۱۳ راه برای کمک به موفقیت زنان در رهبری

امتیازدهی به مقاله

بالا بردن قدرت رهبری زنان در کسب‌وکار فقط برای رسیدن به برابری جنسیتی نیست، بلکه برای کسب‌وکار هم بهتر است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که «تنوع جنسیتی بیشتر»، به‌خصوص در محیط شرکت‌ها، می‌تواند به معنای بهره‌وری بیشتر، نوآوری افزون‌تر، تصمیم‌گیری بهتر و رضایت بالاتر و البته حفظ کارمندان باشد.

حالا سوال مهم این است که برای کمک به موفقیت زنان در مقام رهبری چه می‌توان کرد؟

مهم نیست در کدام نقطه از مسیر حرفه‌ای‌تان هستید، خواه به‌تازگی کارتان را شروع کرده باشید، خواه در جایگاه یک مدیر ارشد فعالیت کنید، چه زن باشید، چه مرد، به‌آسانی می‌توانید با عمل به یکی از توصیه‌های زیر به سایر زنان کمک کنید تا پتانسیل خود را بشناسند:

۱. راهنما و در عین حال حامی باشید: به‌خصوص اگر در جایگاه مدیران ارشد فعالیت می‌کنید، خانمی را در شرکت‌تان استخدام کنید که پتانسیل این را دارد که به جایگاه‌های شغلی بالا برسد. می‌توانید تجربیات کاری شخصی خود را با او در میان بگذارید، به او مشاوره بدهید و او را راهنمایی کنید تا مسیر حرفه‌ای خودش را دنبال کند. اینکه تلاش‌های شما سبب شود شرایط به سمت برابری جنسیتی بیشتر در محیط کار پیش‌ برود، برایتان رضایت‌بخش خواهد بود.

۲. بازخوردهایی صادقانه ارائه دهید: درست است که می‌خواهید به زنان دیگر انگیزه بدهید، اما آنها نیز سزاوار شنیدن حقیقت هستند. اگر زنان در حیطه‌ای به پیشرفت نیاز دارند تا بتوانند در شغل‌شان موفق شوند، حتما صادقانه در موردشان صحبت کنید. اگر فقط بخشی از حقیقت را به آنها بگویید، در حق‌شان بی‌انصافی کرده‌اید.

۳. تفاوت‌هایتان را ارج نهید: همه زنان شبیه به هم نیستند. به استعداد همه زنان شرکت‌تان احترام بگذارید و اعتبار آنها را در شرکت تقویت کنید. ذهنیت کمیابی را کنار بگذارید و این کار را با تقدیر از منحصربه‌فرد بودن افراد و توانمند کردن دیگران از طریق ارائه بازخورد و مشاوره انجام دهید.

۴. همکاری کنید و از دیگران جدا نباشید: حتی اگر در جایگاه یک مدیر ارشد هستید، در زمان نیاز برای کمک به زنان دیگر تیم‌تان، وارد عمل شوید تا به آنها نشان دهید که می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند. به جای اینکه دیگران را راهنمایی کنید تا هماهنگ با مردها یا مطابق میل شما عمل کنند، با خودتان روراست باشید و همان‌طور که دوست دارید با خودتان رفتار شود، با دیگران رفتار کنید.

۵. زنان دیگر را به سایرین معرفی کنید: اگر زنی را دیدید که قابلیت‌هایی دارد و از پس کاری برمی‌آید، او را به دیگران معرفی کنید. برای همه زنان در جایگاه‌های ارشد جا به اندازه کافی هست؛ بنابراین در کنار زنان دیگر تلاش کنید تا آنها نیز بتوانند حرفه خود را در مسیر درست قرار دهند.

۶. ایده‌های درخشان آنها را به اطلاع دیگران برسانید: به‌صورت علنی از کاری که یک زن دیگر انجام می‌دهد، تعریف و از او دفاع کنید و دستاوردهای شگفت‌انگیز آنها را به اطلاع دیگران برسانید.

۷. صدای آنها باشید و فضای کافی را در اختیارشان قرار دهید: پژوهش‌ها نشان می‌دهند که احتمال بیشتری وجود دارد که دیگران صحبت خانم‌ها را قطع کنند؛ بنابراین کاری کنید که صدای آنها شنیده شود. اگر در جلسه‌ای هستید و می‌بینید ایده‌ای خوب که از جانب یک زن مطرح شده، نادیده گرفته می‌شود، دوباره آن‌ را مطرح کنید و مطمئن شوید که اعتبار لازم را به آن زن می‌بخشید. گاهی ‌اوقات پیش می‌آید که یک زن ایده‌ای را مطرح می‌کند و دیگران آن را نادیده می‌گیرند، اما زمانی که یک مرد همان مطلب را بازگو می‌کند، همه افراد فکر می‌کنند بسیار نبوغ‌آمیز است.

۸. از زنان استقبال کنید: شما این قدرت را دارید که کاری کنید تا دیگری در سازمان شما احساس کند خودی است و مورد حمایت واقع شده است. وقتی زنان جدیدی وارد تیم می‌شوند یا زمانی که می‌بینید یک نفر دارد تقلا می‌کند که خودش را با فرهنگ سازمانی شما وفق دهد، برای کمک به او حاضر باشید.

۹. او را با خودتان همراه کنید: هر گاه فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برایتان پیش می‌آید، مثلا پروژه جدیدی را قبول می‌کنید که برای انجام آن نیاز به کمک دارید، ببینید آیا می‌توانید یک زن دیگر را با خود همراه کنید یا خیر. 

۱۰. رفتارهای نامربوط را تحمل نکنید: اگر شاهد رفتار نامناسبی -از اظهارنظرهای کم‌وبیش جنسیت‌گرایانه گرفته تا تعرض- با یکی از همکاران زن بودید، در مقابل آن رفتار و در کنار همکار خود بایستید. به او نزدیک شوید و بگویید که خوشحال می‌شوید اگر بتوانید از او حمایت کنید و اقدامات لازم را به عمل آورید. به شخصی که اظهارنظری جنسیت‌گرایانه کرده، بگویید که رفتارش مناسب نیست و اگر این عمل تکرار شد، به بخش منابع انسانی مراجعه کنید.

تنها راه تغییر عادت‌های افراد این است که اجازه ندهید قسر در بروند. پس با رفتارهای بد مبارزه کنید و جایگاه زنان اطراف خود را بالا ببرید. در این صورت با دیدن دستاوردهای آنها شگفت‌زده خواهید شد.

۱۱. با زنان مانند حرفه‌ای‌ها رفتار کنید: زندگی شخصی زنان را وارد تصمیمات حرفه‌ای نکنید. همان‌طور که زندگی شخصی یک مرد به شما ارتباطی ندارد، زندگی شخصی همکاران زن نیز به شما مربوط نیست. این‌طور تصور نکنید که «برنامه زندگی» آنها را می‌دانید؛ زندگی شخصی‌شان را در تصمیم‌گیری‌های مربوط به آنها دخالت ندهید. چه یک زن فرزندی نداشته باشد، چه پنج فرزند داشته باشد، چه متأهل باشد، چه مجرد، هیچ‌یک از این موارد نباید در تصمیم‌گیری‌های حرفه‌ای تاثیر بگذارند.

۱۲. به‌دنبال فرصت‌های مناسب برای زنان تیم‌تان باشید: اگر همکاران زن خود را می‌شناسید و اطلاعات کافی در مورد فعالیت‌های آنها دارید، از لحاظ منطقی گام بعدی این است که وقتی خبر پروژه‌های جدید به گوش‌تان می‌خورد و به ذهن‌تان خطور می‌کند که بعضی از همکاران زن مناسب این موقعیت هستند، این موقعیت را به اطلاع آنها برسانید. اگر علاقه‌مند بودند، به آنها پیشنهاد بدهید که می‌توانید به افراد مناسب معرفی‌شان کنید. این موضوع در مورد افراد بیرون از سازمان نیز صادق است. برای این کار باید این طرز فکر را کنار بگذارید که با دیگران در رقابت هستید و کمک‌کردن به دیگری می‌تواند به جایگاه حرفه‌ای‌تان آسیب برساند. تمام فرصت‌های شغلی مناسب شما نیست. وقتی مثل یک رابط عمل می‌کنید، سابقه خودتان را بهتر کرده‌ و به سازمان‌تان یاری می‌رسانید که دستاوردهای بیشتری داشته باشد.

۱۳. موانع جنسیت‌گرایانه‌ای را که تجربه کرده‌اید، به نفر بعدی منتقل نکنید: اینکه خودتان این موانع را تجربه کرده‌اید، به معنای آن نیست که باید آنها را برای دیگران نیز ایجاد کنید. نگرشی که می‌گوید: «من خودم تجربه کردم، چرا آنها تجربه نکنند؟» فقط موانع مشابهی را به نسل جدید تحمیل می‌کند. امروزه زنان جوان‌تری که وارد دنیای حرفه‌ای می‌شوند، توقع زمین هموارتری دارند. این انتظار بسیار بجاست. فقط به این خاطر که خودتان شرایط ناگواری را تجربه کرده‌اید، کشمکش‌های آنها را بی‌اهمیت جلوه ندهید. زمانی که می‌بینید با شرایط نابرابری روبه‌رو هستند، به آنها کمک کرده و راهنمایی‌شان کنید. به این فکر کنید که اگر در گذشته کسی چنین کمکی به شما می‌کرد، چه حمایت بزرگی بود.

زنانی که در جایگاه رهبری قرار دارند، می‌توانند یک مزیت رقابتی برای کسب‌وکار باشند. اگر مدیرعامل، کارمند یا حتی یک پزشک هستید یا هر موقعیت شغلی تاثیرگذار دیگری دارید، حداقل یکی از این اقدامات بسیار ساده را انجام دهید که به پیشرفت و تغییرات قابل ‌توجهی منجر می‌شوند؛ هیچ بهانه‌ای هم در این خصوص پذیرفته نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان