مهم‌ترین نکات بازاریابی مشارکتی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

چه صاحب یک برند باشید چه یک تولیدکننده محتوا، در هر حال بازاریابی مشارکتی می‌تواند راهی عالی برای کسب درآمد آنلاین بیشتر باشد؛ فقط باید بدانید که چگونه شروع کنید.

بازاریابی مشارکتی چیست؟

بازاریابی مشارکتی راهی برای تولیدکنندگان محتواست تا با ارجاع مشتریان به برندها کمیسیون دریافت و برندها را به مخاطبان گسترده‌ای متصل کنند. برنامه‌های بازاریابی مشارکتی می‌تواند راهی مؤثر برای همکاری برندها با تولیدکنندگان محتوا باشد. این برنامه همچنین به برندها و تولیدکنندگان محتوا این اجازه را می‌دهد تا به روشی کم دردسر با هم ارتباطی برقرار کنند که به نفع هر دو طرف باشد.

یک برند تصمیم می‌گیرد که یک سیستم ارجاع را راه‌اندازی کند یا به آن بپیوندد. سپس از تولیدکنندگان محتوا، متصدیان ترافیک اینترنتی یا فروش آنلاین می‌خواهد که در قبال دریافت حق کمیسیون به او در فروش کمک کنند. این اتفاق از طریق یک کد کاربری یا یک لینک ردیابی می‌شود.

یک تولیدکننده محتوا به دنبال برنامه‌های مشارکتی است که با محتوای پست‌هایش هماهنگ باشد. او هنگام عنوان کردن محصولات مرتبط در لایوها یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی، از پیوندها یا کدهای مشارکتی استفاده می‌کند.

هنگامی که مردم محصولات شرکت را پس از کلیک بر روی پیوندها یا با استفاده از کدها خریداری می‌کنند، تولیدکننده محتوا یا شرکت تولیدکننده محتوا کمیسیون دریافت می‌کند. در نهایت محصول برند به مخاطبانی می‌رسد که خودشان به تنهایی و پیش از این با آن ارتباط برقرار نمی‌کرده‌اند و حالا به‌واسطه محتوای کسی جز صاحب برند به این محصول رسیده‌اند. این یک بازی دو سر برد است.

طی دو سال گذشته، همه‌گیری کرونا باعث افزایش محتوای آنلاین و خرید آنلاین و نهایتاً منجر به رونق در بازاریابی مشارکتی شده است. بیش از نیمی از بازاریابان بریتانیا در سال گذشته بودجه بازاریابی مشارکتی خود را افزایش دادند و به نوبه خود شاهد افزایش درآمد هم بوده‌اند. سهم شرکت‌های مشارکتی که به‌طور خاص محتوا را در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند نیز به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.

چه کسانی می‌توانند از بازاریابی مشارکتی سود ببرند؟

همان‌طور که گفتیم، بازاریابی مشارکتی هم برای برندها و هم برای تولیدکنندگان محتوا سودمند است. برای برندها، بازاریابی مشارکتی راهی برای کار با تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرهاست، در حالی که فقط برای نتایج قابل پیگیری پول پرداخت می‌شود؛ برای تولیدکنندگان محتوا این یک راه آسان برای کسب درآمد- صرف نظر از تعداد فالوئرها- است.

  • برندها و صاحبان تجارت الکترونیک

مزیت اصلی بازاریابی مشارکتی برای برندها، دسترسی به مخاطبان گسترده بدون پرداخت هزینه برای تبلیغات است.

در اغلب موارد، برندها و صاحبان کسب و کار پس از خرید خریدار، کمیسیون پرداخت می‌کنند. یک برنامه مشارکتی، یک راه عالی برای برندها درجهت بهره‌مندی از توصیه‌های نانو اینفلوئنسرهاست. آنها ممکن است در ارزیابی یک برند، حضوری سنتی نداشته باشند، اما فالوئرهایشان می‌توانند با خرید در این روند مشارکت کنند. برندهایی که از بازاریابی مشارکتی استفاده می‌کنند ۸۸ درصد درآمد بیشتری به ازای هر خریدار دارند.

  • تولیدکنندگان محتوا

طیف وسیعی از برندها از بازاریابی مشارکتی بهره می‌برند؛ به این معنی که تولیدکنندگان محتوا می‌توانند محصولات و خدماتی را که واقعاً استفاده می‌کنند، به فالوئرهایشان معرفی کرده، بفروشند و کمیسیون دریافت کنند. این امر باعث می‌شود که آنها به‌راحتی بتوانند این فروش را ارگانیک در نظر بگیرند.

نحوه راه‌اندازی یک برنامه بازاریابی مشارکتی

مرحله ۱: اهداف خود را تعیین کنید

با برنامه مشارکتی خود می‌خواهید چه کاری انجام دهید؟ فروش بیشتر؟ هدایت سرنخ‌ها به سمت فروش؟ ایجاد آگاهی از برند؟

اهداف واضح و قابل اندازه‌گیری به شما کمک می‌کنند بفهمید در استراتژی بازاریابی اجتماعی، نقش بازاریابی مشارکتی چیست؟

مرحله ۲: مدل‌های پرداخت، ارتباط و کمیسیون خود را تعیین کنید

این‌ها عواملی هستند که تعیین می‌کنند چقدر و برای چه نتایجی به مجریان بازاریابی مشارکتی پول پرداخت می‌کنید.

مرحله ۳: نحوه رهگیری را مشخص کنید

اگر در رهگیری یک برنامه مشارکتی گیج شده‌اید نگران نباشید، شما تنها نیستید. بیش از ۲۰ درصد از بازاریاب‌های بریتانیا نمی‌دانند فعالیت‌های مشارکتی آنها چگونه رهگیری می‌شود. ساده‌ترین راه برای رهگیری یک برنامه بازاریابی مشارکتی از طریق ابزار مدیریت مشارکتی است. اگر وب‌سایت خود را از طریق یک پلتفرم تجارت الکترونیک اجرا می‌کنید، توصیه‌های این ابزار را بررسی کنید. شما همچنین می‌توانید برنامه خود را از طریق یک شبکه مشارکتی اجرا کنید. یکی از مزیت‌های پلتفرم یا شبکه مشارکتی علاوه بر سهولت رهگیری، این است که کمک می‌کند تا افراد بیشتری شما را پیدا کنند.

مرحله ۴: شرکت‌های مشارکتی خود را پیدا کنید

تا زمانی که زیرمجموعه‌ای نداشته باشید، یک برنامه مشارکتی برای شما مفید نخواهد بود. هنگامی که برنامه خود را راه‌اندازی می‌کنید، ممکن است بخواهید با تولیدکنندگان محتوا تماس بگیرید و از آنها دعوت به همکاری کنید. این فرآیند شبیه تماس با اینفلوئنسرها برای مشارکت با برندتان به‌صورت سنتی است. شاید بد نباشد که راه‌اندازی این برنامه مشارکتی را در کانال‌های اجتماعی‌تان هم اعلام کنید. به هرحال، سرسخت‌ترین طرفداران شما، مهم‌ترین تولیدکنندگان محتوای شما هستند. همچنین پیشنهاد می‌شود برنامه مشارکتی‌تان را در محلی آسان و قابل دسترس روی وب سایت‌تان قرار دهید. محتوای مشارکتی را در کانال‌های اجتماعی خود نیز منتشر کنید. به یاد داشته باشید، اضافه کردن شرکای بازاریابی مشارکتی، هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد.

نکات بازاریابی مشارکتی بهتر برای برندها

  • تبلیغ محصولات‌تان را برای تولیدکنندگان محتوا آسان کنید

زمانی که شما تبلیغ محصولات‌تان را برای تولیدکنندگان محتوا آسان کنید، احتمالاً آنها تمام و کمال محصولات شما را تبلیغ می‌کنند. منابعی را به‌طور خاص برای تولیدکنندگان محتوا در نظر بگیرید. آنها را در مورد آخرین رویدادها و پیشنهادات ویژه خود که ممکن است برای فالوئرهایشان جالب باشد مطلع کنید. ایجاد یک خبرنامه سازنده، یک کانال یا گروه می‌تواند به اطلاع‌رسانی کمک کند و نام برند شما را در ذهن نگه دارد. فقط یادتان باشد که تولیدکنندگان محتوا انتظار دارند که به‌طور منظم و به موقع هزینه‌شان پرداخت شود. شرایط پرداخت کمیسیون را در قرارداد مشارکتی خود روشن کنید. ۳۰ تا ۶۰ روز پس از فروش، معمولاً مدت زمان معقولی برای پرداخت است. اگر از ابزار مدیریت مشارکتی استفاده می‌کنید، شرکای شما باید بتوانند مستقیماً وارد سیستم شوند تا فروش و پرداخت‌های معلق خود را پیگیری کنند. اگر برنامه خود را مستقیماً مدیریت می‌کنید، باید خودتان بازاریابان مشارکتی را در جریان بگذارید.

  • بر برنامه بازاریابی مشارکتی خود نظارت کنید

زمانی بازاریابی مشارکتی در رسانه‌های اجتماعی بهترین نتیجه را می‌دهد که نتایج خود را ردیابی کنید و برنامه را بر اساس آنچه به‌دست آمده بچینید. از ابزارهای تجزیه و تحلیل برای ردیابی پیشرفت خود استفاده کنید و ببینید کدام منابع مشارکتی به بهترین وجه کارشان را انجام می‌دهند.

نکات بازاریابی مشارکتی بهتر برای تولیدکنندگان محتوا

  • محصولاتی را که استفاده می‌کنید و به آنها اعتماد دارید توصیه کنید

بازاریابی مشارکتی زمانی بهترین نتیجه را می‌دهد که ارگانیک و طبیعی باشد. در رسانه‌های اجتماعی برای دریافت کمیسیون در مورد محصولات و خدمات با کیفیتی که توصیه می‌کنید، از بازاریابی مشارکتی استفاده کنید. در حالت ایده‌آل، محصولاتی که معرفی می‌کنید ترجیحاً باید چیزهایی باشند که شما واقعاً استفاده می‌کنید.

  • در مورد گزینه‌های خود تحقیق کنید

ممکن است گزینه‌های مختلفی برای تبلیغ یک محصول وجود داشته باشد اما باور کنید ارزشش را دارد که تحقیق کنید و ببینید کدام گزینه بهترین ساختار کمیسیون و مدل پرداخت را به شما ارائه می‌دهد.

  • از کوتاه‌کننده لینک برای لینک‌های وابسته بلند استفاده کنید

رایج‌ترین راه برای ردیابی لینک‌های مشارکتی شامل کدهای UTM و یک کد مشارکتی است که لینک‌های طولانی و دست و پاگیر ایجاد می‌کند. کوتاه کننده لینک یک راه آسان برای کاهش حجم لینک‌ها بدون از دست دادن کد رهگیری است.

  • با مخاطبان خود رو راست باشید

در پایان باید به یک نکته مهم اشاره کنیم؛ عادلانه است که فالوئرهای شما بدانند اگر از طریق لینک مشارکتی شما خرید کنند، شما کمیسیون دریافت خواهید کرد. با مخاطبانتان رو راست باشید و اعتمادشان را جلب کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

ترسیم ستاره قطبی

سه گام حیاتی قبل از اجرای استراتژی روابط عمومی

برای اینکه به چیزهای خوب در کسب و کارتان برسید، نیازی نیست که یک شرکت بسیار شیک (شما بخوانید گران‌قیمت) داشته باشید. بهترین استراتژی‌ها درون سازمان اتفاق می‌افتند و آغاز...
بیشتر بخوانید
هیچ کس درباره مشکلات کارآفرینان صحبت نمی‌کند

۶ نکته درباره سختی‌های مدیرعامل بودن

راشل گرینبرگ مشاور سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه‌گذاری وال استریت   یک ‌بار وقتی در کوچه‌ای یکی از شرکای تجاری‌ام داشت به من نزدیک می‌شد، خم شده و پشت شمشادها پنهان...
بیشتر بخوانید
مدیریت کارکنان در سال 2023

۹ الگویی که شیوه کارها را تعیین خواهد کرد

در سال ۲۰۲۲، رهبران کسب‌وکارها با محیطی مواجه شدند که روز‌به‌روز غیر قابل ‌پیش‌بینی‌تر بود؛ سیاست‌های بازگشت به محیط کار از سر گرفته می‌شد، کارمندان بیشتری ترک کار می‌کردند و...
بیشتر بخوانید
انتخاب سخت راهبر هیات‌مدیره

۸ سوال مهم برای انتخاب رئیس هیات‌مدیره

امروزه هیات‌مدیره شرکت‌ها تحت بررسی‌های دقیق و موشکافانه‌ای قرار می‌گیرند. آنها باید در یک محیط سیاسی-اجتماعی بسیار حساس، پاسخگوی سهام‌داران فعال، کارمندان دغدغه‌مند، اعضای جامعه و دیگران باشند. همچنین باید...
بیشتر بخوانید
×
واتساپ
تلگرام
ارتباط با کارشناسان