشته باشند. این مشارکت به میزان زیادی بر وفاداری نسبت به برند تاثیر می‌گذارد، زیرا افراد از عضویت در یک گروه استقبال می‌کنند و تولید این نوع از محتوا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بخشی از جامعه یک برند باشند.

تولید محتوا توسط کاربران همچنین فرصت تعامل بین مصرف‌کننده و برند را فراهم و این تعامل هم به نوبه خود به ایجاد و رشد جامعه مصرف‌کنندگان برند کمک می‌کند

به اشتراک‌گذاری محتوای تولید شده توسط کاربران همچنین به توسعه و تعمیق روابط بین مخاطب و تجارت کمک می‌کند و باعث وفاداری هرچه بیشتر مشتریان نسبت به برند می‌شود.

۳ منجر به افزایش اعتماد به برند می‌شود

همه ما برند‌هایی را می‌شناسیم که محصول یا خدمات ارائه شده‌شان با تبلیغاتی که برای آن انجام داده‌اند ۱۸۰ درجه تفاوت داشته است. به همین دلیل است که مردم خیلی به بازاریابان یا تبلیغات برند‌ها اعتماد نمی‌کنند.

در واقع، در بررسی‌های صورت گرفته روی مردم ایالات متحده، مشخص شد تنها ۹ درصد از جمعیت آمریکایی‌ها به تبلیغات رسانه‌های جمعی «تا حد زیادی» اعتماد دارند، که با توجه به هجوم اخبار جعلی از زمان همه‌گیری کرونا، چنین درصد کمی دور از انتظار نیست.

برندها باید در دنیایی که پر از شایعه و تبلیغات دروغ است، بیشتر از همیشه برای جلب اعتماد مشتریان تلاش کنند و هیچکس نمی‌تواند انکار کند که محتوای تولید شده توسط مصرف‌کنندگان نسبت به محتوای تولید شده توسط خود برند، قابل اعتماد‌تر است.

مخاطبان به محتوای تولید شده توسط دیگر کاربران به چشم سیگنالی برای اعتماد نگاه می‌کنند. بیش از نیمی از افراد بر اساس توصیه‌های خانواده و دوستان خود برای خرید یک محصول تصمیم می‌گیرند.

توصیه‌هایی برای استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر

۱ همیشه پیش از اشتراک محتوای کاربر، از او اجازه بگیرید

کسب رضایت مولفه‌ای ضروری برای اشتراک‌گذاری محتوا تولید شده توسط کاربر است. همیشه قبل از اشتراک یا استفاده از محتوای مشتری خود، از او کسب رضایت کنید.

افراد ممکن است از هشتگ‌های برندتان استفاده کنند بدون اینکه لزوما بدانند که قرار است محتوای آن‌ها در راستای کمپین بازاریابی برند شما استفاده شود. متاسفانه، اشتراک‌گذاری مجدد آن محتوا بدون کسب اجازه صریح باعث از بین بردن حسن نیت و حتی ناراحتی برخی از بهترین حامیان برند شما می‌شود.

با کسب رضایت از مشتری خود، به نوعی از محتوای آن‌ها قدردانی کرده‌اید و آن‌ها را از به‌اشتراک‌گذاری محتوایشان با سایر مخاطبان مطلع و هیجان‌زده می‌کنید.

۲- از ذکر نام کاربر تولید‌کننده محتوا غافل نشوید

وقتی محتوای تولید شده توسط کاربری را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارید، مطمئن شوید که به طور واضح از آن کاربر یاد می‌کنید. این کار شامل تگ کردن مستقیم او در پست است.

اگر قصد دارید محتوای تولید شده توسط کاربر را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، بررسی کنید که آیا کاربر در آن شبکه خاص حسابی دارد یا نه؛ شاید هم تنها بردن نام کاربر برای او کفایت کند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید عکسی از اینستاگرام یک کاربر را در حساب توییتر خود به اشتراک بگذارید، از سازنده اصلی بپرسید که آیا حساب توئیتری دارد تا او را تگ کنید یا نه.

معرفی صاحب امتیاز محتوا کمک می‌کند مطمئن شوید که کاربران برای تبلیغ برند شما هیجان‌زده می‌مانند. ضمن اینکه به سایر مخاطبان اطمینان می‌دهد که این محتوا واقعا توسط شخص حقیقی بیرون از شرکت شما تولید شده و باعث می‌شود راحت‌تر به محتوا اعتماد کنند.

۳- نوع محتوایی که به دنبال آن هستید را مشخص کنید

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنها ۱۶٪ از برندها دستورالعمل‌ روشنی در مورد نوع محتوای تولید شده توسط طرفداران ارائه می‌دهند. شما باید به روشنی برای کاربران خود مشخص کنید که چه نوع محتوایی را از آن‌ها می‌خواهید. بنابراین از گفتن خواسته‌هایتان به مشتریان نترسید زیرا این کار، تولید محتوا را برای آن‌ها آسان می‌کند.

۴ هدف‌گذاری کنید و استراتژی داشته باشید

شما باید به خوبی بدانید که چگونه قرار است از محتوای کاربران در راستای حمایت از اهداف بازاریابی خود استفاده کنید. برای این کار می‌توانید در ابتدا، استراتژی رسانه‌های اجتماعی خود را بررسی کنید و به دنبال راه‌هایی بگردید که محتوای کاربران با اهداف بازاریابی فعلی شما همسو می‌شود. سپس، یک بیانیه ساده بر اساس آن اطلاعات بنویسید و به طور مشخص به کاربران خود بگویید که چه نوع محتوایی در پیج شما بیشتر به نمایش گذاشته خواهد شد.

درخواست خود را برای محتواهای ساخته شده توسط کاربران، در هر جایی که افراد می‌توانند با نام تجاری شما تعامل داشته باشند، به اشتراک بگذارید. برای مثال در بایو یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی، در وب‌سایت یا حتی روی بسته‌بندی محصول خود از کاربران بخواهید که اگر از محصول شما راضی هستند، ویدیویی از تجربه خود را با شما به اشتراک بگذارند.

همچنین باید کمپین محتوای کاربران را با اهداف دیگر کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی خود هماهنگ کنید. آیا به دنبال افزایش آگاهی از نام تجاری هستید یا جذب مشتریان بیشتر؟ شاید هم هر دو.

کلام آخر

با اشتراک محتوای تولید شده توسط کاربران، شما می‌توانید داستان برند خود را از دیدگاه‌های مختلف بیان کنید و تصویری غنی‌تر و معتبرتر از محصول و برند خود بر جای بگذارید.

یکی از بهترین نکات در مورد محتوای کاربران که چالش هم به حساب می‌آید، تطبیق‌پذیری محتوا با استراتژی‌های بازاریابی شما است. کمپین‌های محتوای تولید شده توسط کاربر می‌توانند به شکل مسابقات، هشتگ‌ها، بررسی‌ها و جعبه‌گشایی باشند. با درک اهمیت این نوع از محتوا و استفاده از توصیه‌های مذکور، می‌توانید یک کمپین موفق داشته باشید و نام برند خود را بیش از هر زمان دیگری سر زبان‌ها بیندازید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان