۵ روشی که به رشد کسب‌وکار الکترونیک شما کمک می‌کند

۵/۵ - (۱ امتیاز)

در حوزه دیجیتال، داده‌ها مانند ارز هستند و آینده کسب‌و‌کار آنلاین شما در گرو مدیریت موثر داده‌هاست. از این رو باید در مورد نحوه مدیریت اطلاعاتی که در اختیار شرکت‌تان قرار دارد دقت کنید.

در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که مدیریت داده‌های تجارت الکترونیک چگونه به رشد کسب‌و‌کار شما کمک می‌کند.

درک مدیریت داده

مدیریت داده به عنوان عمل جمع‌آوری، ذخیره و استفاده از داده‌ها به روشی کارآمد، ایمن و مقرون‌به‌صرفه تعریف می‌شود. برای پردازش و مدیریت موثر داده‌ها با افزایش حجم اطلاعات جمع‌آوری شده توسط مشاغل، به فناوری‌هایی مانند راه‌انداز پایگاه داده، ابزار یکپارچه‌سازی، کنترل کیفی و مدیریت داده‌ها و نرم‌افزارهای تجزیه و تحلیل داده نیاز است.

مزایای مدیریت داده در تجارت الکترونیک برای رشد کسب‌و‌کار

مدیریت داده به عنوان روشی کاملا ساختاریافته و مشارکتی به تجارت الکترونیک شما کمک می‌کند تا به داده‌های مهم دسترسی داشته باشید و آن‌ها را کنترل کنید. همین کار ارزش کسب‌وکار شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. اما مدیریت داده چگونه می‌تواند به فرآیندهای روزانه کسب‌وکارتان کمک کند و آن را به سمت رشد سوق دهد؟

۱- افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در هزینه‌ها

مدیریت موثر داده‌های تجارت الکترونیک می‌تواند بهره‌وری کسب‌و‌کار شما را افزایش دهد. با مدیریت داده، پیدا کردن و درک اطلاعات مورد نیاز برای انجام کارها برای کارکنان شما آسان‌تر می‌شود. همچنین این کار ساختار قابل اعتمادی را برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات با دیگران فراهم می‌کند و به کارکنان کلیدی کمک می‌کند تا به راحتی نتایج و نظریه‌های خود را تایید یا رد کنند.

یکی دیگر از مزایای مدیریت داده این است که به سازمان شما کمک می‌کند تا با به حداقل رساندن فرآیند‌های تکراری، هزینه‌ها را کاهش دهد. ذخیره‌سازی و دسترسی آسان به تمام داده‌های شرکت تضمین می‌کند که کارمندان شما مجبور به انجام تجزیه و تحلیل، تحقیق یا بررسی‌های تکراری نخواهند بود. در نتیجه کسب‌وکار شما می‌تواند بازدهی بالاتری داشته باشد، در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کند و خطای انسانی را به حداقل برساند.

۲- درک مشتریان

مدیریت و تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌تواند به کسب‌وکارهای الکترونیک کمک کند تا مشتریان را به درستی درک کنند و تجربه‌ها، نیازها و رفتارهای مشتریان را تجزیه و تحلیل کنند. کسب‌و‌کارها منبع بی‌پایانی از داده دارند که باید مدیریت شود. این داده‌ها (از اولین باری که مشتری با کسب‌و‌کار شما برخورد می‌کند تا رسیدن به مرحله ثبت سفارش و درک از برند شما) در صورت تجزیه و تحلیل می‌تواند به پیش‌‌بینی رفتارهای مشتریان کمک کند.

با یک مدیریت داده موثر، کسب‌وکارها می‌توانند داده‌ها را به‌طور دقیق تجزیه و تحلیل کنند تا بفهمند که کدام پیشنهادات و خدمات با نیازهای مشتریان تطابق بیشتری دارد و از این طریق در آینده تجربه شخصی‌سازی‌شده‌تری به مشتریان ارائه دهند. همچنین کسب‌وکارها با این کار می‌توانند رضایت مشتری را افزایش دهند که این موضوع منجر به رشد تجارت الکترونیک می‌شود.

۳- کاهش خطرهای امنیتی

همواره داده‌های زیادی (از آدرس خانه کارمندان تا جزئیات کارت اعتباری مشتریان) نزد کسب‌وکارها به ویژه تجارت‌های الکترونیک وجود دارد. از یک کسب‌وکار انتظار می‌رود تا با محافظت از این اطلاعات، قوانین و مقررات حفظ اطلاعات خصوصی را رعایت کند.

یک مخزن داده با مدیریت ضعیف از چندین جهت در معرض خطرات امنیتی است و از دست دادن این داده‌ها چیزی است که هیچ مدیری نمی‌خواهد آن را تجربه کند. شما می‌خواهید کسب‌وکار قابل اعتمادی برای مشتریان و شرکای خود باشید و آن‌ها در ارائه اطلاعات مختلف مثل اطلاعات تماس یا پرداخت، احساس امنیت کنند. مدیریت قوی داده‌ها می‌تواند خطرات امنیتی که برای سازمان شما اتفاق می‌افتد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

همچنین برای حصول اطمینان از اجرای قوانین ملی و بین‌المللی حفظ حریم خصوصی داده‌ها (مانند مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها)، الزامات امنیتی و حریم خصوصی خاص صنعت، مدیریت این داده‌ها حیاتی است.

۴- در رقابت پیش‌رو می‌مانید

سرعتی که یک کسب‌و‌کار در فرایند‌های خود دارد، عامل کلیدی در تعیین موفقیت آن است. اگر واکنش کسب‌وکار به یک بازار در حال تغییر یا استراتژی‌های سودآور جدید از سمت رقبا کند باشد، رشد آن محدود می‌شود و از دور رقابت بیرون می‌افتد.

مدیریت موثر داده‌های تجارت الکترونیک، بینش صحیح و دسترسی سریع به اطلاعات صنعت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به راحتی و به سرعت، تغییرات در استراتژی‌های بازاریابی و مولفه‌های رفتاری مشتری را شناسایی کنید. در نتیجه کسب‌و‌کار شما می‌تواند تصمیمات درستی اتخاذ و سریع‌تر به آن‌ها عمل کند. در نهایت نیز کسب‌وکار شما با اطمینان از واکنش سریع به تغییرات و تقاضاهای بازار، مزیت رقابتی خود را حفظ خواهد کرد.

۵- حفظ رضایت کارکنان

در حالی که کسب‌وکارها اغلب بر جلب و حفظ مشتریان برای رشد تمرکز می‌کنند، اما این کارمندان هستند که این کار را ممکن می‌کنند. با توجه به اینکه کارکنان با ارزش‌ترین دارایی شما هستند، صرف زمان و تلاش برای حفظ رضایت آن‌ها امری واجب است.

مدیریت داده به تیم‌های منابع انسانی اجازه می‌دهد تا داده‌ها (نظرسنجی‌ها، فرم‌های بازخورد یا گزارش‌های عملکرد) را در مورد تغییرات کلیدی در رفتار و مشارکت کارکنان جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کنند. همچنین به مدیران منابع انسانی این امکان را می‌دهد که بفهمند چه چیزی باعث افزایش انگیزه کارکنان یا کاهش بهره‌وری آن‌ها شده‌ است.

این داده‌ها به تیم منابع انسانی کمک می‌کند تا ابتکاراتی را برای بهبود مشارکت و ایجاد انگیزه در کارکنان انجام دهند و در نهایت نیروی کار شادتر و سازنده‌تری داشته باشید.

بهترین شیوه‌های مدیریت داده‌ها

در ادامه به بررسی چند نکته که می‌تواند به بهبود رابطه تجارت الکترونیک شما با داده‌های ذخیره‌ شده منجر شود، می‌پردازیم.

‍۱- اهداف کسب‌وکار خود را تعیین کنید

کسب‌و‌کار شما در حال جمع‌آوری داده‌های زیادی است و شما باید با یک برنامه عملیاتی دقیقا بدانید روی چه موضوعاتی تمرکز کنید. این برنامه از اهدافی که شما به عنوان یک کسب‌و‌کار تعیین کرده‌اید نشأت می‌گیرد. به عنوان مثال، هدف کسب‌وکار‌ شما در سه ماه آینده، افزایش ۱۰ درصدی پایگاه مشتریان است. بنابراین، چه نوع داده و بینش‌هایی باارزش‌تر خواهند بود؟ چه اطلاعاتی را باید جمع‌آوری و روی آن تمرکز کنید؟ ایجاد یک هدف واضح می‌تواند به عنوان یک زیربنا برای تعیین فرآیندها و ابزارهای مورد استفاده عمل کند.

۲- فرآیند مدیریت داده را تنظیم کنید

پس از تعیین هدف، نوبت به تعیین نحوه انجام سه بخش اصلی مدیریت داده می‌رسد: جمع‌آوری، ذخیره و پردازش. برای جمع‌آوری داده، باید منابع داده، روش جمع‌آوری، زمان‌بندی جمع‌آوری داده‌ها و مکان داده‌ها را مشخص کنید.

در مورد ذخیره‌سازی داده‌ها هم باید بدانید که داده‌های شما چگونه و در کجا ذخیره می‌شوند، چگونه داده‌های ساختاریافته و بدون ساختار را سازماندهی خواهید کرد و چه پروتکل‌های امنیتی را برای امنیت داده‌های ذخیره شده باید در نظر بگیرید.

تعیین کنید که چه کسی مسئول پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌ها خواهد بود. اگر تیم‌های مختلفی مانند بخش فروش و بازاریابی دارید که آن را مدیریت می‌کنند، استخدام یک تحلیلگر تجاری برای جمع‌آوری و تولید گزارش‌ها می‌تواند کمک خوبی باشد.

۳- انتخاب فناوری مناسب و ایجاد تیم مدیریت داده

مدیریت داده یک حوزه پیچیده و گسترده از عملیات تجارت الکترونیک است. این بدان معناست که به یک تیم اختصاصی و آگاه از کارشناسان مدیریت داده نیاز دارد تا آن را به درستی مدیریت کنند.

انتخاب و داشتن یک تیم ماهر و با تجربه با مهارت‌های مدیریت داده (به صورت برون‌سپاری یا داخلی) برای پالایش و توسعه یک رویکرد صحیح برای مدیریت داده بسیار مهم است. علاوه بر این، شما باید فناوری مناسبی را بیابید که از تلاش‌های شما پشتیبانی کند. داشتن یک تیم داخلی متشکل از ماهرترین متخصصان مدیریت داده اگر مجهز به بهترین ابزار برای دسترسی، نظارت و سازماندهی داده‌های شما نباشند، چه در زمان جمع‌آوری یا ذخیره‌سازی، بی‌فایده است.

از آن‌جایی که داده‌های زیادی برای مرتب‌سازی وجود دارد، انجام آن به صورت دستی غیرممکن است. اگرچه اکسل می‌تواند برای مدتی مفید باشد، اما با افزایش داده‌های کسب‌وکارتان، اکسل‌ هم دیگر گزینه مناسبی نخواهد بود. سیستم مدیریت داده متناسب با عملیات و اندازه کسب‌و‌کار شما باید در کنار استخدام بهترین تیم، اولویت اصلی شما باشد.

۴- استانداردهای مدیریتی ایجاد کنید

استانداردهای مدیریت داده را به عنوان رویه عملیاتی استاندارد خود برای مدیریت داده در نظر بگیرید. این استانداردها مشخص می‌کند که چه اقداماتی، چه زمانی و توسط چه کسی انجام خواهد شد. انجام این کار می‌تواند به ساده‌سازی فرآیندهای مدیریت داده کمک کند و به شما اطمینان دهد که همه افراد شرکت شما از فرمول یکسانی در مدیریت داده پیروی می‌کنند.

۵برنامه انطباق داده‌ها را تنظیم و سیاست‌های امنیتی را به طور منظم بررسی کنید

از آنجایی که قوانین حفظ حریم خصوصی داده‌ها روزبه‌‌روز رایج‌تر می‌شوند، حفاظت از داده‌ها و رعایت حریم خصوصی برای هر کسب‌وکاری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با تغییر و تحول دائمی تهدیدهای امنیتی، کسب‌وکار شما بیشتر در معرض خطر نقض امنیت قرار می‌گیرد. این روزها کسب‌وکارهای کوچک به اهداف اصلی تهدیدهای امنیتی تبدیل شده‌اند، زیرا اغلب کمتر از شرکت‌های بزرگ‌ محافظت می‌شوند. بنابراین، برای محافظت از تجارت الکترونیکی‌تان باید به طور منظم سیاست‌های امنیتی خود را بررسی کرده و آن‌ها را برای مقابله با تهدیدات امنیتی بازبینی کنید.

کلام آخر

هنگامی که مدیریت داده‌های تجارت الکترونیک به درستی انجام شود، کسب‌وکار شما می‌تواند مشتریان بیشتری پیدا کند، رقبا را شکست دهد، فرآیندهای خود را بهینه‌سازی و بهره‌وری کسب‌وکار خود را بیشتر کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان