۵ اشتباه بازاریابی که باید از آن‌ها پرهیز کنید

امتیازدهی به مقاله

اگر کسب‌وکار شما یک تجارت بازاریابی نیست، فرصت‌های زیادی برای کسب تجربه پیش روی خود دارید و این یعنی احتمالا اشتباهات زیادی پیش روی شما قرار دارد که اگر مرتکب آن‌ها شوید، پیشرفت کسب‌وکار شما کند یا متوقف می‌شود.

اشتباهات رایج بازاریابی کسب‌وکارهای کوچک که باید از آن‌ها اجتناب کرد

در ادامه پنج اشتباه بازاریابی که کسب‌وکارهای کوچک معمولا مرتکب می‌شوند را به همراه نکاتی در مورد نحوه رفع آن‌ها بررسی می‌کنیم.

اشتباه شماره ۱: نویسندگی را خودتان بر عهده گرفته‌اید

با توجه به هزینه خدمات کپی‌رایتینگ حرفه‌ای، جای تعجب نیست که بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک سعی می‌کنند با بر عهده گرفتن این مسئولیت در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند؛ اما این کار به اندازه‌ای که تصور می‌کنند ساده نیست.

کپی‌رایترها فقط یک نویسنده نیستند. مهارت‌ها و تخصص کپی‌رایتر‌های با تجربه فراتر از نوشتن یک متن ساده است و شامل مدیریت برند، هنر متقاعدسازی، درک مخاطبان و کانال‌های ارتباطی و استعداد واقعی برای ساخت زبان و نوشتن خلاقانه و دانش دستور زبان است.

اگر خودتان یک کپی‌‌رایتر باتجربه نیستید، بهتر است این کار را به حرفه‌ای‌ها بسپارید. یک کپی‌رایتر باتجربه می‌تواند دیدگاهی ارزشمند به کسب‌وکار شما ارائه دهد، به شما کمک کند ارزش پیشنهادی خود را شکل دهید تا از رقبا متمایز شوید و با استفاده از کلمات و هنرش در نوشتن، متنی بنویسد که مشتریان را متقاعد کند شما را انتخاب کنند. اگر به دنبال راهی برای متمایز کردن کسب‌وکارتان بین رقبا هستید، کپی‌رایتینگ ماهرانه راهی برای رسیدن به این هدف است. اگر هم عاقلانه روی یک کپی‌رایتر سرمایه‌گذاری کنید که تجربه و دانش کافی را دارد، احتمالا به سرعت پول خود را با نرخ تبدیل بالاتر و نرخ بازگشت سرمایه دوباره به دست خواهید آورد.

اشتباه شماره ۲: بی‌توجهی به وب‌سایت

وب‌سایت شما چهره کسب‌وکار شما در دنیای دیجیتال است. هنگامی که از وب‌سایت خود غافل می‌شوید، هم در معرض خطر از دست دادن مشتریان بالقوه‌ای قرار می‌گیرید که ممکن است فکر کنند کسب‌وکار شما دیگر فعالیت نمی‌کند یا ضعیف است، هم به سئوی سایت خود نیز آسیب می‌زنید و در طول زمان، ترافیک کمتری را از موتورهای جستجو جذب خواهید کرد و این یعنی مشتریان جدید کمتری خواهید داشت.

برداشتن گام‌های پیشگیرانه برای مرتب نگه‌داشتن و اجرای روان سایت می‌تواند به محافظت از کسب‌وکار شما در برابر عوامل خارجی کمک و از اهداف بلندمدت کسب‌وکار و استراتژی بازاریابی شما حمایت کند. این فرآیند در اصطلاح «بهداشت سئو» نامیده می‌شود.

در ادامه برخی از بهترین روش‌های حفظ بهداشت سئو را معرفی می‌کنیم که مشاغل کوچک می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند:

 • کد وب‌سایت خود را تمیز نگه دارید.
 • مطمئن شوید که وب‌سایت شما برای موبایل مناسب است.
 • به مشکلات تغییر مسیر در وب‌سایت رسیدگی کنید.
 • مطمئن شوید که صفحه شما در کمترین زمان ممکن بارگزاری شود تا کاربران در سایت شما بمانند و از عملکرد بالای سئو اطمینان حاصل کنید.

اگر به تنهایی وب‌سایت خود را مدیریت می‌کنید، حداقل هر ماه یک بار زمانی را برای بررسی لینک‌های خراب و به‌روز‌رسانی اطلاعات تماس و ساعت‌های کار (در صورت نیاز) اختصاص دهید. همکاری با یک متخصص سئو به شما کمک می‌کند تا مسائل فنی سئو را به طور منظم (حداقل هر شش ماه یک بار) بررسی و به‌روزرسانی نام تجاری، تصاویر و پیام‌های خود را به صورت سالانه پیگیری کنید.

اشتباه شماره ۳: خسته کردن مخاطب

در حالی که بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک با توجه به محدودیت‌های زمانی و بودجه خود، تمایل به انتشار محتوای کافی ندارند، برخی کسب‌وکارها هم ممکن است از آن ور بوم بیفتند و در انتشار متن زیاده‌روی کنند.

بدون همکاری با یک تیم بازاریابی با تجربه، قابل درک است بخواهید روی یک یا دو شبکه‌ای که بهتر از بقیه با آن آشنایی دارید تمرکز کنید. اما در حالی که رساندن صدای خود به مشتریان احتمالی و ایجاد آگاهی از برند عالی است، خسته کردن مخاطب دقیقا همان کاری است که شما باید از آن اجتناب کنید. بر اساس نظرسنجی‌ها ۴۲ درصد از کاربران، برندهایی را که بیش از حد محتوا منتشر می‌کنند، دنبال نمی‌کنند.

برای اینکه فضای ذهنی مشتریان خود را به اندازه کافی درگیر کنید تا بتوانید یک معامله را به پایان برسانید، باید همواره ارزش خود را به مخاطبان یادآوری کنید. کارشناسان بازاریابی معتقدند که باید این کار را به گونه‌ای انجام دهید که آن‌ها را خسته نکند. برای جلوگیری از این خستگی، بازاریابان حرفه‌ای از کانال‌های ارتباطی متعددی برای حفظ ارتباط با مخاطبان خود استفاده می‌کنند.

اطمینان حاصل کنید که برای حفظ ارتباط با مشتریان (از طریق ایمیل، پیامک، فیس‌بوک و خبرنامه کسب‌وکار) از یک رویکرد چند کاناله استفاده می‌کنید و در هیچ کدام از کانال‌ها زیاده‌روی نکنید.

اشتباه شماره ۴: عدم پیگیری نتایج

یکی دیگر از اشتباهات رایج صاحبان مشاغل این است که نتایج تلاش‌های بازاریابی خود را پیگیری نمی‌کنند و حتی با وجود کمبود داده، همچنان به سرمایه‌گذاری در شیوه‌های بازاریابی ادامه می‌دهند؛ بدون اینکه بدانند آیا موثر هستند یا خیر.

بدون معیارهایی که به شما بگوید چه روشی کارآمدتر است و چه روشی بازدهی کافی را ندارد، ممکن است بودجه بازاریابی خود و فرصت‌هایی که می‌تواند نتایج را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد را از دست بدهید. علاوه بر این، داده‌ها به شما کمک می‌کنند تا به طور مداوم روش‌های بازاریابی خود را اصلاح کرده و بهبود دهید.

برخی از دلایلی که ممکن است باعث شود کسب‌وکارها از پیگیری نتایج اقدامات بازاریابی خود غافل شوند به شرح زیر است:

 • کمبود وقت

برخی از صاحبان کسب‌وکار فکر می‌کنند آنقدر مشغله دارند که دیگر زمانی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها یا بررسی گزارش‌های عملکرد نمی‌ماند. اگر زمانی برای انجام بازاریابی دارید، پس باید زمانی هم برای مرور تلاش‌های خود داشته باشید.

 • کمبود تکنولوژی

این یک تصور رایج غلط است که صاحبان مشاغل برای بررسی عملکرد خود به ابزارها یا سیستم‌های نرم‌افزاری خاصی نیاز دارند. گوگل آنالیتیکس رایگان است و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی صفحات گزارش‌گیری خود را دارند.

 • عدم آگاهی

برخی از مردم نمی‌دانند چه چیزی را باید اندازه‌گیری کنند، اما برای تعیین بهترین شاخص‌های کلیدی عملکرد هر کانال، کافی است کمی تحقیق انجام شود.

 • روی آنچه مهم است تمرکز کنید

برای اینکه برند خود را در کمپین‌های بازاریابی در صدر نگه دارید، مجبور نیستید معیارهای زیادی را دنبال کنید و در واقع، نباید هم این کار را انجام دهید. ابتدا یک بعدازظهر را برای بررسی کانال‌های بازاریابی خود در نظر بگیرید، چند معیار در هر کانال برای شروع ردیابی ایجاد و یک فایل اکسل ساده تنظیم کنید تا این معیارها را همراه با هزینه‌های بازاریابی شما برای هر کانال ردیابی کند. اگر هنوز این کار را نکرده‌اید، یک حساب گوگل آنالتیکس نیز راه‌اندازی کنید تا به شما در تجزیه و تحلیل داده‌های حاصل از وب‌سایت کمک کند. در نهایت از هر مشتری جدید درباره برند خود پرس‌وجو و این اطلاعات ارزشمند را ثبت کنید.

یک یا دو ساعت در ماه را به به‌روز‌رسانی وب‌سایت و بررسی داده‌ها اختصاص دهید یا یک مشاور بازاریابی و دستیار شبکه‌های مجازی باتجربه استخدام کنید و مطمئن باشید که با استفاده از نیروهای حرفه‌ای، سرمایه شما به طور کامل باز خواهد گشت.

اشتباه شماره ۵: عدم برقراری ارتباط با مخاطبان هدف

آیا کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما آن نتیجه‌ای را که مد نظر دارید، ارائه نمی‌دهند؟ بیشتر اوقات، این مشکل به دنبال قطع ارتباط بین شما، به عنوان سازنده محتوا و مخاطبان رخ می‌دهد. زمانی که یک نوشته یا هر شکل دیگری از محتوای خلاقانه بازخورد خوبی دریافت نمی‌کند، معمولا یعنی آن چیزی نیست که مخاطبان به دنبال آن بوده‌اند.

شناخت مخاطبان‌تان هنگام ایجاد محتوا ضروری است. چگونه می‌توانید مشتریان بالقوه خود را متقاعد کنید که راه‌حل مناسبی برای نیازهای آن‌ها هستید، اگر نتوانید آن‌ها را به خوبی درک کنید؟

تولید یک محتوای عالی با تحقیق در مورد مخاطب شروع می‌شود. با بهترین مشتریان خود تماس بگیرید و مدتی را صرف شناخت آن‌ها کنید. اطلاعات زیر می‌تواند بسیار مفید باشد:

 • گروه سنی آن‌ها
 • محل زندگی آن‌ها
 • فرهنگ و زبان‌های ترجیحی
 • سرگرمی‌ها، علایق و وابستگی‌ها
 • محتوای مورد علاقه آن‌ها
 • بزرگترین نیاز‌های آن‌ها
 • آنچه آن‌ها برای حل چالش‌های خود در گوگل تایپ می‌کنند
 • کانال‌ها و وب‌سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مورد علاقه آن‌ها
 • و هر چیز دیگری که به شما کمک کند در بازاریابی خود مستقیما با مخاطبان صحبت کنید

از این اطلاعات برای ارتقاء استراتژی‌های بازاریابی خود استفاده کنید و از بهبود نتایج شگفت‌زده شوید.

کلام آخر: هوشمندانه‌تر کار کنید، نه سخت‌تر

ایجاد لیدهای واجد شرایط و سوق دادن مشتریان بالقوه از طریق قیف تبدیل، کار سختی است. به‌ویژه زمانی که نگران بقیه مسئولیت‌های خود هستید؛ اما تا زمانی که در رویکردهای خود استراتژی داشته باشید، نیازی به زمان زیادی نیست. یک نقطه شروع عالی، اجتناب از اشتباهات بازاریابی است که در این مطلب به آن پرداختیم. حتی اگر برای پیشرفت لازم باشد کمی بیش از بودجه خود سرمایه‌گذاری کنید، ناامید نباشید چون نتیجه سرمایه‌گذاری خود را به زودی خواهید دید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان