چگونه افراد درون‌گرا و برون‌گرا را در محیط کار هیبریدی مدیریت کنیم؟

امتیازدهی به مقاله

با شیوع همه‌گیری کرونا و عبور از موج‌های ابتلا پشت سر هم، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها تصمیم به فراهم کردن شرایط کار هیبرید گرفتند. این شرایط کار به معنای تعاملات اجتماعی کمتر و شرایط انعطاف‌پذیر کاری است. اگر درون‌گرا باشید، به احتمال زیاد از شرایط پیش آمده راضی و خشنود هستید؛ اما اگر برون گرا باشید ممکن است هنگام کار در خانه، خود را کم بازده و تحریک‌پذیر و در تلاش برای بازسازی محرک‌های بیرونی محل کار برای ایجاد انگیزه ببینید.

در چنین شرایطی، با توجه به اینکه بسیاری از افراد درون‌گرا دورکاری را ترجیح می‌دهند و برون‌گراها مایل به بازگشت به دفتر هستند، شما به عنوان یک مدیر چگونه باید مطمئن شوید که همه اعضای تیم، مولد و خوشحال هستند؟

به منظور مدیریت موثر افراد درون‌گرا و برون‌گرا در محیط کار هیبرید (ترکیب دورکاری و کار در دفتر) در ادامه به بررسی سه روش می‌پردازیم که بر اساس نتایج یک دهه تحقیق و مشورت با تیم‌های با عملکرد بالا گردآوری شده است.

۱- به درون‌گراها زمان و فضا بدهید

اگر برخی از کارکنان شما در دفتر و برخی در خانه هستند، بسیار مهم است که مطمئن شوید افراد درون‌گرای تیم به ویژه در جلسات، تحت‌الشعاع قرار نمی‌گیرند. اگر مشارکت افراد درون‌گرا در حین بحث و گفتگو توسط برون‌گراها به حاشیه رانده شود، ممکن است دیگر برای مشارکت در جلسات تلاش نکنند. در صورت تکرار این روند، ممکن است این افراد علاقه خود به کار در تیم را از دست دهند و یا احساس به حاشیه رانده شدن داشته باشند، به ویژه اگر دور کار باشند. در طول جلسات ترکیبی، نادیده گرفتن کارمندان آنلاین و دخیل نکردن آن‌ها در مکالمه می‌تواند به صورت ناخودآگاه پیش بیاید.

وظیفه شما به عنوان مدیر این است که مطمئن شوید صدای همه اعضای تیم شنیده می‌شود و همه آن‌ها در کارها و جلسات دخیل هستند. در جلسات آنلاین از ابزارهایی مانند قابلیت بلند کردن دست برای مشخص کردن افرادی که صحبت می‌کنند استفاده کنید و پنج تا ۱۰ ثانیه منتظر بمانید تا صحبت خود را آغاز کنند. همچنین می‌توانید سوالات و موضوع‌های بحث را از قبل برای افراد ارسال کنید تا همه زمان بیشتری برای آماده‌سازی پاسخ‌های خود داشته باشند.

پس از پایان جلسه، افراد را تشویق کنید تا افکار، نظرات و حرف‌هایی که فرصت نشد در جلسه بگویند را برای شما ایمیل کنند. این شکل مشارکت در بحث‌ها به آن دسته از افراد درون‌گرا که ممکن است برای صحبت کردن در مقابل یک گروه بزرگ مردد باشند، فرصتی برای شنیده شدن می‌دهد.

۲- فرصتی برای صحبت به برون‌گراها اختصاص دهید

اگر متوجه شدید که افراد برون‌گرای گروه در تلاش برای ایجاد ارتباط با شما هستند، یک جلسه حضوری یا ویدئویی با آن‌ها ترتیب دهید تا بتوانند به طور مستقیم با شما صحبت کنند. همچنین می‌توانید از گروه‌های جداگانه در پلتفرم جلسات آنلاین استفاده کنید تا بتوانند صحبت خود را بدون تسلط بر یک جلسه تیمی بیان کنند.

برای افراد برون‌گرا در دفتر، فرصت‌های تعامل بیشتری را فراهم کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که در طول دوران گذار به دورکاری، فعالیت‌ها و روابط اجتماعی بیشترین کاهش را در زندگی افراد داشته است. این در حالی است که فعالیت‌ها و روابط اجتماعی به افراد برون‌گرا کمک می‌کند تا در طول روز انگیزه خود را حفظ کنند، لحظات خودجوش ارتباط اجتماعی را بیابند، مدیران را در جریان آنچه واقعا در شرکت می‌گذرد قرار دهند و بین اعضای تیم رفاقت، روحیه و اعتماد ایجاد کنند.

همچنین مهم است که بپذیریم شاید همه افراد برون‌گرا به بازگشت به محیط کار حضوری آن هم در شرایط کرونا تمایل نداشته باشند. برای اجتناب از بروز کمبود روابط اجتماعی در افراد برون‌گرایی که در خانه می‌مانند، رویدادهای اختیاری مانند جلسات آنلاین گپ‌وگفت در زمان ناهار یا رویداد‌های آنلاین غیر کاری را ترتیب دهید. جلسات گپ‌وگفت آنلاین در زمان ناهار می‌تواند به یک کافه تریای آنلاین تبدیل شود، جایی که اعضای تیم می‌توانند دور هم جمع شوند و ۱۵ تا ۳۰ دقیقه از وقت ناهار خود را به صورت آنلاین با هم به اشتراک بگذارند.

۳- طیف وسیعی از سبک‌های ارتباطی را تشویق کنید

ایجاد یک تیم منسجم برعهده مدیران است؛ اما این وظیفه به این معنا نیست که همه را مجبور به برقراری یک سبک ارتباطی یکسان کنید. شما باید فضایی را برای شیوه‌های ارتباطی مختلف ایجاد کنید تا همه افراد بتوانند به روش خود ارتباط برقرار کنند. یک کارمند برون‌گرا ممکن است در پیام‌های خود مکررا از اموجی، استیکر و تصویر استفاده کند. از سوی دیگر یک فرد درون‌گرا، ممکن است شیوه نوشتاری رسمی‌تری را برای ارتباط انتخاب کند. اگر شما بخواهید افراد را مجبور کنید یک شیوه ارتباط واحد را انتخاب کنند، هیجان و اشتیاق تیم شما به شدت افت می‌‌کند.

هیچ راه بهتر یا بدتری برای برقراری ارتباط وجود ندارد. نکته کلیدی برای رهبران، ایجاد محیط دیجیتالی است که طیف وسیعی از سبک‌های ارتباطی را تقویت و تشویق می‌کند تا همه بتوانند همانطور که هستند در تعاملات درگیر شوند.

صرف نظر از اینکه اعضای تیم شما در طیف برون‌گرایی یا درون‌گرایی قرار می‌گیرند، تغییرات سریع محیط کار، همه ما را مجبور کرد تا خود را با شرایط جدید سازگار و با ناملایمات پیش‌آمده سازش کنیم. ما در این راه درس‌های زیادی آموختیم. این درس‌ها و تجربه‌ها به ما در رسیدن به یک مدل کار هیبرید برای روزگار پس از کرونا کمک می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

بحران شبکه‌های اجتماعی برندتان را نابود می‌کند

۹ نکته برای مدیریت بحران شبکه‌های اجتماعی

بهترین روش مدیریت بحران شبکه‌های اجتماعی بسیار قبل‌تر از بروز یک مساله آغاز می‌شود. در شبکه‌های اجتماعی سرعت گذر زمان متفاوت است. در یک لحظه برند شما در سراسر اینترنت...
بیشتر بخوانید
موفق بودن در شرایط بد

شش استراتژی برای فروش موفق در بحران

در خلال بحران کووید ۱۹ کسب‌وکارهای زیادی تعطیل شدند، فاصله‌گذاری اجتماعی عادی شد و ما به این نتیجه رسیدیم که عادی‌شدن شرایط بسیار بیش از آنچه انتظار داشتیم، طول می‌کشد....
بیشتر بخوانید

چهار سطح عدم قطعیت در کسب‌وکار

کسب‌وکارها باید خودشان را با اوضاع ناپایدار و شرایط بی‌ثبات بازار تطبیق دهند. با اینکه ممکن است برخی افراد عدم ‌قطعیت را مانعی ببینند که باید از سر راه برداشته...
بیشتر بخوانید
راهکارهایی برای عبور از عدم ‌قطعیت در کسب‌وکار

رویکردهای نوین مواجهه با شرایط عدم قطعیت

اداره یک استارتاپ مستلزم رویارویی مداوم با عدم‌ قطعیت و غلبه بر چالش‌های آن است. با اینکه رویکرد واحدی وجود ندارد که مناسب مدیریت عدم‌ قطعیت در همه کسب‌وکارها باشد،...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان