دستاوردهای یک روابط‌عمومی کارآمد برای برند شما

امتیازدهی به مقاله

برای داشتن یک کسب‌وکار موفق، باید داستان برند خود را به خوبی برای مخاطبان‌تان روایت کنید و بهترین راه برای روایت داستان برند، داشتن روابط‌عمومی است. با وجود پیدایش و ادامه نفوذ رسانه‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی که نقش و اثر مهمی بر کمپین‌های تبلیغاتی موفق دارند، هنوز هم وجود روابط‌عمومی برای کسب‌وکارها از اهمیتی غیرقابل انکار برخوردار است. برای برند‌های جدید، روابط‌عمومی می‌تواند ابزاری مهم برای ورود به بازار باشد و برای مشاغل با سابقه‌تر، این روش می‌تواند به پیشرفت بیشتر آن‌ها، تنظیم مجدد اهداف و معرفی یک محصول یا خدمات جدید کمک کند.

وجود روابط‌عمومی خوب می‌تواند به حضور یک شرکت در رسانه‌های موجود کمک کند و باعث شود برند هویت و ارزش خود را در بازار به دست آورد. دنبال‌کنندگان، مشتریان و سرمایه‌گذاران بالقوه برای اعتماد به برند شما، باید داستان جذابی از کسب‌وکار شما بشنوند و هرچه این داستان جذاب‌تر و بهتر باشد، افراد بیشتری به سمت برند شما جذب می‌شوند. روابط‌عمومی روشی موثر برای ساختن نام تجاری، برقراری ارتباط با بازار هدف و جذب سرمایه‌گذاران است. اگر روابط‌عمومی سازمان خود را به خوبی شکل دهید، موفقیت بزرگی برای برند خود رقم خواهید زد.

داشتن روابط‌عمومی کارآمد چه دست‌آورد‌هایی برای برند شما دارد؟

 ۱- توسعه هویت برند

روابط‌عمومی می‌تواند به تولید هویت برند و تصویری که مشتری برند را با آن می‌شناسد کمک کند. توسعه هویت یک برند باید بر ویژگی‌های اصلی و نقاط قوت منحصر به فرد شرکت شما متمرکز باشد. روابط‌عمومی برای ساخت این تصویر باید سه سوال مهم را پاسخ دهد: برند شما چه محصول یا خدماتی را ارائه می‌دهد؟ برند شما چه تفاوتی با سایر برندها دارد و چرا مشتری باید شما را انتخاب کند؟

پاسخ به این سوالات، استراتژی روابط‌عمومی شما را شکل می‌دهد و به شما کمک کند مخاطبان خود را شناسایی و رسانه‌های اصلی را که می‌توانید از طریق آن‌ها به مشتریان خود دسترسی داشته باشید، تعیین کنید. این روش همچنین به توسعه ارزش برند و موقعیت محصول یا خدمات در بازار کمک خواهد کرد.

۲- ایجاد علاقه در مشتری

روابط‌عمومی می‌تواند نقشی اساسی در استراتژی ایجاد علاقه در مشتریان و افزایش آگاهی‌ افراد نسبت به برند شما داشته باشد و در صورت اجرای صحیح، این استراتژی می‌تواند فروش شما را به طرز خارق‌العاده‌ای افزایش دهد. به خصوص برای کسب‌وکارهای جدید و نوظهور، یک کمپین روابط‌عمومی خوب می‌تواند روایت تاثیرگذاری را به مخاطبان منتقل کند و باعث ایجاد هیاهوی تجاری شود.

کسب‌وکارها می‌توانند این کار را با برقراری رابطه با روزنامه‌نگاران برای به دست آوردن جایگاه‌های رسانه‌ای کسب شده انجام دهند و در عین حال از رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال برای تماس مستقیم با مشتریان استفاده کنند. برندهای B2B و B2C باید به دنبال تولید محتوایی باشند که کسب‌وکار آن‌ها را به عنوان کسب‌وکاری معتبر و خلاق در صنعت خود معرفی کند. از یک ستون در وبلاگ شرکت، دفترچه راهنمای اجرایی در مجلات تجاری یا ایجاد وبلاگ ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید تا مصرف‌کنندگان را در جریان آخرین اخبار، محصولات و روند کار شرکت قرار دهید.

۳- افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان

داشتن یک روابط‌عمومی خوب می‌تواند به ایجاد و توسعه روابط ارزشمند با مصرف‌کنندگان منجر شود. مصرف‌کنندگان معمولا نسبت به برند‌هایی که به آن‌ها اعتماد دارند، وفادارند و روابط‌عمومی شخصی تنها یک روش برای جلب اعتماد مشتریان جدید و قدیمی است. روابط‌عمومی موثر می‌تواند به ایجاد شناخت از برند، افزایش اعتبار و روابط معتبر با مصرف‌کننده و در نتیجه فروش مکرر و ارزش ویژه برند کمک کند.

۴- افزایش ارزش کسب‌وکار شما

روابط‌عمومی می‌تواند در ایجاد ارزیابی بالاتر سرمایه‌گذاران از کسب‌وکار شما نقش داشته باشد. سرمایه‌گذاران عموما تمایل دارند سرمایه خود را در برند‌های معتبر و با تصویر مثبت سرمایه‌گذاری کنند تا نسبت به بازگشت سرمایه خود اطمینان داشته باشند. شهرت مثبت و قرار گرفتن در معرض توجه، عامل اصلی در تعیین تصویر یک برند است. توانایی نشان دادن سوابق قوی، نشان دادن جایگاه برند در بازار، محبوبیت کالا و خدمات و اعتماد مصرف‌کنندگان می‌تواند نقشی حیاتی در تعیین ارزش‌ کسب‌وکار شما در دو مرحله سرمایه‌گذاری و فروش برند داشته باشد.

۵- جلب علاقه سرمایه‌گذاران

بسیاری از سرمایه‌گذاران فرشته و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر به عنوان بخشی از تعهد خود برای تامین سرمایه، به دنبال پوشش رسانه‌ای هستند. شرکت‌های B2B و B2C می‌توانند با همکاری روزنامه‌نگاران آن صنعت برای روایت داستان کسب‌وکار آن‌ها در نشریات برجسته و معتبر، توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند. این وجه از روابط‌عمومی توانایی یک برند برای ساخت تصویر مثبت و حرفه‌ای از خود، درک بازار و تعهد به رشد بلندمدت را به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد. از نظر سرمایه‌گذاران، این‌ها همه ویژگی‌های کسب‌وکاری است که در مسیر درست قرار دارد.

۶- روابط‌عمومی؛ شیفته‌ بازاریابی

روابط‌عمومی یکی از راه‌های مهم برای دستیابی به مخاطبان، ایجاد آگاهی و ایجاد یک تصویر تجاری مثبت است و می‌تواند سایر اقدامات شما را با استفاده از تبلیغات و بازاریابی تکمیل و پشتیبانی کند.

از روابط‌عمومی برای تامین و ارائه ارزش واقعی به مخاطبان خود استفاده کنید (برای مثال با با اشتراک‌گذاری مطالب مفید، آموزشی یا الهام‌بخش) و نظر مشتریان بالقوه را به خود جلب کنید. ممکن است سخت به نظر برسد، اما موفقیت نیازمند برنامه‌ریزی و پشتکار است. هنگام ایجاد یک کمپین روابط‌عمومی، سعی کنید تا حد ممکن با مخاطبان خود آشنا شوید؛ با آن‌ها همدلی کنید و محتوایی را به آن‌ها ارائه دهید که در نظرشان ارزشمند باشد.

۷- جلوگیری از بروز مشکلات

برای مشاغل کوچک که تجربه مشتریان نقش بسیار مهمی در بازاریابی دارد، نارضایتی می‌تواند تبلیغات منفی برای برند آن‌ها باشد و تصویر منفی از برند به مخاطبان ارائه دهد. اما این همه ماجرا نیست، رسیدگی سریع و کارآمد روابط‌عمومی به رسوایی‌های احتمالی مربوط به کارمندان، ایراد در محصولات و دادخواست‌های احتمالی، می‌تواند برند شما را از یک تراژدی نجات دهد.

یک قسمت اصلی روابط‌عمومی، حصول اطمینان از صحت اطلاعات منتشر شده درباره برند شما است. اگر اطلاعات نادرستی از برندتان در حال انتشار است، برنامه روابط‌عمومی شما باید شامل نحوه مدیریت و اصلاح اطلاعات نادرست باشد.

اگر خود را در تاریکی نگاه دارید و بر کسب‌وکارتان نظارت نکنید، آن را در خطر قرار می‌دهید. به یاد داشته باشید، یک نظر منفی می‌تواند برند تجاری شما را در چشم بهم‌‌ زدنی تخریب کند؛ در حالی که ساختن اعتماد و اعتبار واقعی،‌ به سال‌ها زمان نیاز دارد.

کلام آخر

آیا روابط‌عمومی تنها راه دستیابی به این زیربناهای مهم اداره یک کسب‌وکار موفق است؟ پاسخ قطعا منفی است؛ اما روابط‌عمومی می‌تواند نقش بسیار مهمی در این راه داشته باشد و از طریق جذب سرمایه‌گذاران مناسب و مشتریان، شما را در مسیر دستیابی به دستاورد‌های تجاری یاری کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان