چگونه از بازآفرینی محتوا برای بهبود مارکتینگ استفاده کنیم؟

امتیازدهی به مقاله

بر هیچکس پوشیده نیست که تولید محتوا تا چه حد می‌تواند زمان‌بر باشد. تولیدکنندگان محتوا باید به طور مداوم درگیر پیدا کردن ایده‌های جدید، تحقیق و تولید محتوا باشند. اما آیا واقعا باید این فرآیند را بارها و بارها برای هر پلتفرم طی کنید؟ پاسخ مشخصا منفی است. گاهی با تلاش کم‌تر هم می‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید و اینجاست که استفاده مجدد از محتواهای قبلی، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

گاهی‌اوقات یک محتوا فقط بین گروه کوچکی از مخاطبان هدف شما دیده می‌شود. هنگامی که شما محتوا را تغییر می‌دهید و در چندین کانال به اشتراک می‌گذارید، مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب می‌کنید.

اگر شما هم به این فکر افتاده‌اید که محتواهای خود را بازآفرینی کنید اما نمی‌دانید چطور، در ادامه با ما همراه شوید تا ترفند‌های صرفه‌جویی در زمان برای توسعه استراتژی‌های بازاریابی محتوایی را با هم مرور کنیم.

بازآفرینی محتوا چیست؟

در نظر گرفتن نکات کلیدی محتوای قبلی، قرار دادن آن‌ها در قالب‌ جدید و انتشار این نسخه‌های مختلف در کانال‌های متعدد، مفهوم اصلی بازآفرینی محتواست.

حالت‌های متنوعی از جمله تبدیل یک پست وبلاگ به اینفوگرافیک، یک گزارش به کتاب الکترونیکی، یک آموزش ویدیویی به فلوچارت و… برای بازآفرینی محتوا وجود دارد. استفاده مجدد از محتوا یک ابتکار برای صرفه‌جویی در زمان است که استراتژی‌های بازاریابی محتوا را تقویت می‌کند؛ زیرا با اشتراک‌گذاری مجدد محتوا، مخاطبان بیشتری آن را می‌بینند.

قبل از پرداختن به انواع محتوا، بیایید ببینیم چگونه باید محتوایی را که ارزش بازآفرینی دارد پیدا کنیم.

چگونه بهترین محتوا را شناسایی کنیم؟

بسته به جایی که می‌خواهید محتوا را به اشتراک بگذارید، ابزارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای یافتن موفق‌ترین محتوا به آن‌ها اعتماد کنید. اگر به دنبال پست‌های وبلاگ با عملکرد عالی هستید، می‌توانید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و اگر به دنبال پست رسانه‌های اجتماعی هستید، باید از ابزارهای تحلیلی مخصوص هر پلتفرم کمک بگیرید.

از طرف دیگر می‌توانید از گوگل ترندز کمک بگیرید تا موضوعات محبوب در صنعت خود را بیابید و سپس محتوای مرتبط با آن را پیدا کنید. پس از یافتن محتوایی که ارزش بازآفرینی دارد، وقت آن است که برای تولید یک محتوای بازآفرینی شده با نرخ تعامل بالاتر برنامه‌ریزی کنید.

پنج ایده برای بازآفرینی یک محتوا

هنگامی که یک محتوا با عملکرد درخشانی را مشخص کردید، می‌توانید به منظور افزایش تعامل در رسانه‌های اجتماعی، هدایت ترافیک به وب‌سایت، دریافت لید بیشتر و… آن را با قالب‌های متنوعی تطبیق دهید. وقتی نوبت به استفاده مجدد از محتوا می‌رسد، گزینه‌های بی‌پایانی وجود دارد که شما می‌توانید بسته به نیاز خود، یک یا چند مورد از این گزینه‌ها را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی پنج روش رایج می‌پردازیم.

۱- تبدیل محتوای وبلاگ به کتاب‌های الکترونیکی

پس از یافتن محتوای ارزشمند در وبلاگ خود، می‌توانید آن را در قالب یک مقاله گسترش داده و به یک کتاب الکترونیکی تبدیل کنید که عمیق‌تر به موضوع مورد توجه مخاطبان شما بپردازد. تولید محتوای تخصصی و عمیق، باعث ایجاد اعتماد به کسب‌وکار شما می‌شود و کمک می‌کند در صنعت خود تبدیل به یک مرجع شوید. همچنین می‌توانید در آینده، کتاب الکترونیکی را به محتوای بصری تبدیل کنید.

ممکن است ایجاد کتاب‌های الکترونیکی، کاری طاقت‌فرسا به نظر برسد. اما بازآفرینی اینطور نیست. در بازآفرینی شما از موضوعات و محتوایی که قبلا نوشته‌اید استفاده می‌کنید. هنگامی که موضوعی را پیدا کردید و نکات کلیدی را از پست‌های وبلاگ خود استخراج کردید، می‌توانید برای ایجاد یک کتاب الکترونیکی که خوانندگان را به خود جذب می‌کند، به قالب‌ها و تصاویر تکیه کنید.

برای مثال با استفاده از نمودارها، داده‌ها قابل‌هضم‌تر می‌شوند، زیرا توجه خواننده را به اطلاعات کلیدی جلب و اعداد را معنادار و به یاد‌ماندنی می‌کنند. اگر کتاب الکترونیکی شما حاوی اعداد، آمار یا داده‌هاست، سعی کنید با استفاده از تصاویری مانند نمودار دایره‌ای، به خوانندگان کمک کنید داده‌های پیچیده را در یک نگاه تجسم کنند.

شش مرحله آسان برای تدوین یک کتاب الکترونیکی

با وجود اینکه در این مقاله نمی‌توانیم به تفصیل به نحوه ایجاد یک کتاب الکترونیکی بپردازیم، اما چند مرحله ساده برای شروع این کار را با هم مرور می‌کنیم:

۱- طرح کلی کتاب الکترونیکی خود را مشخص کنید

قبل از شروع به ساخت کتاب الکترونیکی، یک طرح کلی را انتخاب کنید. فصل‌ها، سرصفحه‌های بخش و جریان کلی محتوا را بر اساس محتوایی که هدف‌گذاری کرده‌اید، تنظیم کنید.

علاوه بر این باید تصمیم بگیرید که آیا محتوا بیشتر به تصاویر متکی باشد یا یک قالب سنتی‌تر و سنگین‌تر. به خاطر داشته باشید که هر چه تصاویر و محتوای بصری بیشتری به متن اضافه کنید، محتوای آماده بیشتری برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی خواهید داشت. اگر خودتان یک کتاب الکترونیکی ایجاد می‌کنید، بهتر است از ابزارهای قالب کتاب الکترونیکی برای ساده‌سازی تولید محتوا استفاده کنید.

۲- یک پالت رنگ متناسب با برند خود انتخاب کنید

برای خوانایی بهتر، پس‌زمینه را روشن و متن را تیره انتخاب کنید. رنگ‌های تاکیدی برای تیترها یا برجسته‌سازی‌ها مناسب هستند و بهتر است که بیش از چهار رنگ در طراحی کتاب استفاده نکنید. تا جای ممکن به دستورالعمل‌های برندسازی کسب‌وکار خود پایبند باشید تا محتوای بهتری داشته باشید.

۳- فونت‌های مناسب انتخاب کنید

بیش از سه فونت آن هم برای تمایز سرفصل‌ها و متن اصلی استفاده نکنید. اگر هم می‌خواهید کارتان آسان‌تر شود، از فونت‌های از پیش تعیین شده استفاده کنید.

۴- چیدمان را تغییر دهید

کتاب‌های الکترونیکی مانند کتاب‌های کاغذی نیستند. دامنه توجه خوانندگان هنگام خواندن از روی صفحات دیجیتال، کوتاه‌تر است. بنابراین از عناصر بصری مانند باکس‌ها، سرفصل‌ها، لیست‌، عکس و نمودارها استفاده کنید و از زیرنویس برای تصاویر کمک بگیرید. حتی اگر کتاب الکترونیکی شما عمدتا مبتنی بر متن است، راه‌هایی پیدا کنید که تصاویر بین متن‌ها مشخص و قابل مشاهده شود.

۵- داده‌ها را با نمودار قابل تجسم کنید

به جای وارد کردن تعدادی اعداد در کتاب الکترونیکی خود، از نمودارها استفاده کنید تا محتوای شما جذاب‌تر و متقاعد‌کننده‌تر شود. با استفاده از یک گراف‌ساز رایگان برای ایجاد نمودارها می‌توانید به مخاطبان در به خاطر سپردن و درک بهتر داده‌ها کمک کنید.

۶- فراخوان به عمل (CTA) اضافه کنید

خوانندگان خود را در مسیری که مد نظر دارید هدایت کنید. این هدف می‌تواند شامل خرید محصول، ثبت‌نام، اشتراک در خبرنامه و… باشد. می‌توانید این کار را با قرار دادن پیوندهایی به صفحات فرود، وبلاگ یا نمایه رسانه‌های اجتماعی خود انجام دهید.

۲- محتوای طولانی را به اینفوگرافیک تبدیل کنید

با توجه به آمارها، گرافیک موثرترین نوع محتوای بصری است. یکی از بهترین راه‌ها برای نمایش داده‌ها، تصاویر اختصاصی و عناصر برندتان، ایجاد اینفوگرافیک است. برای ایجاد اینفوگرافیک‌ها می‌توانید از محتوای طولانی مانند مقالات و کتاب‌های الکترونیکی استفاده کنید.

مقاله‌ها را به اینفوگراف تبدیل کنید

وقتی پست‌ها یا گزارش‌های وبلاگ را به اینفوگرافیک تبدیل می‌کنید، دو گزینه پیش روی خود دارید:

  • خلاصه کردن کل محتوا
  • خلاصه کردن بخشی از آن با یک اینفوگراف کوتاه

اگر محتوای جدید برای خبرنامه یا یک پست وبلاگ جدید می‌خواهید، گزینه اول منطقی‌تر خواهد بود؛ در حالی که اینفوگرافیک‌های کوتاه برای انتشار در رسانه‌های اجتماعی بهتر عمل می‌کنند. اگر محتوای وبلاگ شما با سرفصل‌بندی از هم متمایز شده‌اند، وظیفه زیادی روی دوش شما نیست و فقط باید نکات کلیدی بر اساس موضوعات‌شان را مشخص کنید و نقل قول‌ها، آمار و فهرست‌ها را گروه‌بندی کنید. اینفوگراف به دلیل داشتن جذابیت بصری و اطلاعات جامع، قابلیت اشتراک‌گذاری بالایی دارد.

کتاب‌های الکترونیکی را به اینفوگراف تبدیل کنید

اینفوگراف‌ها حتی می‌توانند به‌عنوان تیزر برای محتوای طولانی مانند کتاب‌های الکترونیکی استفاده شوند. افراد دامنه توجه محدودی دارند و همیشه ارزش کتاب الکترونیکی شما را فورا درک نمی‌کنند. شاید متوجه نشوند که محتوای شما ارزش پر کردن فرم و ارائه اطلاعات خود برای دانلود آن را دارد. برای جلوگیری از این بی‌توجهی، می‌توانید مستقیما از تصاویر کتاب الکترونیکی خود برای ساخت اینفوگراف استفاده کنید و این کار را به یکی از راه‌های ساده برای بازآفرینی محتوای خود تبدیل کنید.

یک روش خوب برای تبدیل کتاب‌های الکترونیکی به تصاویر بصری جذاب، تقسیم آن‌ها به تعداد فصل‌های کتاب الکترونیکی است. از طرف دیگر، می‌توانید یک اینفوگراف طولانی ایجاد کنید که کل محتوا را به طور خلاصه داشته باشد و از آن برای تبلیغات کتاب الکترونیکی برند خود استفاده کنید. اینفوگراف‌ها تیزرهای خوبی هستند و به شما کمک می‌کنند تا به مخاطبان وسیع‌تری دسترسی پیدا کنید.

نحوه ایجاد اینفوگرافیک جذاب

ایجاد یک اینفوگراف به انتخاب قالب مناسب برای نمایش داده‌های شما بستگی دارد. تقریبا ۹ نوع اینفوگراف وجود دارد، اما محبوب‌ترین آن‌ها برای بازآفرینی محتوا عبارت‌اند از:

  • جدول زمانی برای نشان دادن پیشرفت در یک بازه زمانی
  • اینفوگراف‌های آماری داده‌ها با فرمت نمودارها، جدول‌ها و لیست‌ها
  • اینفوگراف‌های اطلاعاتی، مانند پوسترها و خلاصه کردن یک موضوع طولانی
  • اینفوگراف‌های مقایسه شباهت‌ها و تفاوت‌ها

این لیست را در ذهن داشته باشید و مراحل زیر را طی کنید.

۱- اهداف خود را مشخص کنید

با تعریف اینفوگراف خود و نوع محتوایی که می‌خواهید با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید، شروع کنید. آیا یک نمای کلی و سریع از یک موضوع، نکاتی در مورد ساده کردن یک فرآیند پیچیده، داده‌های نظرسنجی یا خلاصه کردن یک پست وبلاگ مد نظر شماست؟ برای دریافت یک نمای کلی از نوع اینفوگرافیک متناسب با هدف محتوای خود، لیست بالا را در مورد انواع اینفوگراف‌ها به خاطر بسپارید.

۲- سازماندهی داده‌ها

ایجاد یک اینفوگرافیک از محتوای موجود ساده‌تر از شروع از صفر است، زیرا از قبل می‌دانید به وسیله چه محتوایی با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنید و داده‌هایی را که باید به اشتراک بگذارید در دست دارید. شما فقط باید اطلاعات را سازماندهی و خلاصه کنید. سعی کنید مهم‌ترین اطلاعات و نکات کلیدی را بیابید و آن‌ها را دسته‌بندی کنید.

۳- طرح خود را با استفاده از یک الگو ایجاد کنید

یک الگو را با توجه به ساختار محتوا انتخاب کنید. لازم نیست از همان ابتدا رنگ، فونت و عناصر ریز طراحی را انتخاب کنید.

۴- به اینفوگراف خود سبک اضافه کنید

برای اینکه اینفوگراف شما جذاب و واضح باشد، باید با عناصر طراحی بازی کنید. الگوها به شما امکان می‌دهند رنگ‌ها، فونت‌ها، نمادها، تصاویر و اشکال را سفارشی کنید تا اطلاعات خود را سازماندهی و توجه را به نکات اصلی جلب کنید. ببینید چگونه می‌توانید پیام خود را تنها با تغییر رنگ‌ها و اضافه کردن اشکال تاثیرگذارتر کنید.

۳- اینفوگراف‌ها را به محتوای رسانه‌های اجتماعی تبدیل کنید

تمام هدف بازآفرینی محتوا، افزایش ارزش محتوایی که قبلا ایجاد کرده‌اید است. خوشبختانه، عناصر بصری، محتوای موثری هستند؛ به خصوص اگر یک اینفوگراف ایجاد کرده باشید. این اطلاعات تفسیرهای بصری کوچکی از وبلاگ‌ها، کتاب‌های الکترونیکی و حتی اطلاعات محصول هستند که می‌توانند به محتوای اجتماعی فردی یا گروهی تقسیم شوند.

اگر هنوز نگران گنجاندن متن‌های طولانی در تصاویر خود هستید، این دو را از هم جدا کنید. از متن در توضیحات پست خود استفاده کنید و تصویر و عنوان را به نمایش بگذارید. در نهایت، حتما در پست‌های خود به مقاله یا کتاب الکترونیکی اصلی پیوند دهید تا مخاطب را به محتوای اصلی‌ای که ایجاد کرده‌اید هدایت کنید. شما حتی می‌توانید فقط بخشی از محتوا را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش بگذارید و آن‌ها را برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ یا مقاله الکترونیک هدایت کنید.

۴- میزبان یک وبینار باشید

وبینارها راه عالی دیگری برای بازآفرینی محتوا هستند. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند اطلاعات خود را ارائه دهید و مخاطبان خود را در یک مکالمه مستقیم درگیر کنید. سعی کنید موضوعات محبوبی را که بارها به آن پرداخته‌اید در وبلاگ خود بیابید و از مقالات موجود خود به عنوان نقطه شروع اسلایدهای ارائه خود استفاده کنید. حتی می‌توانید تصاویری را که برای کتاب‌های الکترونیکی و اینفوگراف‌ها ایجاد کرده‌اید، مجددا به نمایش بگذارید.

برای اینکه همه چیز را کامل کنید، می‌توانید از کتاب‌های الکترونیکی خود برای ارسال پیام‌های بعدی به کسانی که در وبینار شرکت می‌کنند استفاده کنید. در هر صورت، به دنبال راه‌هایی برای ادغام و تبلیغ متقابل محتواهای گذشته باشید تا موضوعاتی را که قبلا تهیه کرده‌اید، تقویت کنید.

۵- وبینار خود را به ویدیو تبدیل کنید

اگر میزبان وبینار هستید، مطمئن شوید که آن را ضبط می‌کنید. به احتمال زیاد، فقط بخشی از کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند در وبینار حاضر خواهند شد. با این حال، اگر ویدیو وبینار را ضبط کنید، فرصتی برای پیگیری کسانی که تصمیم به حضور در وبینار ندارند، در دست دارید. علاوه بر این، حتی می‌توانید وبینارهای ضبط‌ شده را برای کسانی که اصلا ثبت‌نام نکرده‌اند هم ارائه دهید. با اضافه کردن ویدیو ضبط شده به یک پست وبلاگ، می‌توانید آن را در یوتیوب پست کنید و حتی بخش‌های مهم آن را برای پست‌های رسانه‌های اجتماعی کوتاه کنید.

به یافتن راه‌های جدید برای هدف‌گذاری مجدد محتوا ادامه دهید

افزودن محتوای بازآفرینی شده برای استراتژی بازاریابی شما یک ابتکار برنده است. وقتی محتوایی را که مخاطبان آن را دوست داشته‌اند تغییر می‌دهید، در زمان صرفه‌جویی و انرژی خود را روی جذاب‌ترین موضوعات متمرکز می‌کنید. این کار همچنین منجر به یک استراتژی منسجم‌تر می‌شود، زیرا همه کانال‌هایی که در استراتژی خود استفاده می‌کنید از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند.

اشتراک‌گذاری اطلاعات یکسان در چندین پلتفرم باعث می‌شود محتوای پربازده شما به مخاطبان بیشتری برسد. برای افزایش تعامل و صرفه‌جویی در زمان، یک مقاله، یک راهنمای ویدیویی یا حتی یک وبینار را به محتوای تصویری تبدیل کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان