هفت دلیلی که کارمندان شغل خود را رها می‌کنند

امتیازدهی به مقاله

۱۶۰۶۱.۷۶ دلار؛ این هزینه جایگزین‌کردن یک کارگر معمولی در ایالات متحده آمریکا، بدون احتساب هزینه‌های آشکار مانند حقوق و تجهیزات است.

در بازار کار رقابتی امروز، حفظ کارمندان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که مشاغل با آن مواجه‌اند. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۳، گردش کار داوطلبانه به ۳۰ درصد افزایش یابد. به همین خاطر، اکنون مهم‌ترین مساله برای هر نوع سازمانی این است که برنامه‌ای برای حفظ کارمندان قوی داشته باشند.

«جانی سی تیلور جونیور»، رئیس و مدیرعامل انجمن مدیریت منابع انسانی می‌گوید: «در حال حاضر تعداد مشاغل بیشتر از تعداد افرادی است که کار می‌کنند و این یعنی وضعیت کمبود نیروی کار روزبه‌روز بدتر می‌شود.»

جابه‌جایی کارکنان از طرق گوناگونی قابل پیشگیری است؛ از پرداخت پاداش گرفته تا تغییر فرهنگ محیط کار. در این مقاله، علل متداول جابه‌جایی کارمندان، تاثیر آن بر کسب‌وکار شما و نحوه رفع این مشکل را خواهید آموخت.

 

چگونه بفهمید کارمند شما در شرف استعفاست؟

معمولا استعفای یک کارمند یا تماسی که از کارفرمایی دیگر برای بررسی عملکرد او دریافت می‌کنید، غیرمنتظره است. به گفته «رابرت گلیزر»، مدیرعامل «Acceleration Partners»، علت این اتفاق این است که «انگیزه‌ای برای مکالمه صادقانه بین دو طرف وجود ندارد».

یکی از روش‌هایی که می‌تواند به این غافل‌گیری پایان دهد، «برنامه انتقال خودآگاه» گلیزر است. این برنامه هم کارفرما و هم کارمند را تشویق می‌کند که در مورد شرایط نامناسب آزادانه و صادقانه  با یکدیگر صحبت کنند.

گاهی ‌اوقات، می‌توان مشکل را حل کرد، اما در مواقع دیگر، انتقال کارفرما یا کارمند مناسب‌تر است.

همچنین می‌توانید مراقب علائم نامحسوسی باشید که نشان می‌دهد کارمند شما از موقعیت فعلی خود ناراضی است. تحقیقات نشان داده که برای جلوگیری از جابه‌جایی کارمندان، رفتارها و نشانه‌های خاصی وجود دارد که باید مراقب آنها بود.

 

پنج نشانه که نشان می‌دهد کارمند شما ممکن است آماده استعفا باشد

 1. بهره‌وری پایین‌تر

بهره‌وری کارکنان شما معمولا نشان‌دهنده میزان مشارکت آنهاست. هرچه کارکنان شما کمتر مشارکت داشته باشند، معمولا بهره‌وری کمتری خواهند داشت. اگر بهره‌وری کارمند شما به‌طور پیوسته در حال کاهش باشد، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که آنها کار را ترک کرده‌اند یا ممکن است در آینده نزدیک کار را ترک کنند.

 1. اهل کار تیمی نبودن

کسانی که اهل کار گروهی هستند، به‌راحتی قابل تشخیص‌اند. این افراد کسانی هستند که همیشه مایل‌اند اطلاعات مهم را به اشتراک بگذارند یا به دیگران کمک کنند. آنها مشکل‌گشا و انعطاف‌پذیر هستند. از سوی دیگر، اگر کارمندانی وجود دارند که کناره‌گیری می‌کنند یا تمایلی به کار گروهی ندارند، این امر می‌تواند علامت خطر باشد. اگر کارمند شما اهل کار گروهی نیست، ممکن است به‌زودی شرکت شما را ترک کند.

 1. انجام‌دادن حداقل کار

شاید زمانی که کارمندتان کارها را به ‌تعویق می‌اندازد یا در حد رفع نیاز کار می‌کند، این‌طور به نظر برسد که می‌خواهد از زیر کار در برود، اما بیشتر اوقات مشکل پیچیده‌تر از این است. این کار می‌تواند نشانه‌ این باشد که کارمند شما آماده است تا شما را ترک کند.

 1. علاقه کمتری به برقراری رابطه با مدیر خود دارند

اکثر کارمندان می‌خواهند با مدیر خود روابطی نزدیک داشته باشند؛ چه در سطح حرفه‌ای و چه در سطح شخصی. یک رابطه محترمانه متقابل مستلزم تلاش مداوم هر دو طرف است. اگر به نظر می‌رسد یکی از کارمندان شما علاقه خود را از دست داده یا تلاش کمتری برای برقراری ارتباط می‌کند، این احتمال وجود دارد که قصد ترک شرکت شما را داشته باشد.

 1. تمایل کمتری به تعهد طولانی‌مدت دارند

وقتی کارمندان شما به پروژه‌هایی با ضرب‌الاجل‌های طولانی‌مدت متعهد می‌شوند، این نشان می‌دهد که قصد ماندن دارند. اگر یکی از کارمندان شما برای انجام یک پروژه بلندمدت تردید دارد، ممکن است به این دلیل باشد که قصد ندارد مدت طولانی‌تری در آنجا بماند.

اگر کارمند شما رفتارهایی داشت که مربوط به زمان قبل از استعفاست، باید چه کاری انجام دهید؟

اگر کارمند شما یک یا چند مورد از این نشانه‌ها را دارد، لزوما به این معنی نیست که آماده است تا شما را ترک کند. به جای اینکه آنها را به چیزی متهم کنید، یک گفت‌وگوی دوستانه را پیش بکشید؛ به‌طور مثال یک جلسه مصاحبه برای بررسی وضعیت و احساس آنها در شرکت تشکیل دهید. بازخورد منظم کارکنان می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید و مانع جابه‌جایی آنها شوید.

هفت دلیل که کارمندان شما را ترک می‌کنند

 1. کارمندان بیش از اندازه کار می‌کنند

تحقیقات قبلی ما نشان داده که تقریبا ۷۰ درصد از کارمندان احساس می‌کنند که در طول هفته زمان کافی برای انجام کارهایشان وجود ندارد.

داشتن کار بیش از حد در هر هفته، آنها را بی‌انگیزه می‌کند. اغلب کار کردن زیاد به افزایش استرس و فرسودگی کارکنان منجر می‌شود.

راه‌حل

برای کمک به کم‌کردن استرس کارکنان و کاهش جابه‌جایی، یک رویکرد پیشگیرانه در نظر بگیرید. تمام سعی‌تان را به کار ببندید که کار را به‌طور مساوی در تمام شرکت و بین همه کارمندان پخش کنید. اگر مطمئن نیستید که کار کارمندتان زیاد است یا خیر، به‌راحتی می‌توانید در این مورد از آنها سوال بپرسید.

 1. با اعضای تیم رفتار متفاوتی دارید

وقتی با کارمندان مورد ‌علاقه‌تان به گونه‌ای متفاوت از دیگران رفتار می‌شود، به‌زودی سایر کارمندان عصبانی می‌شوند. شما نمی‌توانید به یک کارمند اجازه دهید برنامه خود را منعطف تنظیم کند، در صورتی که دیگران چنین امتیازی ندارند و انتظار هم داشته باشید که این کار عواقبی نداشته باشد.

راه‌حل

با همه کارمندان رفتار یکسانی داشته باشید. بین آنها فرق نگذارید. به سیاست‌های فعلی خود نگاهی بیندازید تا ببینید آیا عادلانه هستند یا خیر و این نکته را مدنظر قرار دهید که کارمندان ممکن است برداشتی منفی از اقدامات شما داشته باشند.

 1. کارمندان دوست دارند درآمد بیشتری داشته باشند و مزایای بهتری می‌خواهند

چه کسی هست که دوست نداشته باشد پول بیشتری به دست بیاورد؟ اگر شرکت شما حقوق‌ ناچیزی به کارمندان می‌دهد و در افزایش حقوق مردد است، این احتمال وجود دارد که اعضای تیم شما دائما به‌دنبال راه فرار باشند. یکی دیگر از دلایل اصلی جابه‌جایی کارمندان این است که آنها به‌دنبال مزایای بهتری هستند.

راه‌حل

از آنجایی که جایگزینی یک کارمند هزینه زیادی دارد، بهتر است حقوق کارمندان خود را به‌طور منظم افزایش داده و مزایای بهتری به آنها ارائه دهید؛ از مزایای سنتی مثل بیمه سلامت و پس‌انداز بازنشستگی گرفته تا مزایای غیرسنتی مانند بیمه حیوانات خانگی و مراقبت از کودکان در محل. مزایایی که ارائه می‌دهید نشان می‌دهد که چقدر برای کارمندان خود ارزش قائل هستید.

 1. فرهنگ شرکت مسموم است

فرهنگ محل کار به‌شدت با شادی کارکنان ارتباط دارد. هنگامی که کارمندان فرهنگ شرکت خود را دوست داشته باشند، شادتر و سازنده‌تر هستند، اما وقتی به فرهنگ شرکت علاقه‌مند نباشند، بی‌انگیزه می‌شوند.

راه‌حل

نگاهی به اطراف بیندازید. آیا کارمندان شما خوشحال به نظر می‌رسند؟ یا به نظر می‌رسد که اشتیاقی برای انجام کارها ندارند؟ اگر فرهنگ سازمانی‌تان خوب نیست، اقدامات پیشگیرانه‌ای برای بهبود آن انجام دهید. اولین قدم این است که از نظرسنجی‌های سریع برای دریافت بازخورد از کارمندان خود بهره ببرید.

 1. کارمندان از روسای خود متنفرند

اگر دقت کرده باشید، بسیاری از کارمندان شما که زیر نظر یک مدیر خاص کار می‌کنند، بیشتر از سایرین کار را ترک می‌کنند. ممکن است دلیل این ترک کار، شرکت شما نباشد، بلکه احتمالا دلیلش آن مدیر وحشتناک باشد. به یاد داشته باشید که مردم روسای خود را ترک می‌کنند، نه شرکت را. اعتماد و شفافیت دو مورد از بزرگ‌ترین عواملی هستند که بر احساس کارکنان شما نسبت به روسایشان تاثیر می‌گذارد.

راه‌حل

برای شروع، دقت لازم را داشته باشید و مطمئن شوید که در وهله اول مدیران مناسبی را استخدام کرد‌ه‌اید. درست همان‌طور که روی پیشرفت حرفه‌ای کارمندان خود به سرمایه‌گذاری می‌پردازید، باید از طرح‌های آموزشی مدیریتی نیز حمایت کنید. در نهایت، مدیران خود را زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید در مدیریت تیم خود به‌خوبی عمل می‌کنند.

 1. فرصت‌های کافی برای توسعه شغلی وجود ندارد

کارمندان می‌خواهند به‌صورت حرفه‌ای پیشرفت کنند. آنها فرصت‌هایی برای پیشرفت حرفه‌ای می‌خواهند، نه اینکه فقط به نفع کیف پول کارفرمای خود کار کنند.

تحقیقات ما نشان داده که کمتر از ۳۰ درصد از کارمندان احساس می‌کنند فرصت زیادی برای پیشرفت در سازمان‌شان وجود دارد. اگر هرگز فرصت‌های پیشرفت شغلی را به کارمندان خود ارائه نمی‌دهید، تعجب نکنید اگر کارمندان‌تان شغل خود را رها می‌کنند.

راه‌حل

اگر می‌خواهید کارمندان خود را نگه دارید، حتما روی آنها سرمایه‌گذاری کنید. با ارائه فرصت‌های کافی برای پیشرفت، به کارمندان خود نشان دهید که برای حرفه آنها اهمیت قائل هستید؛ یک برنامه مشاوره‌ای را آغاز کنید، تیم خود را مورد تشویق قرار دهید تا به کنفرانس‌های مربوطه بروند، همیشه در دسترس باشید، روی آموزش و توسعه سرمایه‌گذاری کنید و به حمایت از اهداف حرفه‌ای کارکنان خود بپردازید.

 1. سخت‌کوشی کارمندان به چشم نمی‌آید

نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کارمندی که ارزش او به رسمیت شناخته نمی‌شود، هر روز زحمت بکشد و کار کند. با توجه به اینکه از هر سه نفر، یک نفر اعلام می‌کند که به‌طور منظم به رسمیت شناخته می‌شود، جای تعجب نیست که عدم شناسایی یکی از دلایل اصلی ترک یک شرکت باشد.

این امر به‌طور ویژه در مورد خانم‌ها صادق است. تحقیقات ما نشان داده که در بیشتر اصناف، خانم‌ها اعلام کرده‌اند که در پروژه‌های بزرگ، کار آنها کمتر از کار مردها به چشم می‌آید. این موضوع نه‌تنها بر‌ نگه‌داشتن کارمندان شما تاثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند به کاهش نیروی کار منجر شود.

راه‌حل

با ابراز قدردانی واقعی و صمیمانه، کاری کنید که کار کارمندان بیشتر به چشم بیاید. اگر لازم است از آنها تعریف و تمجید کنید. فرصتی برای تیم‌تان فراهم آورید تا یکدیگر را بشناسند؛ به‌طوری که همه در این فرایند سهیم باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

راه‌های حفظ مشتریان

چگونه از ریزش مشتری جلوگیری کنیم؟

هیچ چیز رضایت‌بخش‌تر از قطعی‌ساختن یک معامله با مشتری نیست. با این حال، هیچ چیز هم ناامیدکننده‌تر از این نیست که یک مشتری را برای همیشه از دست بدهید. طبیعتا،...
بیشتر بخوانید
آیا برندسازی مشترک کارآمد است؟

مروری بر نمونه‌های موفق برندسازی‌ مشترک

همه افراد به برندهای مورد علاقه خود وفادارند، اما به احتمال زیاد محصولات مورد علاقه شما نتیجه همکاری دو برند مجزا هستند.یکی از خاطرات دوست‌داشتنی دوران کودکی من محصول برندسازی...
بیشتر بخوانید
بحران‌ها دشمن انگیزه کارمندان هستند

حفظ انگیزه تیم در شرایط بحرانی

جای تعجب نیست که این روزها انگیزه کارمندان رو به کاهش است. ترس از رکود اقتصادی باعث افزایش ۳۹درصدی اخراج‌ها در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ شده که مجموع آن را...
بیشتر بخوانید
بعد از رد شدن پیشنهاد سرمایه‌گذاری چه کنیم؟

۱۰ اقدام موثر بعد از رد شدن پیشنهاد سرمایه‌گذاری

آیا سرمایه‌گذاران کسب‌وکار شما را رد کرده‌اند؟ از سرمایه‌گذاران فرشته گرفته تا سرمایه‌گذاران خطرپذیر و وام‌های مختص کسب‌و‌کارهای کوچک یا هر سرمایه‌گذاری خارجی دیگری. واقعیت این است که تجربه طرد...
بیشتر بخوانید
باز کردن چت
1
نیاز به مشاوره دارید؟
گروه سرمایه گذاری پرسال
سلام👋
کارشناسان سرمایه‌گذاری پرسال در ساعات کاری آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند