چگونه در ۱۸ دقیقه شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنیم؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

اگر مسئولیت چندین فعالیت بازاریابی یک شرکت بر عهده شما باشد، شاید زمان زیادی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی برایتان باقی نماند.

بسیاری از مالکان کسب‌وکارهای کوچک، حتی پهنای باند کافی هم برای مدیریت حساب‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی ندارند، چه برسد به بودجه لازم برای استخدام افراد مناسب یا مدیران شبکه‌های اجتماعی.

اما این موضوع از اهمیت مدیریت شبکه‌های اجتماعی کم نمی‌کند. مردم توقع دارند که در پلتفرم‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین یا حتی تیک‌تاک با کسب‌وکارها ارتباط برقرار کنند. ممکن است بدون حضور فعال در این شبکه‌ها شرکت شما به فراموشی سپرده شود، در رقابت با دیگر شرکت‌ها مشتریانش را از دست بدهد یا حتی بدتر از این، بی‌توجه و سهل‌انگار به نظر برسد.

علاوه بر این، ممکن است شما فرصت جذب مشتریان جدید را از دست بدهید. بیش از ۴۰ درصد از افرادی که آنلاین خرید می‌کنند، در شبکه‌های اجتماعی به تحقیق در مورد برندها و محصولات جدید می‌پردازند.

ما در اینجا برای کسانی که زمان کمی دارند، برنامه‌ای ۱۸دقیقه‌ای طراحی کرده‌ایم. این طرح شما را با جزء‌به‌جزء ضروریات شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌سازد و در این میان به نکاتی کاربردی برای صرفه‌جویی در زمان نیز اشاره می‌کند.

اگر زمان بیشتری برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی دارید، از آن بهره ببرید، اما این رهنمودها به کسانی که زمان کافی در اختیار ندارند، کمک می‌کند که هر دقیقه برایشان مفید باشد.

شبکه‌های اجتماعی‌ را طی ۱۸ دقیقه در روز مدیریت کنید

دقیقه ۵-۱: شنیدن شبکه‌های اجتماعی

دقیقه ۱۰-۵: تجزیه‌وتحلیل منشن‌ها

دقیقه ۱۲-۱۰: بررسی تقویم محتوا

دقیقه ۱۳- ۱۲: برنامه‌ریزی برای پُست‌ها

 دقیقه ۱۸-۱۳: تعامل با مخاطبان

 

طرح ۱۸دقیقه‌ای شبکه‌های اجتماعی

دقیقه ۵-۱: شنیدن شبکه‌های اجتماعی

در ابتدای کار، پنج دقیقه از زمان خود را به شنیدن شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید. به زبان ساده، شنفت اجتماعی در نظارت بر سخنانی خلاصه می‌شود که افراد در شبکه‌های اجتماعی در مورد کسب‌وکار شما می‌گویند.

شنفت اجتماعی می‌تواند شامل ردیابی کلیدواژه‌ها، هشتگ‌ها، منشن‌ها و پیام‌هایی در مورد برند و رقبای شما باشد، اما نگران نباشید، لازم نیست به‌صورت دستی در اینترنت جست‌وجو کنید. ابزارهایی وجود دارد که این ردیابی را بسیار آسان‌تر می‌‌کند؛ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی مانند HootSuite.

در HootSuite شما می‌توانید استریم‌هایی راه‌ بیندازید تا از یک داشبورد بر همه کانال‌های اجتماعی‌تان نظارت کنید. این کار تعامل شما را با منشن‌ فالوئرها، مشتریان و بعدتر، مشتریان بالقوه‌تان آسان‌تر می‌سازد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هر روز بررسی‌شان کرده و به آنها توجه داشته باشید:

  • منشن‌های برندتان؛
  • منشن‌های مربوط به محصولات یا خدمات‌تان؛
  • هشتگ‌ها و/یا کلیدواژه‌های خاص؛
  • رقبا و شرکا؛
  • خبرهای مربوط به حوزه فعالیت‌تان و خبرهای پربازدید.

اگر کسب‌وکار شما آدرس فیزیکی یا فروشگاهی دارد، برای گفت‌وگوهای محلی از فیلتر جست‌وجوی موقعیت جغرافیایی بهره ببرید. این کار باعث می‌شود بر مشتریانی که نزدیک شما هستند و همچنین اخبار محلی مورد علاقه آنها تمرکز کنید.

 

دقیقه ۱۰-۵: منشن‌های برندتان را تجزیه‌وتحلیل کنید

پنج دقیقه دیگر از زمان خود را به تحلیل یافته‌هایتان اختصاص دهید. این کار باعث می‌شود فرایند شنفت اجتماعی شما دقیقا با فعالیت‌های بازاریابی‌تان هماهنگ باشد. در ادامه برخی ابعادی را که باید در ذهن داشته باشید، مرور می‌کنیم:

احساسات

احساسات نقطه شروع خوبی هستند. مردم چگونه در مورد برند شما صحبت می‌کنند؟ نحوه صحبت‌کردن‌شان در مقایسه با نحوه صحبت‌شان در مورد رقبای شما، چقدر متفاوت است؟ اگر اکثر حرف‌های آنها مثبت باشد که بسیار عالی است، اما اگر منفی باشد، باید به روش‌هایی فکر کنید که می‌توانید از طریق آن گفت‌وگوها را به سمت‌وسویی مثبت ببرید.

بازخوردها

آیا مشتریان شما بازخورد خاصی در مورد کسب‌وکار شما دارند؟ به‌دنبال مطالب و دیدگاه‌های پربازدیدی باشید که می‌توانید مطابق با آنها دست به عمل بزنید.

به‌عنوان مثال، اگر رستوران دارید و به عقیده بسیاری از مردم صدای موسیقی‌ای که در رستوران شما پخش می‌شود، بسیار بلند است، صدای موسیقی را کم کنید. اگر محصولاتی مانند کِش‌های ورزشی ارائه می‌دهید و مشتریان علاقه خود را به کش‌هایی با رنگ‌های متفاوت و بیشتر ابراز کرده‌اند، همین‌ موضوع می‌تواند یک فرصت فروش برای شما باشد.

مطالب پربازدید

مطالب پربازدید در حوزه فعالیت شما چه مواردی هستند؟ تشخیص آنها می‌تواند به شما کمک کند که بازارها و مخاطبان جدیدی را شناسایی کرده و با آنها تعامل داشته باشید. شاید هم آنها باعث شوند ایده محتوای جدیدی به ذهن‌تان خطور کند، یا حتی بهتر از آن؛ شاید آنها توسعه محصول یا خدمات جدید شما را به اطلاع عموم برسانند.

قصد خرید

شنیدن شبکه‌های اجتماعی فقط شامل پیگیری گفت‌وگوی مشتریانی که هم‌اکنون دارید، نمی‌شود. این کار می‌تواند برای یافتن مشتریان جدید نیز سودمند باشد. حواس‌تان به عبارات یا عناوینی باشد که مشتریان بالقوه و علاقه‌مند به خرید محصولات یا خدمات شما از آنها استفاده می‌کنند.

به‌عنوان مثال، اگر شرکت شما خدمات مسافرتی ارائه می‌دهد، می‌توانید در فصل زمستان، کلیدواژه‌هایی چون «افسردگی فصلی» یا «تعطیلات» را دنبال کنید.

به‌روز باشید

آیا تابه‌حال شاهد ظهور کلیدواژه‌های جدید بوده‌اید؟ یا غلط‌های تایپی خاصی را که در منشن‌های مربوط به برندتان وجود دارد، رصد کرده‌اید؟ شاید رقیب جدیدی وارد زمین بازی شده باشد. حواس‌تان به چیزهایی که باید به فهرست پیگیری شنفت اجتماعی‌تان اضافه کنید، باشد.

 

دقیقه ۱۲-۱۰: بررسی تقویم محتوا

تقویم محتوایتان را مورد بررسی قرار دهید تا برنامه خود را برای انتشار پست همان روز ببینید. تصاویر، عکس‌ها و مطالب را بازبینی کنید تا آماده انتشار باشند. همیشه برای یافتن غلط‌های تایپی، قبل از انتشار یک بار دیگر مطالب را از مرور کنید.

امیدواریم طرحی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و تقویم محتوا داشته باشید. اگر ندارید، هر ماه یک ساعت از وقت خود را به ایده‌پردازی و آماده‌سازی ایده‌ها اختصاص دهید و تقویم محتوایتان را با آنها پر کنید.

چه فرایند تولید محتوا را برون‌سپاری کنید یا از ابزارهای رایگان بهره ببرید، چه خودتان همه کارها را انجام ‌دهید، در هر صورت داشتن استراتژی بازاریابی یکپارچه برای شبکه‌های اجتماعی، مدیریت آنها را بسیار آسان‌تر می‌کند.

نکته: اگر زمان یا بودجه کافی برای تولید انبوه محتوا ندارید، می‌توانید از محتوای تولیدشده کاربران استفاده کرده یا محتوای منتخب آنها را برای تقویم محتوایی شبکه‌های اجتماعی در نظر بگیرید.

 

دقیقه ۱۳-۱۲: برنامه‌ریزی برای پست‌ها

با در دست‌داشتن ابزارهای مناسب، برنامه‌ریزی برای پست‌هایتان نباید بیش از یک دقیقه زمان ببرد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که محتوای خود را اضافه، زمان انتشار آن را مشخص و آن را در جدول زمانی وارد کنید.

اگر دوست دارید زمانی که در تعطیلات به سر می‌برید یا در دسترس نیستید هم پست‌هایتان را به اشتراک بگذارید، این ابزارها بسیار مفید خواهند بود.

با دسترسی به یک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی مانند HootSuite، حتی می‌توانید جدول زمان‌بندی انتشار چندین پست را از قبل آماده کنید تا تنها یک‌ بار در هفته وقت‌تان را به این کار اختصاص دهید (و زمان خود را برای مرحله بعدی یعنی تعامل با مخاطبان، آزاد بگذارید).

می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که پست‌هایتان در زمان‌هایی منتشر شود که مردم بیشتر آنلاین هستند. این بازه‌های زمانی بسته به موقعیت مکانی مخاطبان شما متفاوت است.

نکته: از آنالیتیکس استفاده کنید تا دریابید مخاطبان شما بیشتر در چه بازه‌های زمانی‌ آنلاین هستند.

 

دقیقه ۱۸-۱۳: با مخاطبان‌تان تعامل داشته باشید

قبل از اینکه از حساب‌تان خارج شوید، به سوالات پاسخ دهید، کامنت‌ها را لایک کنید و پست‌ها را به اشتراک بگذارید. هرچه بیشتر فعال باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که مردم با شما ارتباط برقرار کنند.

هرچه افراد رابطه مثبت‌تری با شما برقرار کنند، احتمالا تمایل بیشتری به خرید از شما و پیشنهاد کسب‌وکار شما به دیگران خواهند داشت. در حقیقت، بیش از ۷۰ درصد از مصرف‌کنندگانی که در شبکه‌های اجتماعی تجربه مثبتی با یک برند تجاری دارند، آن را به دوستان و خانواده‌هایشان معرفی می‌کنند.

برای صرفه‌جویی در زمان، می‌توانید از قبل قالب‌های مشخصی را برای پاسخ‌ به پرسش‌های پرتکرار آماده کنید. مثلا ساعات کاری یا سیاست‌های مربوط به مرجوعی کالا، اما توضیح واضحات و حرف‌های تکراری را بیش از اندازه به کار نبرید تا مانند یک اپراتور به نظر نرسید. مردم عاشق اصالت هستند و دوست دارند احساس کنند یک فرد حقیقی در حال تعامل با آنهاست.

نکته: در صورت امکان، سعی کنید اندکی پس از انتشار پست‌هایتان با مخاطبان تعامل داشته باشید. اگر زمان‌بندی درستی داشته باشید، در این زمان مخاطبان شما آنلاین هستند. به این شکل شما بی‌درنگ با آنها ارتباط برقرار کرده و زمان پاسخگویی خوبی نیز خواهید داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان