نکات مهم برای استخدام تیم رویایی برای استارتاپ‌تان

امتیازدهی به مقاله

این روزها در سراسر جهان به دلیل همه‌گیری کرونا، بازار کار حس و حالی رقابتی به خود گرفته است. به عنوان یک استارتاپ که به دنبال استخدام تیم رویایی خود است، این موضوع می‌تواند خبر خوبی محسوب شود. حق هم دارید، چون سرنوشت شرکت شما تا حد زیادی به توانایی شما در جمع‌آوری بهترین استعدادهای ممکن وابسته است. گزارش اخیر سی‌بی اینسایت[۱] نشان می‌دهد که ۱۴ درصد از استارتاپ‌های شکست خورده، به دلیل نداشتن تیم مناسب به این سرنوشت دچار شده‌اند.

وجود تعداد زیادی جوینده کار و خالی بودن موقعیت‌های شغلی متنوع، فرصتی منحصر به فرد را برای شرکت شما ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید بهترین تیم را برای استارتاپ خود بسازید، در ادامه با ما همراه باشید.

۴ ویژگی که باید در یک کارمند ایده‌آل برای استارتاپ خود جستجو کنید

زمانی که شروع به جستجوی یک کارمند ایده‌آل برای کمک به رشد کسب‌و‌کار خود می‌کنید، حتما به دنبال ویژگی‌های زیر در او باشید:

۱- تدبیر

شما به افرادی نیاز دارید که علاقه بی‌پایانی به حل مشکلات شرکت و مشتریان شما داشته باشند. کارمندان ایده‌آل هنگام مواجه شدن با بن‌بست در کار خود، زود دلسرد نمی‌شوند. در واقع آن‌ها در مسیر رسیدن به اهداف خود، حتی زمانی که راه سخت و غیرممکن به نظر می‌رسد، پایداری می‌کنند.

این ویژگی شخصیتی، به خصوص برای کسب‌وکارهای نوپا که منابع زیادی ندارند، بسیار مهم است. کارمندان با تدبیر، وظایف خود را با توجه به شرایط با بهترین کیفیت انجام خواهند داد. می‌توانید به این نوع کارمندان اعتماد کنید که سازمان شما را به تنهایی مدیریت کنند، زیرا از هیچ اقدامی برای موفقیت دریغ نخواهند کرد.

۲- سرسختی

کار در یک استارتاپ، کار هر کسی نیست. همانطور که احتمال موفقیت استارتاپ‌ها وجود دارد، همیشه این احتمال هم وجود دارد که تلاش‌های شما از بین برود. آینده مسیر پیش روی شما هرگز مشخص نیست و انجام هر اقدامی با وجود این عدم اطمینان نیاز به سرسختی و شجاعت دارد.

به عنوان یک کارآفرین، ممکن است صدها بار مجبور به شروع باشید. بنابراین مهم است که کارمندان شما بتوانند با احساس شکست مقابله و در صورت لزوم از اول شروع کنند.

۳- اشتیاق به ارزش‌های شرکت شما

از آنجایی که کار در یک استارتاپ اغلب دشوارتر از کار در یک شرکت معتبر است، یافتن کارمندانی که ارزش‌های شما را درک کنند و آن را به اشتراک بگذارند بسیار مهم است. این کارمندان قرار است هر روز سر کار حاضر شوند و برای موفق شدن کسب‌وکار شما مشتاقانه در ماموریت شرکت مشارکت کنند و از صمیم قلب به آن اعتقاد داشته باشند.

در عین این که باید به دنبال چنین کارمندانی باشید، باید از نقاط مقابل این ویژگی‌ها هم دوری کنید. کارمندانی که ارزش لازم را برای اهداف و ارزش‌های شرکت شما قائل نیستند، می‌توانند تاثیر مخربی بر سایر اعضای تیم داشته باشند. در بدترین حالت، آن‌ها توانایی تیم شما برای تولید کار با‌کیفیت را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث می‌شوند کارمندان دیگر، شغل خود را ترک کنند. چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که آموزش افراد برای یاد گرفتن مهارت‌های تخصصی بسیار ساده‌تر از تغییر نگرش افراد است.

۴- تمایز

ایجاد یک تیم متنوع از نظر دیدگاه‌ و ایده‌های مختلف، پتانسیل شرکت شما را برای ایجاد راه‌حل‌های جدید و نوآورانه افزایش می‌دهد. در واقع نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنوع در تفکر، باعث افزایش ۲۰ درصدی نوآوری خواهد بود. شرکت‌هایی که تنوع بیشتری در کارمندان خود دارند، سود بالاتری نسبت به رقبای خود دریافت می‌کنند. از آنجا که بسیاری از افراد در این دوران در حال تغییر شغل هستند، بررسی رزومه نامزدهای جدید و متفاوت خالی از لطف نیست. گاهی افراد متفاوت، مهارت‌ها، بینش‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند که نحوه عملکرد استارتاپ شما را کاملا متحول می‌کند.

چگونه یک تیم رویایی برای استارتاپ خود بسازیم؟

استارتاپ یا کسب‌وکار کوچک شما ممکن است رقابت با شرکت‌های بزرگ برای جذب کارکنان قوی را چالش‌برانگیز بداند. در واقعیت برای به دست آوردن استعدادهای صنعت، در کنار کاریزما و شبکه‌سازی نیازمند بودجه هم هستید که می‌توانید به روش‌های مختلفی آن را تامین کنید.

در ادامه به بررسی چهار نکته دیگر می‌پردازیم که باید در استراتژی استخدام استارتاپ خود در نظر داشته باشید.

۱- یک بسته جبرانی رقابتی ایجاد کنید

اگرچه داشتن اشتیاق برای یک تیم استارتاپی عالی است، اما در کنار موارد مالی کارایی دارد. پس دور از ذهن نیست که برای جذب استعدادهای با تجربه، بسته‌ای جبرانی متناسب با تجربه آن‌ها تعریف کنید. اکثر جویندگان کار می‌دانند که استارتاپ‌ها برای ارائه حقوق، منابع مشابهی با سازمان‌های بزرگ ندارند. برخی حتی حاضرند برای استخدام در یک شرکت بزرگ، با امید به افزایش حقوق در آینده، از دستمزد مد نظر خود بکاهند. با این حال، شما همچنان باید تمام تلاش خود را برای ارائه پیشنهادی منصفانه انجام دهید.

اگر پس از پرداخت حقوق افراد تیم، مبلغی از بودجه شما ‌باقی می‌ماند، بسته‌های جبرانی را با توجه به سطح کارمندان تعریف کنید. گزینه‌های اعطای سهام، سهام محدود یا سهام عملکرد هم می‌توانند پیشنهاد کاری شما را برای کارمندان جذاب‌تر کنند.

۲- مزایای غیر متعارف اما عملی به کارکنان ارائه دهید

کارمندان می‌خواهند شرکتی که برای ارزش‌های آن تلاش می‌کنند، در مواقع سخت یا زمانی که اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد، از آن‌ها حمایت کند. مزایایی که یک استارتاپ ارائه می‌دهد می‌تواند آن را از شرکت‌های بزرگی که فقط حداقل‌ها را برای نیروی کار خود انجام می‌دهند، متمایز کند.

ممکن است تصمیم بگیرید از مزایای سرگرم‌کننده مانند تعطیلی‌های نامحدود یا مرخصی‌های داوطلبانه استفاده کنید. از سوی دیگر، پیشنهاداتی مانند موارد زیر برای کارمندانی که مشغله‌های بیشتری دارند ارزشمند خواهد بود:

  • کمک هزینه‌ مراقبت از کودک
  • خدمات حقوقی رایگان
  • برنامه‌ریزی مالی
  • بازپرداخت وام دانشجویی
  • خدمات بهداشت روان

برخی از مزایا را می‌توان با هزینه اندک یا بدون هزینه ارائه کرد، اما برخی دیگر به بودجه اضافی نیاز دارند. پس پیش از انتخاب خدماتی که می‌خواهید ارائه دهید، برنامه‌ای برای پرداخت هزینه‌های آن تهیه کنید.

۳- فرصت‌های توسعه حرفه‌ای را به آن‌ها نشان دهید

استارتاپ‌ها دنیایی از فرصت‌ها را به اعضای خود ارائه می‌کنند. کارمندانی که جاه‌طلبی لازم برای رهبری یک تیم یا توسعه استراتژی برای کار خود را دارند، بهترین افراد برای کار در استارتاپ‌ها هستند.

برای استخدام نیروهای مبتکر، فرصت‌هایی را برای توسعه حرفه‌ای، پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی یا برنامه‌های آموزشی در نظر بگیرید. جدا از مزایای چنین برنامه‌هایی، توانمند‌سازی کارکنان راه دیگری برای سرمایه‌گذاری در پیشرفت شرکت است. با این کار کارمندان شما نه تنها احساس قدرت دارند، بلکه دانش و مهارت‌هایی را کسب می‌کنند که منجر به تصمیم‌گیری بهتر آن‌ها می‌شود.

۴- دورکاری یا ساعت کاری انعطاف‌پذیر را در نظر بگیرید

بسیاری از شرکت‌ها در دوران همه‌گیری کرونا و موج‌های جدید این بیماری، کارکنان خود را دورکار کرده‌اند و در نتیجه، افرادی که می‌خواهند به تازگی به شرکت شما بپیوندند ممکن است از شما نیز انتظار داشته باشند که این روش را در استراتژی کار خود اتخاذ کنید. البته ممکن است که با دورکار کردن کارکنان، هزینه‌های زیادی به اعضای تیم شما تحمیل شود. بنابراین گزینه‌ دورکاری ممکن است برای جذب افراد با استعداد کافی نباشد. ارائه کمک‌هزینه برای اینترنت پرسرعت، ناهار یا تجهیزات اداری را در نظر بگیرید تا کار را برای تیم خود راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر کنید.

البته برخی از وظایف بهتر است در دفتر انجام شود. در چنین مواردی، استراتژی کار ترکیبی به کارمندان اجازه می‌دهد تا به صورت پاره‌وقت از خانه یا دفتر کار کنند.

به افرادی که رفت‌وآمدهای طولانی، برنامه‌های نامتعارف یا وظایف خانوادگی به خصوصی دارند، ساعت کار انعطاف‌پذیری ارائه دهید. تسهیلات دیگر شامل بازپرداخت هزینه‌های بنزین یا حمل‌و‌نقل عمومی، تشویقی و… می‌شود.

با قدم‌های کوچک شروع کنید و به رشد خود ادامه دهید

گسترش تیم یکی از بزرگترین و چالش برانگیزترین‌ قدم‌هایی است که می‌توانید در مسیر رشد کسب‌وکار خود بردارید. امیدواریم این راهنما به شما کمک کرده باشد که بدانید به چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی نیاز دارید تا تیم رویایی خود را بسازید. نیازی نیست که از همان ابتدا یک تیم ۵۰ نفره داشته باشید. قدم‌های کوچک بردارید و با تمرکز روی نیازهای کسب‌وکارتان، افرادی را بیابید که بتوانید برای تحقق و گسترش چشم‌انداز خود به آن‌ها تکیه کنید.

[۱] CB Insights

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان