تعلق شغلی کارکنان چیست و چرا اهمیت دارد؟

۵/۵ - (۲ امتیاز)

تعلق شغلی کارکنان مفهومی است که می‌تواند برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته باشد. برخی ممکن است این مفهوم را به مثابه کارکنان مشتاق بدانند، در حالی که برخی دیگر قاطعانه آن را معادل با خوشحال بودن و راضی بودن کارکنان تعریف کنند.

به طور کلی، تعلق شغلی کارکنان یعنی آن‌ها به کار خود، اهداف و ارزش‌های شرکت متعهد هستند. به بیان دیگر، حقوق و دستمزد تنها دلیل فعالیت کارکنان نیست، بلکه آن‌ها به دلیل علاقه‌ای که به سازمان خود دارند در کارهای سازمان درگیر می‌شوند.

به طور کلی اگر تاثیر تعلق شغلی کارکنان را در عملکرد سازمان بررسی کنیم، سازمان‌هایی که تعلق شغلی کارکنان را تقویت می‌کنند، امتیازات بالاتری در عملکرد خود می‌گیرند. اما این تنها یک دلیل برای تشویق مدیران برای توجه به مفهوم تعلق شغلی است. در اینجا پنج دلیل دیگر که به همان اندازه حائز اهمیت هستند را با هم مرور می‌کنیم.

۱- تعلق شغلی کارکنان بهره‌وری را افزایش می‌دهند

گزارشات نشان می‌دهد کارکنانی که به سازمان خود تعلق دارند و خود را درگیر وظایف‌شان در سازمان می‌کنند، ۲۱٪ بهره‌وری بیشتری نسبت به کارکنان دیگر دارند.

آن لاتام در مجله فوربس در این رابطه توضیح می‌دهد: «تعلق شغلی در بهترین حالت، یکی از نشانه‌های موفقیت است. کارمندانی که خود را موفق می‌دانند و از حضور در شرکت شما احساس خوبی دارند، به طور طبیعی علاقه بیشتری به کار در کسب‌وکارتان دارند، هر روز سر کار حاضر می‌شوند و احساس ارزشمندی می‌کنند.»

یافتن راه‌هایی برای افزایش تعلق شغلی کارکنان، اعم از اینکه آن‌ها را به چالش بکشید یا مسئولیت‌های بیشتری به آن‌ها محول کنید، می‌تواند به معنای افزایش بهره‌وری سازمان شما نیز باشد.

۲- تعلق شغلی کارکنان رضایت مشتری را افزایش می‌دهد

افرادی که به کار خود علاقه‌‌مند هستند و به آن تعلق دارند، اغلب بهترین ارتباط را با مشتریان شما برقرار می‌کنند. شاید بپرسید چرا؟ زیرا این اشتیاق و علاقه را به مشتریان نیز منتقل می‌کنند.

به گفته کوارتز، کارکنان با تعلق شغلی بالا تمایل بیشتری برای تلاش در جهت افزایش سطح بهره‌وری، گسترش روحیه شاد در ارتباط با مشتری و ارتقاء اعتبار محصول دارند. به عبارت دیگر، مشتریان هنگام برخورد با چنین کارکنانی، تجربه بهتری خواهند داشتو

کسانی که کمک به مشتریان را ارزشمند می‌دانند و همچنین از طرف سازمان خود احساس ارزش می‌کنند، به احتمال زیاد تعامل بهتری با مشتریان دارند و همین امر رضایت هر دو طرف را افزایش می‌دهد.

۳- بهترین افراد خود را حفظ خواهید کرد

کارکنان با تعلق شغلی بالا در نقش‌های خود سرمایه‌گذاری می‌کنند و بنابراین احتمال ترک شغل در آن‌ها کمتر است. گاهی اوقات بهترین افراد شما، تعلقی به سازمان ندارند و باید بدانید که ممکن است ریسک از دست دادن آن‌ها را داشته باشید. افزایش تعلق شغلی افراد یکی از راه‌های حفظ آن‌ها در سازمان ست.

اگر نرخ‌ نگه‌داری کارکنان در سازمان شما پایین است، باید هر چه سریع‌تر دریابید چرا آن‌ها تعلقی به سازمان ندارند. زیرا وقتی بهترین افراد شما سازمان را ترک کنند، احتمال رفتن سایر افراد هم افزایش می‌یابد و این فرآیند مانند ریزش مهره‌های دومینو، ادامه پیدا خواهد کرد.

۴- تعلق شغلی کارکنان، فرهنگ سازمانی را بهبود می‌دهد

به طور کلی، کار با افرادی که نسبت به وظایف و سازمان خود متعهد هستند، راحت‌تر است. این راحتی نه فقط به دلیل شادتر بودن، بلکه به دلیل فرهنگ مشارکت بالای کارکنان در سازمان است.

فرهنگ مشارکت کارکنان چیست؟ به گفته فوربز، فرهنگ محل کار چیزی است که «قبل از هر چیز، بر اساس ارزش‌های سازمان طراحی شده است.» ایجاد فرهنگ مشارکت کارکنان مستلزم این است که با کارکنان خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که ماموریت شرکت با شیوه‌هایی که در حال حاضر کار می‌کنند و انتظارات آن‌ها مطابقت دارد.

در حالت ایده‌آل، کارکنان با تعلق سازمانی بالا با مشارکت در ارزش‌های سازمان، فرهنگ سازمان شما را حفظ کرده و ارتقا می‌دهند و افراد بیشتری را تشویق به کار می‌کنند. تجلیل از چنین افرادی، یک گام مهم در جهت ایجاد فرهنگ تعامل و مشارکت است.

۵- تعلق شغلی یکی از فاکتورهای موفقیت است

تعلق شغلی یکی از فاکتورهای موفقیت است و این موفقیت لزوما به معنای موفقیت تجاری (یا کسب و کار موفق) نیست. بلکه تعلق شغلی معمولا نتیجه‌ موفقیت شخصی یا تیمی است.

به عبارت دیگر، کارکنان نه به این دلیل که کارآمد هستند یا کار آن‌ها آسان است، بلکه به این دلیل که احساس می‌کنند کارشان اهمیت دارد، در کارها درگیر می‌شوند. این احساس ارزش در آن‌هاست که تعامل را افزایش می‌دهد.

اما چگونه می‌توان تعلق شغلی کارکنان را بهبود بخشید؟

اگر می‌خواهید تعلق سازمانی کارکنان را در سازمان بهبود ببخشید، باید محیطی فراهم کنید که کارمندان را تشویق به مشارکت خود به خود در کارها و اهمیت دادن به وظایف و تعهدات کند. برای افزایش سطح تعلق، انگیزه، اعتماد، تعهد و توانمندسازی کارکنان، وقت و نیروی خود را در راستای بهبود ارتباط کارکنان صرف کنید.

برای شرکت‌های بزرگ، علاوه بر بهبود ارتباط کارکنان، اطمینان از همسویی کارکنان با اولویت‌های کسب‌و‌کار نیز حیاتی است و به همین دلیل این روزها ارتباطات داخلی بسیار ضروری است.

اگر کارکنان در محل کار، ارتباطات موثر و مفید، اطلاعات و دستورالعمل‌های لازم و مرتبط  با کار را نداشته باشند چگونه می‌توان از آن‌ها انتظار داشت که کار خود را به خوبی انجام دهند؟ با ارتباط موثر، کارکنان، زمان و منابعی را که ممکن است در نبود آن هدر دهند به حداقل می‌رسانند.

ارتباطات همچنین کلید تعیین انتظارات روشن است. هنگامی که کارکنان در مورد آنچه سازمان از آن‌ها انتظار دارد، اطلاعات روشنی نداشته باشند، دقیقاً نمی‌دانند که باید چه کاری انجام دهند یا تا چه زمانی باید مشغول به کار باشند. برقراری ارتباط و انتقال روشن انتظارات به کارکنان کمک می‌کند تا کارهای خود را اولویت‌بندی کرده و روزهای کاری خود را به طور موثر برنامه‌ریزی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان