۱۲ سوالی که باید هنگام صحبت با آژانس‌های سئو بپرسید

۵/۵ - (۱ امتیاز)

محبوبیت آژانس‌های سئو در حال افزایش است. اکنون بسیاری از کسب‌وکارها به این آژانس‌ها روی می‌آورند تا استراتژی‌هایی را انتخاب کنند که سایت‌هایشان را به بالاترین رتبه‌بندی‌ها در موتورهای جستجو سوق دهد. اما مساله این است که با وجود انتخاب‌های زیاد، چطور می‌شود آژانس سئوی مناسب را برای کمک به برند خود انتخاب کرد؟

چند مرحله وجود دارد که همه مشاغل می‌توانند برای کمک به این تصمیم‌گیری دنبال کنند؛ از پرسیدن سؤالات درست گرفته تا احتیاط کردن درباره چیزهایی که باید اجتناب کرد.

سئو چیست؟

 SEO مخفف Search Engine Optimisation به معنی بهینه سازی موتورهای جستجو است. این فرآیند به افزایش دیده شدن وب‌سایت شما توسط افرادی که محصولات یا خدمات مربوط به کسب و کار شما را جستجو می‌کنند، منجر می‌شود. هدف کلی این است که به وب‌سایت کمک کنیم تا از طریق رتبه بندی موتورهای جستجوی پرطرفدار بالا برود و نهایتاً به موقعیت بالاتری دست یابد. این اتفاق با انجام چندین کار مانند بهینه‌سازی محتوا پیرامون کلمات کلیدی خاص و ساخت بک‌لینک‌ها به‌دست می‌آید. سئو روی محتوایی که در وب‌سایت شما تولید می‌شود تمرکز زیادی دارد، بنابراین آژانس‌های سئو به شما کمک می‌کنند تا محتوای خود را به استانداردهای بالاتری در این زمینه ارتقا دهید.

چرا باید سئو برای کسب و کار شما مهم باشد؟

 نیاز به سئو در چند سال گذشته به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. دلیل این اتفاق این است که کسب‌وکارهای بیشتری اهمیت بازارهای دیجیتال و تمرکز خود بر بازارهای آنلاین را درک کرده‌اند. طبق آمار، در سال ۲۰۲۱، حدود ۹۷ درصد از خانواده‌های بریتانیایی خریدهایشان را به‌صورت آنلاین انجام داده‌اند. این بالاترین نرخ نفوذ خرید آنلاین در این کشور طی ۱۱ سال گذشته بوده است. بنابراین، برای اینکه کسب‌وکارها بتوانند این تقاضا را برآورده کنند، بسیار مهم است تا خود را با بازار دیجیتال در حال رشد وفق دهند. با وجود رقابت شدیدی که وجود دارد، اتخاذ یک استراتژی کامل سئو می‌تواند کلیدی برای بقای کار شما باشد.

سؤالاتی که باید هنگام صحبت با آژانس‌های سئو بپرسید:

 وقتی نوبت به انتخاب آژانس سئوی مناسب برای کسب و کار شما می‌رسد، سؤالاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. خوشبختانه، برای کمک به شروع، اطلاعات مفید زیادی وجود دارد. به‌عنوان مثال، پل موریس، مدیرعامل آژانس سئوی بریستول توصیه‌های زیر را در مورد انواع سؤالاتی که باید بپرسید به اشتراک گذاشته است.

۱- چه تجربه‌ای در زمینه سئو دارید و آیا در زمینه صنعت من تجربه دارید؟

تجربه داشتن در صنعت هنگام انتخاب آژانس سئو باید برای شما مهم باشد. به‌عنوان مثال، اگر شما یک کسب‌وکار آنلاین در زمینه نان هستید، باید سراغ آژانسی بروید که در صنعت نانوایی تجربه دارد. شما باید این اطمینان را داشته باشید که آژانس شما اطلاعات خوبی از آنچه در صنعت‌تان اتفاق می‌افتد دارد، بنابراین آن‌ها می‌توانند محتوایی با کیفیت بالا تولید و منتشر کنند که مرتبط با صنعت شما است و باعث افزایش دیده شدن می‌شود. به صورت قطعی لزومی ندارد که آژانس سئو در زمینه کاری شما متخصص باشد، اما مطمئناً برخی از تجربه‌های مرتبط ضروری است.

۲- چقدر خودتان کار می‌کنید و چقدر برون سپاری می‌کنید؟

 پرسیدن این سوال به شما کمک می‌کند تا بفهمید وضعیت ارتباطی‌تان با آژانس چطور خواهد بود. اگر بیشتر کارها را خودشان انجام دهند، می‌توانید مستقیماً با آن‌ها تماس بگیرید تا از پیشرفت کارها مطلع شوید. دریافت کارهای برون‌سپاری شده ممکن است بیشتر طول بکشد و در نتیجه، ممکن است در جریان قرار گرفتن شما از میزان پیشرفت کارها دشوارتر باشد.

۳- آیا من می‌توانم هر روز با مدیر اکانت تماس داشته باشم؟

بسیار مهم است که یک خط تماس با آژانس به شما اختصاص داده شود. اگر آن‌ها این مساله را به شما پیشنهاد نمی‌کنند، پس توصیه می‌شود که به‌جای دیگری مراجعه کنید. شما می‌خواهید که همکاری با آژانس‌تان یک مشارکت سالم باشد. این امر از طریق احترام متقابل به ارزش‌های یکدیگر حاصل می‌شود. همیشه باید احساس کنید که در اولویت هستید و این به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه پیشرفتی در چه زمانی در حال انجام است.

۴- فرآیند مدیریت سئوی شما چیست؟

هنگام انتخاب آژانس سئو، شما فقط به دنبال فروشندگان عالی نیستید بلکه شما به دنبال متخصص هستید. باید جزئیات را بپرسید زیرا رویکردهای مختلفی برای سئو وجود دارد. هنگامی که متوجه شدید سبک‌شان چیست، می‌توانید از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری درباره همکاری آن‌ها با شرکت‌تان استفاده کنید.

۵- آیا می‌توانم کمک کنم؟

این سوال، سوال مهمی است زیرا آغازگر رابطه کاری شما خواهد بود. پرسیدن اینکه آیا می‌توانید کمک‌حال باشید یا نه به آژانس این اجازه را می‌دهد تا اگر نیاز به اطلاعاتی در مورد کسب و کار شما داشت بهتان بگوید. این مساله به نفع شما خواهد بود زیرا احتمال کمتری وجود دارد که در طول مسیر به مشکل بر بخورید.

۶- چه نتایجی می‌توانید به‌دست بیاورید؟

هر آژانس سئوی با تجربه‌ای باید بتواند به این سوال پاسخ دهد. آنچه شما به دنبال آن هستید یک استراتژی جامع و اجرای حرفه‌ای است. شما باید مطمئن شوید که آژانس می‌داند چگونه استراتژی خود را متعادل کند تا نتایجی که ادعا می‌کند را به دست می‌آورد.

۷- چقدر طول میکشد؟

 تنظیم یک استراتژی سئو یک فرآیند طولانی و زمان‌بر است. با این حال، پرسیدن این سوال مهم است تا بتوانید بینشی در مورد نحوه پیگیری و نظارت آژانس بر پیشرفت کار کسب کنید. این مساله کمک می‌کند تا شما در جریان اتفاقات قرار بگیرید. یک آژانس با تجربه باید بتواند چارچوب‌های زمانی ثابت و مشخصی را ارائه دهد.

۸- چگونه کلمات کلیدی را انتخاب می‌کنید؟

تحقیق در مورد کلمات کلیدی بخش مهمی از کار سئو است و برای درک و انتخاب کلمات کلیدی مرتبط، تلاش زیادی انجام می‌شود. هنگام پرسیدن این سوال، شما می‌خواهید ببینید که آژانس به خواسته کاربر اشراف دارد یا نه. همچنین اینکه بفهمید از چه ابزاری برای تعیین کلمه کلیدی استفاده می‌کنند مهم است. این می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید آیا آن‌ها بر اساس روش‌های قدیمی کار می‌کنند یا خیر.

۹- با چه سیستم‌های مدیریت محتوا کار می‌کنید؟

در حالت ایده آل، آژانس شما با سیستمی کار می‌کند که وب‌سایت شما را تقویت می‌کند. بنابراین، آنها اطلاعاتی در مورد افزونه‌های (پلاگین) مناسب برای استفاده دارند. همچنین مهم است که آژانس، کار با پلتفرم شما را بلد باشد تا بتواند بهترین‌ها را به دست بیاورد.

۱۰- از چه ابزارهایی استفاده خواهید کرد؟

درک اینکه چگونه یک آژانس می‌تواند محتوای شما و ابزارهایی که برای دستیابی به آن نیاز دارد را افزایش دهد، مهم است. آژانس شما باید بتواند توضیح دهد که چرا از این ابزارها استفاده می‌کند و چه تأثیری می‌تواند روی روند کار داشته باشد. اگر آژانس شما فقط فهرستی از “ابزارهای عالی” را که استفاده می‌کند، بازگو کند، علامت قرمز است. در عوض، به این موضوع بپردازید که چرا فکر می‌کنند این ابزارها عالی هستند.

۱۱- چگونه لینک می‌سازید؟

هر آژانسی می‌تواند قول دهد که در عرض چند روز صدها لینک را برای شما ایجاد کند. اما واقعیت این است که اگر صدها لینک بی‌کیفیت و از سایت‌های نامعتبر دارید، سودی نکرده‌اید. پرسیدن این سوال از آن‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا تشخیص دهید آیا هدفشان ایجاد ارتباط باکیفیت است یا برآورده کردن کمیت؟

۱۲- آیا سایر اشکال دیجیتال مارکتینگ را انجام می‌دهید؟

نمی‌توان انکار کرد که ابتکارات سئو بخش بزرگی از برنامه بازاریابی کلی شماست. بنابراین، پرسیدن این سوال می‌تواند کمک کند تا ببینید آیا آژانس شما مایل به همکاری با سایر تیم‌های بازاریابی شما هم هست یا خیر. یک آژانس خوب باید یک برنامه اساسی برای ادغام تلاش‌های خود با بخش بازاریابی شما داشته باشد.

بعد از همه این سوال‌ها و انتخاب آژانش مورد نظرتان، کار شما تمام نشده است. شما باید مرتبا از آژانس خود گزارش بخواهید و عملکرد او را رصد کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان